Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Lehetséges h egy akváriumban...

Csejani kérdése:

Lehetséges h egy akváriumban úgy beállt az egyensúly h már lassan egy éve nem volt benne vízcsere csak a szűrők vannak takarítva? Vagy azért nem ártana részleges vízcsere néha?

Figyelt kérdés
Növények szépek burjánzanak hal is ezer éve pusztult már el benne mindegyik szép színes aktív! Akvárium mérete 120 l körül nem tudom pontosan mert íves az eleje!
2012. dec. 18. 16:31
 1/5 anonim ***** válasza:
80%

Ha átlagos mennyiségű hal van benne, akkor nem nagyon, mert a nitrát semmitől nem tűnik el, és egyre több van az akváriumban.

Ha lassan emelkedik a nitrátszint, azt sok hal képes megszokni, de ez nem jelenti azt, hogy egészséges is.

Sőt egyszer olyat is hallottam egy bettánál, hogy elég dzsuva vízben tartották, és átrakták jó minőségű tiszta vízbe, és a hirtelen vízminőség változásba pusztult bele, mert sokkolta.


De mondom, ez nem azt jelenti, hogy ez így rendben lenne...

Csak azt, hogy az állandó vízminőség legalább olyan fontos, mint a jó vízminőség.


Vannak olyan típusú (holland) akváriumok, amik minimum 100 literesek, és a növény tartásról szólnak.

Hal csak annyi úszik benne, hogy 10 percenként észre lehet venni 1-et, hogy ha véletlenül arra kószál, szóval csak úgy épphogy 1-2 kisebb példány.

Azok után, amennyi nitrátot termel a szűrő, azt bőven képesek megkötni a növények, ott elképzelhető egy ilyen egyensúly.

Más kérdés, hogy a növény tápozás miatt ugyanúgy indokolt a részleges vízcsere.

Vannak még módszerek, amivel csökkenthető a vízcserék száma.

Pl nyitott, alsó polcos szűrőakváriumokba szoktak beleállítani szerencsebambuszt, rengeteg nitrátot képes megkötni.

Vagy lehet használni nitrát megkötő SZAT műgyantát.


De egy átlag növényes halas akváriumban idővel úgyis felszaporodik a nitrát, és lassú mérgezésnek teszed ki a halakat.

Szerintem akármilyen jól beállt is az egyensúly, legalább 2 hetente 20-25% vízcsere indokolt lenne.

2012. dec. 18. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
15%
hát én is évente takaritom, havonta csak ami elpárolog (vagy 5liter) és annyi. ha nagyon jól beállt,akkor is pár litert lehet rajta
2012. dec. 18. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
20%
Persze, hogy lehetséges.
2012. dec. 18. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Az első válaszoló írta le helyesen, hiába a mínusz pontok.

A nitrát lebontásához anaerob körülmények kellenek, ehhez pedig nem adottak a körülmények egy akváriumban.


Ahogy már leírták, azért lehet szerencséd, mert lassan változik a vízminőség, az ammónia hamar átalakul nitráttá, a halak pedig hozzászoknak. Ha egy év után kitakarítasz egy ilyen akváriumot, valóban elkerülhetetlen a halak pusztulása - ebből szokták levonni azt a következtetést a laikusok, hogy már jól beállt az akvárium, nem szabad azt megbolygatni. Pedig ez így nem igaz, a hirtelen vízminőség-változás pusztítja el őket.


Ilyenkor szokott jönni a példa: "hádde a Balatonban sem cserélik a vizet..."

Pedig dehogynem, folyamatos a vízutánpótlása a folyókból. Tehát még a legnagyobb természetes vizekben is van vízcsere, pedig ott hatalmas az anaerob bontás, valamint kicsi a halsűrűség.


Tehát ha egészséges akváriumot szeretnél, mindenképpen fontos a RENDSZERES, részleges vízcsere.


Ha jobban el szeretnél mélyülni a témában, ajánlom a Horn-Zsilinszky: Akvarisztika című könyvét, ahol nagyon korrektül le vannak írva a biológiai-kémiai folyamatok.

2012. dec. 18. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Lusta ember ne tartson halakat! Heti húsz százalék vízcsere javasolt átlagosan betelepített akváriumban! Mit nem lehet ezen érteni? Mindenhol ezt írják. Ha nincs vízcsere, akkor szépen lassan, de emelkedik a nitrit, nitrát, és ammónia szint. Arról nem is beszélve, a vízpótlás alkalmával keményedik a víz, mivel a párolgáskor ezek mind visszamaradnak a vízben. Így növekszik a víz összkeménysége és karbonkeménysége.

Érdemes lenne egy tesztet végezni. Van csíkos megoldás, de a cseppes pontosabb, de drágább.


Amit sürgősen el kell kezdj. Három naponta húsz liter vizet cserélj le két héten keresztül, majd heti egyszer húsz litert. A vízbe tegyél vízkezelőt, legjobb az Aquatan. Lehetőleg RO vizet használj hosszútávon, főleg, ha növényes akváriumod van. Egyszer kell csak megvenni a vízlágyítót és sokáig bírja.


Kezdetekben én is azt hittem megúszható a vízcsere, mert olvastam neten, hogy páran így csinálják. Nem fenntartható! A méreganyag nem fog eltűnni, csak növekszik a szint. Csak a vízcsere segít.


Elvileg lehetne olyan akváriumot csinálni, amiben nem kell vizet cserélni, de az: 800 literes, tele van ültetve válogatott növényekkel, nagyon kevés célhal van csak benne (takarító, algaevő, csigaevő), óránként hatszoros szűrésteljesítmény külső szűrőkkel telerakva biológiai szűrőanyaggal. Ha valaki biztosítani tudja ezt, akkor tényleg nem kell vizet cserélni. Persze itt is el kell távolítani az elhalt növényi maradványokat! :D

28F

2012. dec. 19. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!