Miért nem egészséges az akváriumom? Halhullás, megtorpant növények. Most darakór ütötte fel a fejét.
Amennyire időm engedi próbálok információkat begyűjteni, de hatalmas a témakör és kevés az idő. Szlovákiában lakom. És nincsen akvarista ismerősöm. Az akvarista üzletben, nyelvi korlát vagy a tudatlanságom végett, de nem jó útmutatást kapok. Minden kérdésemre egy újabb flakont nyomnak a kezembe.
120 literes az akvárium.
1 belső szűrője van:Eheim pick up 160, 6Watt, 220 -500L/ H.
Világítás: 2 db házilag készített(villamos mérnök ismerőstől kaptam ajándékba) led huzal tartócsőbe ágyazva – nem tudom milyen erősséget ad. Lemenő napfény is éri az akváriumot, ezen sajnos nem tudok változtatni.
talaj: JBL Manado általános növénytalaj
Fűtő van benne a gyári beállítás szerint 26 fokon, üzletben mondták, hogy ezt nem kell bolygatni. – de nem vagyok már ebben sem biztos.
2db nehéz fa, nem tudom pontosan a nevét, sötét színűek, nem úsznak, akvarista üzletben vettem
heti 30l csere, állott vízzel. Illata mint az erdei föld. színe
nem kristálytiszta, inkább opálos, de nem zavaros.
semmi mű dekoráció
növények: jelenleg 10 fajta van benne, ebből 3 kihalóban van. + algaproblémám volt, de folyékony CO2 adagolásával (napi 2 ml – 2 pumpa) ez megoldódni látszik. kb 2 hete adagolom. A növényeim nem igazán jól fejlődtek – bár a CO2 mintha ezen is segítene. ezen kívül kapnak még egy - egy pumpa Green aqua Mikrot és Macrot, ezeket már régtől. idáig nem tudtam metszeni. ma metszettem először.
Halak: egy éve indítottam az akváriumot. társas. 20 hallal, párosával különféléket. Az üzletes segített összeválogatni. harc nem volt. de mégis lassanként ellhullottak.
Az algaevők maradtak meg- 2db – fekete sárga csíkosak, nem sokat nőttek, 7-8cmsek - Pekoltia zebrovitá - Peckoltia vittata – az egyikőjükön szintén vannak fehér pontok!!! :(
kis átlátszó testűek kb 4cmsek, Ostráčik sklenený - Parambassis ranga – 2 db
Mečúň mexický KOI - KOI swordtail: 4 db ból csak 1 hím maradt meg.kiugráltak az akváriumból és ez okozta a halálukat.
2 ping pong kárász – Amire csak most jöttem rá, hogy aranyhalak!!!
2db goliát csiga
Neonok, guirámik, mollik … mind elmentek
2 hónapja vettem két legyezős garnélát,szépek, már vedlettek, kb 7cm nagyok – nagyon különlegesek. szeretjük őket, bár ez mindenkire igaz az akváriumunkban.
2 hete frissítettem a halállományt: nem tudtam, hogy aranyhalakat veszek, rákérdeztem mennyi mehet, milyen nagyra nőnek – válasz: 120 literbe nyugodtan tehetek 12 ilyen kárászt is!
2 db fantali – szürke alapon 3 színű, fröcskölt
2 db pirossapkás aranyhal
és még 2 db álgaevő albínó (csodaszép) és sötétnarancs színűek, kb 6cmsek
az új halak kistresszelték a nagy pingpong halamat. állandóan követték, nem csipkedték. pöttyök. időhiány. hétvége. elterjedtek a pöttyök. 2 eredeti halon, 1 moszatbyalón és a koin vannak pöttyök. 3 napja 28 fokos a víz. 10csapott evőkanál háztartási só van benne. Nem segít. Már csipkedik is ez elsőnek beteg halamat, a legnagyobbat. Egyre több a pötty. holnap megyek az üzletbe, de félek előre, hogy mit adnak. Nem szeretném ha bármelyik állatka megdöglene a gyógyszertől.
Kérlek segítsetek. Bíráljátok felül az akváriumot. esetleg a darakórhoz hozzászólás. Nagyobb, láthatóbb halakat szerettem volna a 2 kicsi gyermekem miatt és remélem nem tömeges pusztulás lesz a vége.
