Nyúltenyésztést hogy érdemes elkezdeni?
Leginkább az lenne a kérdésem, hogy hány nyúllal érdemes nekikezdeni?
Hány vérvonalat érdemes csinálni és hogy lehet megoldani, hogy vérfertőzés nélkül szépen működjön a dolog?
Pannon fehér nyulakra gondoltam, elsősorban itthonra húsukért.
Előre is köszönöm a hozzáértő válaszokat!
Kérek széoen mindenkit, hogy inkább egy szakvizsgát tegyen, mielőtt nekiáll állatokat tartani, pláne olyan kényeset, mint a nyúl.
Szaktanácsadóként rühellem, amikor a hatezredik NÉBIH bejelentésre kell kimennünk és felszámolni a “háztájit”, mert szerencsétlen gazda semmihez nem ért, de milyen cuki, mert elolvasott két szaklapot meg a facebookon kérdezett.
Először is: van a közeletekben állatorvos? Ha igen, akkor fog majd tudni foglalkozni a szűrésekkel? Megfelelő létesítmény a vágáshoz, tároláshoz? Mit fogsz csinálni a szőrrel, bőrrel, csontokkal? Ezeknek kell külön tárolóegység. A ketreceket szélmentes, rágcsálómentes helyre tudjátok majd rakni? A beteg állatot tudjátok majd karanténozni? Akitől elhozod majd a tenyészpárt, leszűri az egyedeket, az ősök leinformáltak?
Ez az alapja minden haszonállat és hobbiállat tenyésztésnek. Ha ezek nincsenek meg, akkor ne azzal foglalkozzunk, hogy hány nyulat vigyél haza.
13: fogrendellenességet minden esetben kell szűrni. Emellett a vérzékenység is gyakori.
Biztosan egy praktizáló agrármérnökkel akarsz szembeszállni a témában, aki szaktanácsadóként tucatnyi gazdával tartja a napi szintű kapcsolatot és ingyenesen segít háztájiaknak is?
Kérdezni sem lehet? Ez nem szembeszállás, de ha már annyira a témában mozogsz, tudhatnád, hogy van különbség háztáji kisgazdaság, meg 3 jószagos önellátás között.
Fogproblémák legtöbbször akkor jönnek elő, ha kosorrú x állófülű keresztezés van, vagy beszűkült a genetikai háttér. Vérzékenység pedig hamar kiszelektálódhat, hiszen legtöbb esetben nem éri el a tenyészérettséget.
Még csak hallani sem hallottam arról, hogy ezeket a vizsgálatokat bárki kérné. Egyáltalán kivel végeztetik el azok, akik igen? Hatóságival, vagy egzóssal? Miből áll a "szűrés" fizikai + labor (mondjuk a vérzékenységre), vagy esetleg genetikai vizsgálatokról van szó?
Honnan származnak ezek a tenyészállatok, amiknél ezekre valaki rászánja az összeget?
A kérdező nem egy százezres nyúltelepbe akar belekezdeni, hanem saját részre akar húst előállítani, 3-4 tenyészállattal. Alapvetően elmenne a piacra, megvenné az állatokat, hazamenne és tenné a dolgát. Ha előtte utána néz a dolgoknak, még elviszi őket beoltatni myxomatosis, meg RHD1 és RHD2 ellen egyszer egy évben és ennyi. Nem olyan rohadt bonyolult ez. Tyúktartáshoz se kell agrármérnökit végezni.
Szóval, ha már szaktanácsadó vagy, akkor kérlek legyél kommunikatívabb és beszéljük meg ezeket emberek módjára. Én nem látom reálisnak azt, hogy a háztáji gyakorlatban megjelenne mindaz, amiről te nyilatkoztál, pedig több tenyésztővel vagyok kapcsolatban, magas is nyulakat szaporítok saját részre, így erről az oldaláról is belelátok, hogy milyen problémákat merülhetnek fel és hogyan kell őket orvosolni.
Menjen persze, aztán majd leshet, hogy elpusztulnak a nyulai, mert piacos marcsa nénje nem megbízható, leinformálható helyről hozta a nyulakat. Nagyon jól tudom, mi a különbség nyúltartás és nyúltartás közt.
Aki a gyakorin kérdezősködik anonim, annak nem való háztáji sem, hiszen értelmes ember eljut addig, hogy felkeres szépen egy tenyésztőt és tőle kérdez.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!