Tengerimalac vagy törpenyúl? Előnyök, hátrányok?
Ami eszembe jutott, de nem biztos, hogy igaz, csak olvastam valahol.
Hogy a nyuszinak kell egy vagy két oltás, ami valóban drága és nem tudom, mennyi időnként kellenek ezek az oltások neki?
A másik, hogy a nyuszi hajlamosabb úgymond "ideges lenni", vagy hogy fogalmazzak és ezáltal hajlamosabb agresszív lenni, míg a malac maximum akkor harap, ha fáj valamije, szóval, a malac elvileg szelídebb?
A harmadik, hogy a nyuszinak sokkal nagyobb hely kell?
De várom a válaszaitokat.
Évente kell az az 1-2 oltás(Nyulak vérzéses betegsége és Myxomatozis elleni) a kettő 60 ezer környéke
Egy kifutó ahol jól érzi magát 40-60 ezer
ivartalanítás: baknál 30 körül nősténynél 50 körül (mindenképp meg kell csináltatni)
Jó minőségű táp és széna havonta 10-20 ezer
Társas lények, tehát érdemes két nyuszival számolni
Ha betegek exozikus állatorvoshoz kell vinni őket, ennek költsége 30 ezertől akár millióig is tehető
Évente érdemes megnézetni őket állatorvossal akkor is ha egészségesek ez évi 20-25 ezer/nyúl
induló nyuszipatika 20 ezer de ezt folyamatosan pótolni kell
60 ezer a kettő darab oltás ??
Miért muszáj ivartalaníttatni mindkettőt? Nem elég a fiút?
Nyuszipatika az miből áll, illetve inkább azt kérdezem, miket kell nekik adni, hogy folyamatosan ki kell pótolni?
Többi infó egyértelmű és köszi.
Igen, 60 ezer ha sikerül jó áron beadatni.
És azért mert nőstényeknél ha nincs ivartalan.tva pár éves korában méhdaganatot kap és elpusztul
Nyuszipatika: Meloxidyl fájdalomcsillapító, Fibreplex és biolapis probiotikum, Critacal care táp kényszeretetéshez, szőroldó paszta, fecskendő, vetri DMg immunerősítő (lehet kihagytam valamit) nem kell állandóan adni, de ha lejár akkor cserélni kell. biolapist irdemes adni nekik frontos időben vagy utazás előtt is után, mert könnyen lehet bélleállásuk, aminél ha nem jutnak időben orvoshoz halálos.
Mind a kettő tünetrejtő állat, ami annyit jelent, hogy a végstádiumig próbálják a betegségüket elrejteni. Kistestű zsákmányállatként ahhoz alkalmazkodott a teljes szervezetük, hogy a természetben gyengének mutatkozni egyenlő az öngyilkossággal. Nem gyengék, akár hetekig képesek rejtegetni a tüneteit, például egy egzotikus állatorvos mondta egyszer, hogy ő már látott olyan tengerimalacot, aminek már minden szerve elégtelenül működött és csak aznap kezdett el tüneteket produkálni. Vagyis azt jelenti, hogy az az állat már egy ideje beteg volt, csak annyira szívós, hogy így el tudta azt rejteni.
A házipatika kifejezetten tünetenyhítésre, időhúzásra való. Ha hirtelen tüneteket produkál akár a tengerimalac, akár a nyúl (igen, mindkettőnél érdemes házipatikát felállítani), akkor a megfelelő gyógyszerhasználattal akár órákkal, napokkal lehet húzni az idejét, hogy legyen idő állatorvoshoz jutni. Azt hogy milyen gyógyszer milyen adagolásban kell, egzotikus állatorvossal kell megbeszélni, sőt egyes gyógyszerek csak vényre kaphatók, így fel is kell íratni. Apropó állatorvos. Mivel tünetrejtő állatokról beszélünk, ezért mindenképpen kell legalább 2-3 állatorvost keresni az állat elhozatala előtt, hogy amennyiben gond van, akkor gyorsan lehessen vinni és ne akkor kelljen még keresgélni, hogy kihez is mehettek.
Egyébként van megbízható lista a házipatikához:
Nyúl: [link]
Tengerimalac: [link]
Valójában a két fajnál használható gyógyszerek között elég nagy az átfedés, de mégis különböznek egymástól, így elsődleges forrás az állatorvos gyógyszerek terén.