Köszönöm.
Van gond bőven... A szűrőd egy normálisan telepített 60 literes akváriumhoz elég. Neked meg van egy brutál módon túltelepített 120-asod. A halak meg egyáltalán nem illenek egymáshoz, van köztük brakkvízi, hidegvízi, trópusi és a legtöbbnek nem is elég 120 liter még túltelepítés nélkül sem. Ennek tetejébe még öntesz is makrót a halak szennyezése mellé, pedig bőven lehet mindenféle nitrogénvegyületed és foszfátod. Valószínűleg a világítás is gyenge, de az most nem elsődleges.
A hőmérséklet menjen 30 fokra, az aranyhalak miatt nem szerencsés, de rövid ideig kibírják. Jó lenne beszerezni egy légpumpát az oxigénellátás miatt, illetve a szűrő is fodrozza a vízfelszínt.
Ha ez sem segít, akkor malachitzölddel kezeld az akváriumot(a biológiai szűrésed egyébként is kevés, nem nagyon számít hogy a gyógyszer nullázza). A gyógyszeres kezelés alatt a garnélákat, csigákat ki kell venni, ők nem bírják a gyógyszereket.
Minél hamarabb csinálj 50% vízcserét állottvízzel, utána naponta 10-20%-ot.
Ha sikeresen kezelted a betegséget, akkor aktív szénnel szűrheted ki a vízből a gyógyszert. Ezek után jó lenne beszerezni egy nagyobb méretű szűrőt, erősebb világítást, meg szűrőkoszt egy jól működő akváriumból, hogy újratelepítsd a hasznos bacikat. A halakat meg passzold el, az aranyhalakat lehetőleg tóba. Kb egy pár algaevőnek, egy pár guráminak és egy csapat kistestű rajhalnak elég a helyed.
Kereskedőre pedig ne hallgass, legtöbbször fogalmuk sincs az egészről.
Hát de, tömeges pusztulás lesz a vége.
Még ha "egészséges" lenne az akvárium (úgy értem "csak" ammónia mérgezésben haldokolnának, akkor lenne megoldás:
- negyed ennyi hal
-dupla ekkora szűrés
-és tanulják meg a gyerekek meglátni a kisebb halakat.
De így, hogy elindult a lavina, (a darakór valószínűleg csak a kezdet, és nem maga az alap probléma, hanem tünete az általános gyengeségnek) őszintén szólva nem hiszem, hogy lenne értelme gyógyszerezni.
A halak 99%-ának amúgy is mennie kell, mert 5-ször ekkora akváriumban tartható, tehát hiába gyógyszerezel, a kiváltó ok megmarad, ha nem most pusztulnak el, akkor 2 hét múlva, vagy 1 hónap múlva.
Egyedül a 2 algaevő maradhatna, de mivel ők is betegek, kétséges a gyógyulás. A só egyébként csak ront a helyzeten, a koik hiába bírják, az algaevőket kinyírod vele.
Nagyon sok indok mellett ezért sem szabad eltérő igényű halakat tartani, mert nem tudsz olyan körülményeket teremteni, hogy valamelyik ne szenvedjen.
Te pedig a létező legvegyesebb salátát hordtad össze, még 1-2 tengeri hal hiányzik az totális káoszhoz.
Ennek az akváriumnak annyi, a tüneti kezelés (látható betegségek gyógyítgatása) semmit nem ér, nulla biológiai stabilitás mellett semmi esélyük.
Valószínűleg rengeteg hal el fog pusztulni, és marad annyi, amennyivel elbír a szűrő, de mivel nem optimális létszámnál áll le a halpusztulás, az esetleges maradék is szenvedni fog.
Hogy mit tudnál velük kezdeni?
Őszintén szólva fogalmam sincs.
Azt tudom, hogy csak rontasz a helyzete, ha ezt a helyzetet megpróbálod tákolgatni.
Ezt az akváriumot le kell nullázni, az összes állatnak (csigák, garnélák, minden) mennie kell, hogy ne maradjon parazita hordozó.
A növényekkel lehet járatni a rendszert, de halak nélkül más tápozást fognak igényelni.
