Talajszűrős akváriumba milyen talajt javasoltok?
112 literes akváriumot szeretnék újratelepíteni.
Szeretnék talajszűrőt használni az új elrendezésben. Az lenne a kérdésem, hogy ehhez milyen talajt javasolnátok?
(A növények egy részét ültetőbe telepíteném JBL AquaBasis plus-sal.)
Még annyit hozzá, hogy tervezek néhány páncélos harcsát bele, tehát olyan talaj kéne, ami számukra is megfelelő.
Kérlek, ha írtok talajokat, amikkel van tapasztalatok, írjátok mellé, hogy mire kell figyelni- kell-e elő áztatni pl. Illetve, hogy mennyire alkalmas az adott talaj domborzat kialakítására.
A válaszokat előre is köszönöm!
Tervezek bele egy JBL CristalProfi I100-asat. az végezné a mechanika szűrést, illetve annak is lenne biológiai szűrőtöltetes modulja. (Netto 80-90 liter az aksi).
Illetve azon gondolkodok még, hogy rakok a talajszűrő rácsára némi siporaxot a talaj alá. Mit gondoltok?
De a fő kérdés még mindig a talaj. Én JBL Manado-ra gondoltam.
Az alábbiak nem tanácsok, azért a sok kérdőjel mert csak elgongolkozásra ajánlom.
A talajszűrő mint mechanikai tisztító nem boritékolja az akva jövőbeni teljes kiürítését? Az ültetők fokozatos kimerülése, cseréje nem stresszes az egész életközösségnek? A páncélos harcsa egészséges marad ha nem tud túrni a talajban, vagy ha tud működik a talajszűrés? Ha a mechanikai szűrést a halas térben egy könnyen tisztítható kütyü végzi, a talajszűrőt pedig átnevezzük "növényetető gépnek" két vízrendszert hozva ezzel létre, nem lehet megúszni az akva újratelepítéseket? Vagy az újratelepítés az jó, mert nem válik unalmassá a látvány? És legyen benne valami válasz is: A JBL Manado alkalmas a domborzat kialakítására de a páncélos harcsa sokkal alkalmasabb a domborzat lebontására.
5/5 kérdéseire:
Azért is kérdezek, mert igyekszem minél több infót gyűjteni a témában, a kivitelezés fázisa előtt (nem csak itt, akvarista fórumokon is).
A mechanikai szűrést semmiképp nem a talajszűrővel terveztem, ahogy kiegészítésben írtam lesz belső szűrő. Illetve azóta is olvastam, és szerintem egy régi szűrő kifolyócsövére fogom kötni a talajszűrőt, mert ilyen megoldásokról is írnak. Így a szűrés iránya megfordul, de a talajszűrőbe a mechanikailag már megszűrt víz jut.
Tehát igen, a talajszűrést a biológiai szűrés fokozására, illetve ahogy írtad "növényetetőnek" szánom, és én is abban bízom, hogy ezáltal elkerülhetővé válik az újratelepítgetés.
Más fórumokon olvastam tapasztalatokat, a növényekkel kapcsolatban, ami alapján vannak amik kifejezetten imádják a talajszűrős rendszert, pl a hínárok, valisneriák, mások meg egyáltalán nem kedvelik. Ezért az utóbbiakat tenném ültetőbe, a többi menne a hagyományos módon.
Páncélos harcsával az a tapasztalatom korábbról, hogy nem túr olyan mélyre, hogy az gondot okozzon.
Az ültetőkről feltett kérdés nem egészen világos számomra.
Ha a mechanikai szűrő egyik fokozata sűrűbb mint a talaj áteresztő képessége akkor jó tanácsot kaptál, ez így egy kiváló bioszűrő rendszer, a halaid imába foglalják a neved, a növények nem. Egy függőleges áramlással nem tudsz vízkémiai különbséget létrehozni, ezt azok a növények szeretik amik úszva is jól érzik magukat. Erre találták ki az ültetőtálat, nálam ez jelenti az ültetőt. Ez hirtelen nagy dózis tápot szolgáltat aztán kimerül, jöhet a kiásás. De ha az áramlás vízszintes....
Az én harcsáim sem dózerok, csak a bajszukkal terelgetik a homokszemeket, több hónap alatt ez homogén síkságot csinált minden buckából.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!