Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Akvárium algásodás?

Akvárium algásodás?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Van egy 54 literes akváriumom, Tetratec APS 50 légpumpával, Versamax FZN-2 külsőszűrővel, uv lámpával a szűrő végén. Egy kubai kékrák a lakója és valamiért az akvárium nagyon algásodik. Az aljzat az akvárium üvege és a tereptárgyak is, sőt még a rák háta is olyan )):.

Kb. havonta csinálok egy teljes vízcserét ahol lemosok minden algát. Korábban próbáltam a heti 1-2x-es részleges vízcserét, hogy hátha a gyakoribb megoldja, de nem.

Ha valakinek van ötlete, szívesen várom.


2019. máj. 26. 22:08
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
További információk kellenek. Milyen a világítás? Növények? Etetés? Stb......
2019. máj. 26. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:

Soha nem csinálunk teljes vízcserét.

De igen, hetente kell 30%-ot cserélni kb, állott vízzel.

Szűrőt sose szabad csapvízzel kimosni.


Gondolom a rák miatt növényzet nagyon nincs, ezért az algát veszik fel a tápanyagokat a fény hatására.

2019. máj. 26. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 Skid05 ***** válasza:

Flóramentes akváriumokban az alga elég hétköznapi vendég (vagy inkább állandó lakó), elvégre mi venné fel a tápanyagot, ami amúgy a növényeké lehetne? Lásd sügéres vonal esete az ecsetalgával.


A másik két dolog, a havi fullos vízcsere, meg a fő kérdőjel uv-c ott a szűrőn, ugyanis az uv lámpa szerepe a teljes sterilizáció, amire akváriumban egészen rendkívüli esetben lehet szükség, akkor is csak időlegesen. Irtja a bacikat (jót, rosszat nem válogat), amik az egész rendszer alapjai. A havi akció meg bezárja a kört, elölről kezdesz mindent ráadásul uúgy.


Valami azt súgja, hogy a páncélos jószág az életét az algáknak köszönheti. Feltételezem a ráktrágyából a nitrifikáció blokkolásának köszönhetően több mint elég ammónia/nitrit maradhat vissza, és itt jönnek képbe a különböző algafajok. Ennél jobb ötletem jelenleg nincs.

2019. máj. 26. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
Az én akváriumomban egy zöld gömb van, ami valamilyen növény, ami nátriumot bocsát kinés folyton nő. Nekem ezt ajánlották algásodás ellen, kb. 1 éve van meg a kis gömbőcöm és azóta minden rendben van, a víz minősége is sokkal szebb lett!
2019. máj. 26. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:

Majdnem pont erről írtam ide 1-2 napja:

https://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__halak-akvarisztika__..


Az uv-t remélem nem használod, ha igen, sürgősen szokjál le róla.

A teljes nagytakarítással állandóan lenullázod a biológiai egyensúlyt.

Ezt az egyensúlyt pedig nem fogod tudni kialakítani úgy, hogy félig van rendbe a nitrogén körforgás.

Lásd a belinkelt kérdést, és választ. Itt is ugyanaz minden "baj" forrása, mint ahogy minden más akváriumba is.

A halakat, meg a rákokat nem tudod levinni egy kutyafuttatóba , hogy ott szarják ki magukat.


Szóval van egy zárt rendszer, amiben állatok élnek, emiatt abba a zárt rendszerbe ételt kell adagolni. Ez az anyag pedig nem vész el, csak átalakul. Előbb trágyává, aztán elemi részekre bomlott nitrogén vegyületekké, aztán algává, hiszen "az vagy amit megeszel" az algák ezen táplálkoznak, ez adja az algák össztömegét.


A gömbmoha nagyon lassan nő, én nem ajánlom. Meg a rák is szétkapná, szóval szerintem nem a legjobb ötlet.

Inkább apró békalencsét javaslok, több okból is.

A rák se tud benne kárt tenni, még ha eszik belőle akkor se. Mivel vízen úszó növény, árnyékot ad a ráknak, ami amúgy is a félhomályt szereti, tehát stresszmentesebbé tennéd az aksit.

A gyökerei a vízbe lógnak, a leveleit viszont közvetlenül éri a fény, nem nyelődik el a vízben, tehát aránylag alacsonyabb fényforrás mellett is, viszonylag sok tápanyagot tud felvenni.

Gyors ütemben szaporodik, és minden milliméter növekedése egyben azt is jelenti, hogy az algák elől veszi fel a tápanyagot.

Más úszó növény is jó lehet, pl átokhínárt is bedobálhatsz csak úgy a víz tetejére.


Vízcserékkel visszaállnék a heti részleges cserére, aljzatporszívózással egybekötve.

A szűrőanyagokat csak nagyon ritkán öblítsd ki, ha nagyon lecsökken az áramlás, csak akkor. Akkor is csak leszívott akváriumvízben.