Aztán vagy eladod az egészet a p-csába, mert belátod, hogy alap lexikális tudás nélkül ez életképtelen, vagy összeszeded a maradék idődet, olvasgatsz a témában, tervezel egy életképes fenntartható akváriumot, (előre kérdezel pl itt, nem utólag) és ha minden összeáll, akkor belevágsz egy akváriumnak nevezhető akváriumba.
Ha nagyon eldurvulna a helyzet, és már nem bírnád nézni ahogy élve elrohadnak, az eutanáziának is van kíméletesebb módja, ne a wc-n húzd le őket.
(Mert gyanítom mi lesz a vége, befogadni egy beteg állományt senki nem fog, a halálra szenvedtetésnek meg nincs értelme.)
Sajnálom egyébként , mással is megesett már hogy azt hitte egy akvárium annyiból áll, mint a teszkóban a pontyos medence, és saját (vagy eladó) feje után ment, és meg se fordult a fejében, hogy természet nem pont úgy működik, ahogy az elképzeléseiben van.
Ilyenkor 2 út van, vagy hagyd a fenébe végleg, vagy helyezd teljesen új alapokra az egészet.
Nem föltétlenül értek egyet Neolamprologus01 javaslatával.
A csigák, garnélák tényleg nem bírják a gyógyszert , viszont lehetnek parazita hordozók, visszakerülés után visszafertőzhetnek, úgyhogy nem csak a kezelés idejére kell különtenni, azok vissza nem mehetnek.
Az egész állományt gyógyszerezni, úgy, hogy "gyógyulás" után (nevezzük parazita mentességnek, mert ettől még marad bajuk bőven) maximum 2 algaevő maradhat a mostani halakból, szintén két esélyes dolog.
Persze, meg kell tenni mindent, és fertőzött állományt amúgy se lehet elajándékozni, de ha a gyakorlatból indulunk ki, jóval nagyobb esélyt látok arra, hogy csak a szenvedésük hosszabbodna meg.
Ez már a te döntésed, mihez kezdesz, de az biztos, hogy amúgy se lehet megtartani ezeket a halakat. Most is jó okkal vált ilyenné a helyzet, csak ismételni tudom magam, a gyógyszerezés csak tüneti kezelés, és ugyanúgy visszajönne, meg nem csak ennyi, hanem még vagy 3-4-5 féle kórokozó.
1 haszna volt ennek, bár súlyos veszteségek árán.
Ha a gyerekek miatt csináltad, akkor remélem ők már egy életre az agyukba vésték a természet tiszteletét.
Ennyit lehet ebből megtanulni.
Az ember hajlamos olyan önteltségre, hogy csak úgy a semmiért azt gondolja, pont úgy kell állatot tartani, ahogy ő maga jónak látja.
Ez lehet kutya, macska, hörcsög, máshol is siralmas a helyzet.
Az akvarisztika azért bonyolultabb, mert itt nem 1-1 állatot tartasz, hanem egy komplex élő érzékeny rendszert tartasz fenn, aminek apró (de jelentős) részei a halak.
AZ ember megtanulja, hogy a természet működik a maga módján, ő diktálja a feltételeket, és ha ezt ki akarjuk használni, akkor csak vele együtt lehet csinálni, mert a részei vagyunk, nem irányíthatjuk.
Ha ennyit megtanulnak ebből a gyerekek, már egy picit beljebb vannak az életben, és remélhetőleg a te hibáidat ők már nem fogják elkövetni.
Most megcsinálom a 30% vízcserét, fűtés 30fokra. Mikro, Macro stoppot kap,csak a CO2-öt teszem. Remélem kapok gyógyszert. Lekezelem az akváriumot. Remélem megmaradnak a lakók. Gyógyulás után az aranyhalak mehetnek kinti tóba. A többiek igényeit pedig összenézem. Nem szeretném feladni az akvarisztikát. Köszönöm a segítséget,irodalmat és a hozzászólásokat. Bár,a gecc -et lehetett volna mellőzni.
Leírom majd, hogy hogyan alakul a helyzet. Megköszönöm, ha segítetek optimális körülményeket létrehozni az akváriumba.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!