A nagyüzemi tehéntartás az tehénkínzás?
Mert hogy olyan sok tejet fejnek tőlük?
Fáj nekik? Bántják őket?
Jajjistenem...
Az fájna nekik, de iszonyatosan, ha NEM fejnék meg őket!
"az allatoknak gyakorlatilag semmi lehetoseguk nem marad a termeszetes tarsas viselkedesre, a parosodasra, utodnevelesre, jatekra, es az osszezsufoltsag stresszt es agressziot valt ki beloluk."
Az embereknél azért még mindig nyugodtabbak.
4-es válaszában sok a pontatlanság, el kell menni egy telepre és meg kell nézni, hogy mi van.
Többféle teleprendszer létezik, a teljesen zártak viszonylag ritkák, a marha alapvetően nem bírja a meleget, tehát teljesen kontraproduktív lenne egy zárt rendszer kialakítása, amelyet folyamatosan hűteni kellene.
A mozgástér szintén tartásmódtól függ, van ahol van legelő, van ahol nincs, de pont a válaszban említett problémák miatt, erre nagyon oda kell figyelni. Az a tehén, aki stresszel, az nem fog termelni.
A borjakat igen, ellés után szinte azonnal elválasztják (van ahol hagyják lenyalni borjút), mert a borjú annyit nem tudna szopni, amennyi teje van az anyjának, így annak begyulladna a tőgye, plusz így nem lehet pontosan tudni, hogy mennyit fogyasztott a borjú, nehezen lehet nyomonkövetni az állapotát.
Szarvtalanítani 3-5 napos korban forróvasas sütéssel vagy lúgos krémmel szoktak, ami egy rövid ideig tartó diszkomfort érzetet jelent a borjú számára, azonban ezzel megelőzhető, hogy egymásnak súlyos sérüléseket okozzanak, vagy magukban kárt tegyenek. Ugyanis ha letörik a szarv, az bővérzéssel jár és megnyílhat a homloküreg is, ahonnan nagyon könnyen fertőzést kaphat az agy is. Ma már tenyésztéskor igyekeznek genetikailag szarvtalan példányokat szaporítani.
A farkát nem vágják a marháknak, a vágott farkú marhák száma egy olyan paramétere a tartástechnológiának, melyre figyelni szoktak, meg szokták keresni a problémát és megszünteti. Nincs értelme a farok vágásának. Fejésbe nem szól bele a farok, ha esetleg hosszú a bojtja, akkor azt levágják.
A húsmarhák tartása extenzívebb körülményeket igényel, hiszen mozgásszegény környezetben élő izomsorvadásos állatokon nem sok ennivaló van. Itt más a borjúgondozás formája is.
Fontos megérteni, hogy bár az ipari állattartás profitorientált, nagyon fontos szempont az állatjólét is, mert az az állat, amely szenved, nem fog megfelelően termelni - ami pedig kiesést jelent.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!