Kezdőoldal » Állatok » Haszonállatok » Mit jelent a méhészetben...

Mit jelent a méhészetben használt rablás szó?

Figyelt kérdés

2013. szept. 3. 17:48
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Amikor egy erős család elhordja egy egy gyengébbtől a mézet. Ez olyankor szokott előfordulni mikor elpusztul az anya. De ennek vannak jelei egy tapasztalt méhész figyeli a fiasított keretek mennyiségét és összecserélgeti őket, hogy egységesek legyenek a kaptáranként.

Ugyan ezt képesek a darazsak is megtenni, csak akkor le is ölik a méheket!

2013. szept. 3. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 szabóméhészet ***** válasza:
100%

A méh alapösztöne a keresés,kutatás,keresi a begyűjthető nektár és virágporforrást jelentő virágokat.Gyakran előfordul az a helyzet amikor a természetes hordás megszűnik(pl az akác egyik napról a másikra már nem mézel,nyári aszályos időben kiszárad minden),de a méhcsalád ilyenkor is küldi ki a felderitőméheket hogy táplálékot kutassanak fel.

Ezek a felderitőméhek megtalálják a mézillatban álló más méhcsaládok kaptárait is.Ebben a fázisban kutatásról beszélünk,a kutató méhek szimatolják körbe a kaptárat,repedéseket,réseket keresnek rajta ahol bejuthatnak.Természetesen a kijárónál is próbálkoznak,"kóstolgatják" az őrséget.A kutatóméh leszáll a kijárónál,majd ahogy az őrméh megindul feléje elszáll,majd megint vissza.A kutató-felderitőméhek otthon természetesen "közlik" hogy találtak egy mézben bővelkedő másik családot,az un. méhtánccal "leadják a drótot" a gyűjtőméheknek a megtalált kaptár pontos poziciójával.A megtalált kaptárnál egyre több méh jelenik meg a támadó családból.Az őrséggel tovább folytatják a "játékot".

Ha a megtámadott család erős,akkor az őrséget megtöbbszörözi,a támadást könnyen vissza tudja verni.

Azonban ha a megtámadott család gyengébb,akkor a támadók létszámfölénye miatt az őrség nem képes megvédeni a kijárót.Ilyenkor,ha a méhész időben közbelép,kijárószűkitéssel és egyéb módszerekkel még elfolytható csirájában a rablás.

Miután a támadók leküzdötték a kijáró őrséget,bejutnak a méhcsaládhoz.Ezután a belső őrséggel folyik a harc,a méhek összekapaszkodva,egymást csomózva gyilkolják egymást.A cél a mézes lépek tartalma,a mézkamra.

A megtámadott család legutolsó erejével az anyát védelmezi.Ha a támadásban az anya is elpusztul,akkor a megtámadott család védelme teljesen összeomlik.Ennek oka hogy az anya által termelt un.anyatermék utánpótlása megszűnik fél-1órán belül,elillan az összetartó feromon.

Ilyenkor már egyetlen hatalmas verekedő méhtömeg az egész,már nem lehet megkülönbözetni a támadót a megtámadottól.Szélsőséges esetben a megtámadott család átáll a támadó oldalára.A mézes sejteket feltépik,a fiasitást kiszivják,a lépeket szabályosan szétmarcangolják.

A kutatás-rablás kialakulását a méhész megfelelő óvintézkedésekkel megelőzheti:

- kaptár kezeléskor kerülni kell a mézeslépek,fiaslépek szabadban keretbakra helyezését,zárható kezelőládát kell használni

-a kijárót mindig a méhcsalád erősségéhez kell bőviteni-szűkiteni

-repedt,hasadt,hézagos kaptárakat le kell selejtezni,ki kell javitani

-a keretfedőn,menekülőtéren legyen legalább egy fólia mely megakadályozza a mézillat terjedését

-cukorsziruppal etetni szigorúan csak naplemente után szabad,etetéskor vigyázni kell hogy a szirup ne cseppenjen el,ne maradjon szirup a kaptáron,tetején stb

-a kipergetett,tárolt mézet jól záródó helyen,lezárt hordókban,méhbiztos kamrában,épületben szabad tárolni.


Vannak méhfajták melyek genetikailag hajlamosabbak a rablásra,kutatásra.A hazai krajnai méh ebből a szempontból közepesen rabló hajlamú,ellenben az olasz méh(Apis mellifera Ligustica) erősebben rabló hajlamú,illetve a Buckfast hibridméh is az,a hibridet alkotó 5 méhfajta közül 2 rablóhajlama miatt(a buckfast a barnaméh,az olaszméh,a krajnaiméh,és 2-3 afrikai méhfajta hibridje a legjobb vonalakból).


Beszélnünk kell az un.csendes rablásról: csendes rablásról akkor beszélünk,ha a rablás nem jár külső jelekkel,nincs verekedés,öldöklés,hanem a támadók az őrséget kijátszva besurranak a családhoz és apránként lopkodják el a mézet.A háttere genetikai eredetű,a megtámadott család védelmi ösztöne gyenge,a megoldás a méhanya cseréje más vérvonalú anyára.


A kitört rablás leküzdése:

-kijárók leszűkitése

-fűcsomó helyezése a kijáróba

-üveglap támasztása a kijáró elé

-vizzel locsolás,permetezés a kaptárra

-karbolos rongy teritése a megtámadott kaptárra

-vizes zsák teritése a megtámadott kaptárra a kijáró elé

-a megtámadott kaptár 180 fokos elforditása

-a megtámadott kaptár pár méterrel arrébb helyezése

-a megtámadott kaptár lezárása,szellőzök megnyitása,belső itatás,és 1-2-3 napra pincézés,sötét,hűvös helyre helyezés


A rablás mértékére egy saját eset:


1992-ben az atkától legyengült,de már betelelt 25 méhcsaládomat szeptember végén megtámadta a szomszéd méhészet,mely erős méhcsaládokból állt.A rablást nem sikerült leküzdeni,a feletetett téli élelmet közel 600kg cukorszirupmézet 3 nap alatt áthordta a kaptáraimból a szomszédba a támadó méhészet.a 25 családból 2 élte túl a támadást,de a gyengeségük miatt a tavaszt azok sem érték meg.A rablás során szabályos "méh-légifolyosó" volt a két méhészet között,egy kb 3méter széles 2 méter vastag kb 80méter hosszú folyosóban jöttek a támadó méhek,akár a méhrajok tucatjai egyszerre.

2013. szept. 4. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!