Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Ti hogyan kezdtétek az akváriu...

Ti hogyan kezdtétek az akváriumozást? Mik a tapasztalatitok? Hogyan állt be a biológiai egyensúly?

Figyelt kérdés
Szeretnék komolyabban foglalkozni az akvaristával mivel eddig nem igazán sikerült. Mindig tönkremennek a növények, és a halak is csak elhullottak... Tehát valamit biztos rosszul csináltam. De most újra kezdem. Tehát hogyan is induljak el? Alkatrészek vannak(akvárium,fűtő,szűrő,stb.) Tehát mit csináljak hogy szép jól működő akváriumom legyen?

2016. máj. 6. 21:43
 1/9 anonim ***** válasza:
55%
Ha nem piszkálja az ember sokat, akkor minden beáll. Lehet, hogy röhejes, de nekem már 60 évvel ezelőtt volt akváriumom (10 éves korom körül), amikor a levegőpumpa már a technikai felszereltség csúcsának számított és se internet, se komoly szakirodalom nem volt mellé. Amikor talajszűrés került alkalmazásra, akkor csodálatos volt minden és nem kellett sokat foglalkozni vele. Manapság a fő gond az, hogy túlzsúfolják az akváriumot és figyelmen kívül hagyják, hogy ez természetellenes. A halas élőhelyen sok a növény, sok a víz és kevés a hal. A túletetés okozza a másik gondot, mert tényleg felborul a biológiai egyensúly.
2016. máj. 6. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim válasza:
0%

Mi is több mint 10 évig foglalkoztunk akváriumi halakkal. A növények akkorára nőttek, hogy kinőtték a 225 literes akváriumot.


A növények táplálására érdemes növénytápot venni. Algairtó folyadékot is célszerű időközönként alkalmazni.

Érdemes Sera-t használni, bár nem olyan olcsó, de hosszútávon megéri. Így a növények is szépek lesznek.


Algaevő harcsát vegyél bele, mert az egy békés hal, és tisztítja az akváriumot.


Mindig egy csipetnyi eleséget tegyél a vízbe etetéskor.

Lényeg, hogy a halak mindig kapjanak enni, mert akkor nem fanyarodnak a növényekre. Tubifexet is nagyon szeretik.


Próbáld meg változatosan etetni őket, lehet lemezes, tubifex, szúnyoglárva, stb.


Néha az akvárium oldalát érdemes belülről kitakarítani, és a vízmennyiség egy részét lecserélni, hogy tisztuljon. A szűrőt 2-3 naponta ki kell mosni, mert kis akváriumban gyorsan bekoszolódik.

2016. máj. 6. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
54%

Maximálisan egyetértek az 1-es válaszolóval: kerüld a túltelepítést és a túletetést!

Amit még hozzátennék:

- az akvárium méretéhez igazítottan válassz fajt! (Azaz pl. ne vegyél mollyt 50 literes akváriumba, mert az kicsi neki!)

- ne tedd az akváriumot túlságosan megvilágított helyre, mert elöntenek az algák:(


Amivel nem értek egyet a 2-es válaszolóval:

- kerüld a vegyszereket! Ha nem világítod túl az akváriumot, akkor nem lesz algás! (Más vegyszereket se használj!)

- ne piszkáld a szűrőt! Elég, ha pár havonta használt akváriumvízben kinyomkodod. Ha "kitisztítod", akkor kiírtod a baktériumflórát!


Először döntsd el, milyen típusú akváriumot szeretnél:

- pl. mennyire fontosak a növények? Megelégszel a kevésbé fényigényes fajokkal vagy gyorsan növő, változatos fajösszetételű akváriumot akarsz? Előbbi esetben nem lesz sok gondod vele, utóbbi esetben rendszeres tápozás / metszés szükséges.

- milyen halakat akarsz és mennyit

1. Rajhalat csak akkor válassz, ha nagyon min. 6, de inkább 8-10 db elfér!

2. Olyan társítást válassz, amiknek hasonlóak az igényei és jól kijönnek együtt!

3. Különböző szintekre válassz fajokat!

4. Egy 50 literesbe max 2 faj, egy 100 literebe max. 3 faj legyen!

5. Egyéb szempontokról már írtam.

- 3 hétig halak nélkül járasd az akváriumot, ami alatt pici kaját szórj a vízbe, hogy kialakuljon a baktériumflóra!

- fenntartás gyanánt ne feledkezz meg a heti vízcseréről (kb. 20%)


Ha bármi problémád adódik, akkor ne elégedj meg a tüneti kezeléssel, hanem az okot szüntesd meg!

+1: 100 esetből 99-ben ne hallgass az eladóra, mert a legtöbbjük csak az értékesítéshez ért, nem a halakhoz!

