180 literes akvárium napi 8 óra világítás, piros cső 6800k kék 8000k, fluval 305 szűrő, levegőztetőtalálható benne. Mitől jött elő a zöld alga növényeken és üveg falán? És mitől az ecsetalga?
Szia. Facen kérdezd meg itt:
Az algakérdés elég bonyolult, 100%-ra megmondani nem lehet, mert ezer más tényező is befolyásolja.
Általánosságban a minél kevesebb algához kell
- jó szűrés
- egészségesen fejlődő növényzet, ami tápanyag konkurenciát jelent
- a növényzetnek pedig megfelelő mértékű (nem sok, nem kevés) táp, fény (!) és vmilyen szén forrás.
Na most a szűrő elvileg jó, de a szűrés nem biztos, mert semmit nem tudunk a halak létszámáról, a víz leterheltségéről, nem etetsz e túl, megvannak e a részleges vízcserék.
A növényzetről szintén nem tudunk semmit, arra nem ártana koncentrálni, hogy legyen ami a fölös tápanyagokat kivonja a vízből.
Ha pl klasszik sügéres aksi, abba is lehet találni strapabíró növényzetet, vagy gyorsan szaporodó felszínen úszót, ami gyorsabban szaporodik, mint ahogy megennék.
Ezen kívül be lehet ruházni pár doboz szat gyantára, bár az alga sokkal inkább ammóniát szereti, a szat meg a nitrátot vonja ki, gyér növényzet mellett néha segít a problémán.
A táp adott, makroelemek a hal/növény aránytól függően kellenek, vagy nem kellenek, mikroelemek kellenek, illetve alga ellen nem árt egy kis easy carbo.
A végére hagytam a fényt, mert én ezzel kezdeném a módosításokat.
(Mivel nincs tökéletes recept, minden aksi más, ilyen helyzetben annyit lehet tenni, hogy 1-1 dolgon mindig változtatsz, megvárod, hogy a hatása kiforrja magát, mi mire hogy változik, és annak függvényében változtatsz a következő dolgon.)
A világítás erejéről nem esett szó, hány watt, hány lumen, ezt értelem szerűen a növények fényigényéhez kell belőni.
Se sok nem jó, se kevés.
A színhőmérséklet is problémás, ahol ilyen algaprobléma van, ott elsősorban ezeket a szélsőséges értékeket kéne mellőzni.
6800 meg 8000 K-t rengeteg módon el lehet érni, ez így önmagában akár elfogadható is lehet, pontos spektrum görbét lenne jó látni, az több mindent elárul.
De ha már pirosnak hívod az eleve nem hangzik valami jól, első körben én biztos, hogy azt cserélném le valami 5500-6000 K körüli semleges napfényesre.
Ezzel együtt pedig a növényzet fejlődését céloznám meg, a kialakult ecsetalgára meg fecskendőből nyomnám rendszeresen a carbo-t.
(+ túltetepítés, túletetés elkerülése, rendszeres részleges vízcserék betartása)
Nem a legszerencsésebb méret, nem igazán elterjedt, és hirtelen ilyen csőből nem is láttam sima napfényeset.
Nem tudok neked jó tanácsot adni, mert ami nem pirosas, annak is néztem a spektrum képét, és konkrétan több piros van benne mint a pirosban, csak el van nyomva.
Hát, ha rászánsz annyit, akkor esetleg egy próbát megér, Juwel High-Lite Nature-ra cserélni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!