Szóval a trágyából származó ammóniát a szűrőnek kell átalakítani nitráttá, ezért fontos hogy a szűrőd, és a szűrőanyagok rendben legyenek. A nitrátot vízcserékkel kell csökkenteni, plusz élő növényzettel felvetetni. És így nem jut tápanyag az algáknak.


A másik megoldás a kémiai szűrőanyag.

A "sima" szűrés részét is fel lehet turbózni minőségi szűrőanyaggal, pl veszel egy kis substrat-ot, vagy ilyesmi jó minőségű szűrőanyagot. Ez a nitrifikációhoz kell.

A nitrát felvételéhez pedig ha a békalencse nem tetszik, akkor vehetsz a szűrőbe pl purigen-t vagy nitrát megkötő szat gyantát.

De nyilván az élő növényzet lenne minden szempontból a legjobb.

2019. máj. 27. 04:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 Salx Narval ***** válasza:
Teljesen egyetértek az utolsó válaszadóval, kivéve a békalencsét.:D Nem azért mert nem lenne jó arra amire ajánlotta hanem azért mert körülményes a tartása, feltapad az üvegre ill a vízből kiálló dolgokra, rászárad, vagy elrohad a környezet páratartalmától függően. Én inkább tüskéshínárt, rucaörömöt, páfránymohát ajánlanék csak úgy a vízre dobva, ezekben sem tud kárt tenni és nem kell levakargatni az üvegről. A heti részleges vízcserék, a talajporszívózás és a dús lebegő növényzet megfogja oldani a problémát. A növények telepítése előtt még egyszer pucold ki alaposan az akváriumot de a víz több mint felét tedd félre és takarítás után töltsd vissza. Én sem ajánlom az UV használatát, viszont a szűrőanyag hatékonyabbra cserélését igen ( lehet, hogy egy kicsit barkácsolni kell a szűrővel de megérné)
2019. máj. 27. 05:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm a sok választ.

Uv lámpát sajnos(ezek szerint) használom mert amikor utoljára akvarisztikai boltban jártam a problémával, ezt ajánlották, mert megöli elvileg az algákat/az algák tápanyagát.

A teljes vízcsere tudom nemjó, kényszerből csinálom mert olyan szinten szőnyeget kélpez az alga az aljzaton hogy máshogy nemtudom kipucolni, cask hogy kiveszem átmosom.

Igen a nővények nem opciok már sokfélét próbáltam de mindet kinyirta max 1 hét alatt.

Egy 6w-os led cső van benne. Napi 8 órát világít.

Megpróbálom akkor kikapcsolni az uv lámpát és hetente 30%-os vízcserét és a szűrő pucolást.

Ha van még ötlet mondjátok, nagyon állatbarát vagyok így a legjobb környezetet szeretném neki.

2019. máj. 27. 23:53
 8/15 A kérdező kommentje:
+napi 2-3x adok novo crabs tápot, néha 1-2 borsót.
2019. máj. 27. 23:56
 9/15 A kérdező kommentje:
+Most olvastam a többi hozzászólást, akkor azokat a növényeket megpróbálom. Illetve akkor a szűrőanyagot is mert most nincs benne, cask a szivacs.
2019. máj. 28. 00:07
 10/15 Salx Narval ***** válasza:
Természetesen a növényesítést kitakarítás után érdemes megkezdeni, hogy legyen esélyük kiszorítani az algát. Ha a talajt is borítja az alga akkor nyilván nem szoktál talajporszívózást sem csinálni, pedig most heti rendszerességgel ezt is csinálni kellene . Nos az UV a lebegő zöld algát (zöld homályos víz-algavirágzás) és a lebegő spórákat ill minden élő organizmust roncsol ami áthalad a rendszeren, de semmilyen tápanyagot és nitrátvegyületet nem tud megkötni, semlegesíteni és kiszűrni sem ez a növények, a szűrőben, talajban, vízben élő bontóbaktériumok és a részleges vízcserék révén a te dolgod. Most jobb híján az algák végzik a szűrést. Szintén nem okoz kárt a tárgyakhoz, növényekhez rögzült algákban sem mivel ezek nem haladnak át alatta. A boltosnak pedig fogalma sincs róla, hogy mit árul csak beszél össze vissza. Az UV más problémákra való és ideiglenes használattal. Lehetne növényeket hajtatni az akváriumban azok is kiszűrnék az alga tápanyagait de szerintem jobb ha az említett vízi növényekkel próbálkozol, mint írtam takarítás után. A szűrő tisztítása mindig az akváriumból vett vízben történik és csak akkor kell csinálni ha lecsökkent az áramlás és már nem állítható erősebb keringetésre a szűrő. Ha töltetet cserélsz akkor a szivacsokat mosd bele egy vödör akváriumvízbe és ebben a koszos vízben járasd az új töltettel a szűrőt kb egy órán át, utána mehet vissza az akváriumba. A vízcsere eleinte heti 2x15%-legyen 3-4 hét elteltével heti 30% és természetesen vízcserekor a talajt is porszívózni kell.
2019. máj. 28. 03:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!