Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Miért félnek (írtóznak) sokan...

Qvasz kérdése:

Miért félnek (írtóznak) sokan az egerektől?

Figyelt kérdés
Olyan aranyosak a pici egérkék, nem tudom hogy lehet tőlük félni :s
2009. jan. 13. 00:01
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
61%

Ez egy rossz berögződés, olyasmi, mint a pókoktól való félelem. Ezt "tanuljuk" meg, hogy félni, irtózni kell tőlük. Magyarul: butaság. Nem gondolkodik el rajta az illető, miért is fél, hiszen képtelen lenne az a kicsi egér bántani őt.

De ez sok "megbélyegzett" állatra igaz, valaki egyszer kitalálta, és azóta utáljuk őket. (mondjuk én nem, de tudom, hogy sokan).

2009. jan. 13. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
71%

ez egy feltételes reflex-szerű beidegződés. a szüleinktől, nagyszüleinktől kapjuk ezeket a viselkedésformákat, és magunkévá tesszük. bár nálam nem működik, három patkányom van, és nagyon cicamacikák:))))

*robin*

2009. jan. 13. 02:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
69%
MErt picik, és félnek, hogy fel tudnak mászni a lábukon a nadrágjukon és megcsípi őket LOL. Tényleg szerintem is az lehet, amit előttem is mondtak, rossz, tanult beidegződés.
2009. jan. 13. 07:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
87%

én nekem arachnofóbiám van,de nem azért,mert félek,hogy megcsip a pók,hanem egyszerűen kicsik,sok lábuk van,szőrösek és fel tudnak rám mászni,amit nem veszek észre és kitudja hol lesz rajtam xD. de legfőéppen attól,hogy tudnAK hálót szőni és úgy mégkönnyebben eljuthatnak hozzám :D tudom hölyeség,de ez van.mondjuk tavaly bekaptam egyet lehet mér az is rátett a lapátra. :S

kiskoromban pedig rámászott egy nagy


az egerektől nem félek,csak kiráz a hideg tőlük :D

2009. jan. 13. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
88%
Szerintem sokszor nem rossz beidegződés van a dolog hátterében,hanem egyszerűen belénk van kódolva. Nekem sincs semmi okom a pókokat utálni, nem láttam kiskoromban, hogy félnének tőlük, és mégis irtózom tőlük azóta, és elsősorban azért mert hosszú lábai vannak és a potroha meg nagy, vagyis olyan visszataszítóan néz ki. Kígyóbékaegérjöhet, egyedül a pók az, ami..
2009. jan. 13. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
79%
Bizonyos állatoktól való félelem egy speciális fóbia, mondhatjuk talán, hogy betegség. Pontos neve: zoofóbia. Én pl. a kigyóktól írtózom. Nem kicsit.
2009. jan. 13. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
74%
Én a madaraktól undorodok.Kicsiként még a csibéket simogattam,most már nem birnék hozzányúlni.Egyszerűen minden testrészüktől irtozók.A rágcsálokat ketrecben elviselem,de legyen jó alaposan bezárva az a ketrec :)
2009. jan. 13. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
72%
Én imádom az állatokat, tartottam fehéregeret valamikor, attól nem féltem. De a szürkétől nagyon frászt kapok, pedig olyan cuki. Szerintem azért rémülünk meg, mert gyorsak, fürgék, és nekem speciel nem tetszik, hogy szürke.:)
2009. jan. 13. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
100%

Ez régre nyúlik vissza, egyrészt voltak korok, amikor rágcsálókat nem tartott az ember háziállatként, és ezek az állatok az utcákon, földeken, csatornákban rohangáltak, és egyrészt fertőzést hordoztak, amit ember is elkaphatott, és régen ezeket nem nagyon lehetett gyógyítani, illetve beledézsmáltak a terményekbe, kirágták a zsákokat, amibe aztán nem lehet pakolni, illetve ha már van benne valami, kiömlik belőle, falun most is probléma, ha nem figyelnek, és mivel gyorsan szaporodnak, nagy kárt is okozhatnak a gazdáknak, nem csak az élelmiszerraktárban, de aki abból él, annak anyagilag is.


Szóval ez végülis ezekre vezethető vissza.

2009. jan. 13. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy írták már páran, a fóbia nem "ésszerű" félelem. Ésszerű félelem, ha félek a medvétől, tigristől stb. A fóbia ezzel ellentétben bizonyos dolgokkal/állatokkal szembeni reflexszerű pánikreakció. Nagy valószínűség szerint egy korábbi sokkszerű negatív élmény vagy igen rossz emlék okozza tudatalatt. Az illető rendszerint nem mérlegel, hogy "azért félek, mert kicsi/nagy/ronda/szőrös/rámmászik/rámugrik/megcsíp/megharap"; egyszerűen igyekszik mindent elkövetni, hogy megszűntesse a félelmet kiváltó okot, körülményt.


Sokan alábecsülik ezt a félelmet, kinevetik, pedig nem szabad. A pánikreakciót agyunknak egy primitív része irányítja, amely evolúciós örökségünk, minden emlősnél megtalálható, kritikus szituációkban veszi át a szerepet, és egyetlen feladata a túlélés bármi áron. Különféle vegyi anyagokat szabadít fel a vérkeringésben, amik segítségével a testet túlélő üzemmódba "kapcsolja": szaporává válik a szívverés, légzés, kiugrik a vérnyomás, megfeszülnek az izmok, csökken a fájdalomérzet, a test felkészül a nagy fizikai megterhelésre (menekülés). Ezzel egyidőben felerősödik az érzékelés: a látás, hallás, szaglás stb. Célja a még hatékonyabb menekülés.


Nagyon fontos tudni, hogy agyunk nem kontrollálja túl jól, hogy miből mennyi adag szükséges. Ebben rejlik a veszélyessége, mert egy hirtelen pánikreakció során előfordulhat, hogy agyunk "túllövi" a szervezetet, aminek következtében görcs állhat be pl. a szívizomban, ami azonnali halállal jár.

2009. jan. 13. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!