2016. máj. 7. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 elwera ***** válasza:

Először egy haverom akváriumába vettem halakat. Neki volt 2 akváriuma. Az egyikbe rakott (asszem vallisneria gigantea szálakat), az nekem akkor úgy tetszett, hogy én is szerettem volna hasonlót csinálni. Úgy gondoltam a szálak közt majd ott fog szlalomozni egy hal. De aztán nem vallisneriát raktam bele, hanem hínárokat és egy anubias nanát. A hínárok megfogyatkoztak, nem úgy nőttek ahogy azt elképzeltem, mivel nem raktam rá elég fényt. Az anubias megmaradt, aztán azt kezdtem úgymond tenyészteni. Szétvágtam, csináltam belőle több kis bokrot. Utána vettem még egy akváriumot, arra elkezdtem lámpát barkácsolni és teleraktam hínárokkal. Í biológiai egyensúllyal úgy nem nagyon volt gondom, mert én sem telepítettem túl az akváriumokat, volt hogy 1 akváriumba 2 halam volt csak.


Aztán előkerült egy 20 literes akvárium, ami a párom apjáé volt régen, ilyen nagyon csúnya vaskeretes akvárium, állvánnyal. Meg kellett ragasztani FBS-el, mert eresztett az alja. Aztán elkezdtem halakat pakolni bele. Meg teleraktam mindenféle szedett kövekkel. Aztán egy másik haverom javasolta, hogy azokat a köveket szedjem ki. Hát kiszedtem, és utána pont ő volt az aki hozott nekem egy hasvízkóros sügeret, ami miatt majdnem az összes halam kidöglött. Elég későn vettem észre hogy kezelni kéne őket. Maradt kettő hal a végére. Aztán kidobtuk azt az akváriumot, vettünk másikat, többet is. Volt amikor 8 akváriumom is volt. Néha csereberéltem halakat másokkal. Megfigyeltem sok hal viselkedését. Aztán elkezdtem tengeri akváriumozni. Eladtam az édesvizieket és most így végül 2 nagy tengeri akváriumom maradt, mert közben lett 2 kutyánk is és nem tudok annyi mindent ellátni. Van egyházi csigám is, amit fogtam kint a ház előtt.

2016. máj. 7. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 elwera ***** válasza:

"előkerült egy 20 literes "

*ez 250 literes akart lenni, csak gyorsan írtam.

2016. máj. 7. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 elwera ***** válasza:

"egyházi" helyett "egy házi",

vagyis ezé éti csiga szerintem.

2016. máj. 7. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Én úgy 10 éve egy 30 literessel kezdtem, amibe a nagybátyámtól kaptam pár guppit. Pár kevéssé fényigényes növényfajt választottam, és elég világos volt a szobám, így nem kellett világítással "bajlódni" - meg én valahogy nem szeretem a világítást, számomra mesterkélt lesz tőle az egész. Persze nagyon jól kell megválasztani az akvárium helyét, hogy se túl kevés ne legyen a fény, se túl sok. Ha van világítás, akkor könnyebb elhelyezni, mert elég arra figyelni, hogy ne kapjon túl sok természetes fényt.


Valahogy sosem volt gondom az egyensúllyal, akármennyire is mondják, hogy mennyire nehéz ügy ez egy ilyen kis akváriumnál - bár igaz, pár alapszabályt mindig betartottam, pl. sosem terheltem le a vizet, nem telepítettem túl, csináltam a heti részleges vízcseréket stb.


Később szét kellett választani a guppikat, meg más fajok is megtetszettek, úgyhogy most 4 akváriumom van (de egyik sem nagyobb, mint 60 liter). Az egyiket ajándékba kaptam, annak az egynek van világítása - igaz, ott kell is, mert sötétített üvegből van, hogy miért, az rejtély:S. De legalább van egy akváriumom, amit sötétedés után is nézegethetek:)


Árnyéktűrő növényeim vannak: sok Anubias, még egy, aminek senki nem tudta megmondani a nevét, de rettentő könnyen szaporodik, meg gömb mohák. Évente egyszer teszek alájuk táptalajt és annyi, így is szépen fejlődnek.


Dekorációnak fákat, köveket és kifőzött dunai kagylóhéjakat használok. Aljzatnak vegyes kavicsot, így nem látszik meg rajta a mulm.


A heti vízcserékkor dörzsiszivaccsal letisztítom azt a kevés vízkövet, ami kezd kiválni, így sosem lesz masszív vízkövem, és nem és lesz karcos az akvárium.


Ha kell, metszek, olyankor dugványozok is.


Ami talán általánosságban nem szimpatikus megoldás, hogy én nagy műanyagpoharak aljába ültetem a növényeket, így könnyű őket kivenni / áthelyezni / átültetni, ha szükséges, kevesebb táptalaj kell, és egyáltalán, az akvárium aljára sokkal kevesebb aljzat is elég.

2016. máj. 7. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Agonoize ***** válasza:
Én 12 évesen kaptam meg az első akváriumot most 30 vagyok nem volt akkor internet az embernek volt 2 könyve meg rábíztam magam az eladóra ami nem mindig volt jó ötlet.Ma már könnyebb elkezdeni van sok oldal,csoport,fórum ahol tudsz tájékozódni kezdetnek könnyen tartható halakat vegyél szerintem ne telepítsd túl az akváriumot csináld a heti részleges vízcserét jó szűrőt vegyél megfelelő világítást aztán kezdetnek ennyi.
2016. máj. 7. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat :)
2016. máj. 7. 21:16

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!