Akármelyik állatot választod fontos, hogy ne "valamikor ezt hallottam róla" elv alapján tartsd, hanem megbízható oldalakról nézz utána.
A tengerimalacokhoz a következőket ajánlom:
Ezen kívül a tengerimalacmentésnek van Youtube csatornája, ahol érdemes megnézni a 'Gazdiakadémia' és a 'Tengerimalac tudástár' című sorozatokat:
https://www.youtube.com/playlist?list=PL9xL6lBNnFi3f8g1imDiF..
https://www.youtube.com/playlist?list=PL9xL6lBNnFi1NhKDk3cPA..
Facebook-on pedig a tengerimalacmentésnek van hivatalos beszélgetőcsoportja, ahol bármikor tanácsot kérhetsz:
A nyuszikhoz pedig ezeket ajánlom:
Facebook-on pedig a Törpenyuszisok csoportban kérhetsz hasznos tanácsokat:
A legfontosabb és univerzálisan minden állatfajra igaz, hogy kereskedésben NEM tájékozódunk. Ott eladók vannak, akik 90+%-ban vagy nem értenek hozzá, vagy az eladás növelése céljából nem érdekli őket. Ők is kb. úgy tájékozódnak, hogy "annak idején hallottam". Képesek pároztatni a testvéreket, gyakran eltévesztik a nemeket, rossz táplálási és tartási tanácsokat adnak. Lehet hogy létezik 1-2 tájékozottabb kereskedő, de én inkább nem kockáztatok. Ha nagyon olyan kérdésed van, szerintem sem a tenyésztők, sem a mentések nem fognak bántani érte, tőlük (és egzotikus szakállatorvosoktól) érdemes tájékozódni, főleg a Első Nyúlmentő Alapítvány-tól és a Magyar Tengerimalac-Védő Közhasznú Egyesület-től. Ők a lemegbízhatóbbak a két állatfaj terén az országban.
Az ivartalanításról pár szót: Tengerimalacnál rutinszerűen jelenleg a hímeket szokás ivartalanítani, de őket is akkor ha nőstény mellé kerülnek. Nőstény tengerimalacoknál egészségügyi okokból, mint hormonális eredetű daganatok kezelése, ivarszervi ciszták, stb. miatt szokták ivartalanítani, de jelenleg a nagyobb műtéti kockázat miatt inkább kezelési célból. Valószínűleg a jövőben a tudomány fejlődésével a nőstény tengerimalacok is kisebb kockázattal lesznek ivartalaníthatóak, bevett szokássá válik majd a rutinszerű ivartalanítás, de jelenleg nem tartunk ott.
A nyulak esetén már mindkét nemnél bevett eljárás a megelőző célú ivartalanítás. Egyrészt a nem kívánatos ivari viselkedések miatt, mint jelölés, túlzott területvédés, stb. másrészt az ivarszervi megbetegedések miatt. Nem lesz minden ivaros nyúl idejekorán méh, meg heredaganatos, de értelemszerűen jelentősen csökkenti a kockázatot, ha nincs neki méhe, vagy heréje. Olyan betegségek, mint a nemi hormonok indukálta emlődaganatok, méhdaganatok, az életveszélyes méh- és petefészekgyulladás, hímeknél a heredaganat nagyon jól megelőzhetőek az érintett szervek eltávolításával, azaz ivartalanítással. Nekem sajnos a nyulamat 2 éve 6 évesen áttétes emlődaganat miatt kellett elaltatni, a nemi hormonok indukálták a daganatok növekedését ivartalanítani meg már késő volt. Azóta én is azon a párton állok, hogy egyszeri kiadással előzzük meg, minthogy aztán kezelni kelljen a szenvedő állatot.
Nyolazok lassan 10 éve...komolyabban 7. A törpenyúl tartasa drága , az egzotikus orvos drága. Ha beteg , genetikailag akar (gondolok itt fogproblemára) ott hagyhatsz a rendelőben simán több 100.000et.
Nem írom le mennyit költöttem eddig a majdnem hét éves nyuszimra , de nekem ő minden pénzt megér, imádom, a társam.
Ha nincs rá időd, elég pénzed akkor ne tarts nyuszit.
Tengerimalacról nem tudok nyilatkozni, nem volt vele tapasztalatom.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!