Tényleg ugyanolyan jó?
hali
lassan esedékes lesz majd az első vízcsere az akváriumomban. vettem vízelőkészítőt. de sok helyen olvasom, hogy az állott víz is ugyanolyan jó. most akkor hogy is van ez? tényleg ugyanolyan jó vagy érdemesebb vízelőkészítőt (is) használni? van különbség? vagy most hogy is van ez az egész állott víz versus vízelőkészítő dolog?
persze nem tiszta csapvizet használok hanem a fele ioncserélt most is, így a cserevíznek is a fele ioncserélt lesz majd.
köszike a válaszokat (^.^)
Nem.
Az állott vízből csak a klór illan el. A vízelőkészítők a nehézfémeket is megkötik.
Viszont jó minőségű csapvíznél általában nincs gond a nehézfémekkel, ezért fölösleges a vízelőkészítő.
Ha jó a csapvíz, és van lehetőséged tárolni egy fél napig csere előtt, akkor nem kell előkészítő.
A jó minőségű csapvíz is tele van rézzel. Mivel emberre nem valami veszélyes, 2mg/liter a megengedett határérték. A gerincteleneknek meg ennek a fele is halálos. Ezen elvileg segít valamennyit a vízelőkészítő.
És van, ahol klóramin van a vízben klór helyett, ez pedig nem szellőzik ki magától, a vízelőkészítő viszont semlegesíti.
köszi szépen mindkettőtöknek. akkor maradok a vízelőkészítőnél. én is úgy gondoltam, hogy jobb az de inkább kiírtam a kérdést nehogy túl későn szembesüljek valami problémával :)
és az úgy jó, hogy este kiengedem a vizet és belerakom az előkészítőt majd ugyanúgy áll egész éjszaka, mintha állott vizet csinálnék? így mind a két verzió teljesül, állott is lesz és benne lesz az előkészítő is.
és mi az elve az előkészítőnek? ha megköti a nehézfémeket a vízben lévő előkészítő, akkor hova lesznek a nehézfémek a vízből? :O mert ugye azok sem tudnak csak úgy felszívódni akármit is öntök a vízbe...
Mit jelent az, hogy megköti?
Pl a cilicium golyócskák megkötik a vizet a levegőből. Ha leraksz egy zsák ilyen golyót a szobába, azok csökkentik a páratartalmat. Annyit csinálnak, hogy a nedvességet magukba szívják a levegőből, és nagyobbak lesznek, aztán ott tartják magukba zárva a vizet és nem engedik ki. Ettől a szobába szárazabb lesz a levegő.
Vagy mondjuk az aktív szén is ilyen, hogy ha beteszed a vízbe, akkor minden káros anyagot beszív és ott lesz benne, ezért egy idő után cserélni kell, mert az a káros anyag nem tűnik el, attól még ott van, csak annyit tesz, hogy a vízbe nem engedi vissza 2-3 hétig, azaz utána sem, csak utána már megtellik és akkor már nem ér semmit.
Azt sajnos nem tudom hogy a löttynél hogy működik, nem vagyok kémikus, talán olyan molekulák vannak benne, amik megkötik valahogy a rezet.
pl növénytermesztés. Amikor a vízhez citromsavat öntesz az csak átfolyik rajta, de ha hozzáöntesz ilyen ph pufferelő anyagokat akkor az ph-t be állítja neked.
Nem engedi hogy se az egyik végébe, se a másikba elmásszon. Nem így működik, de képzelj el egy golyót, amire ha savat öntesz, akkor kioldja belőle a lúgot. Tehát nem engedi hogy túlságosan elsavasodjon a talaj. Ha lúgot öntesz rá, akkor meg kiengedi a savat.
Most ha itt egy kémikus válaszol az nagyon le fog hülyézni engem, mert ez ennél bonyolultabb szerintem, és most én csak primitíven próbáltam elmagyarázni.
Nekem nem fontos az, hogy hogy működik, elég azt tudni, hogy ha ezt öntöm bele akkor ez erre jó, ha azt öntöm bele, az meg arra.
De hogy mondjak valamit, nem szoktam használni vízelőkészítőt és mégis szaporodtak a garnéláim tömegesen. És fogalmam sincs, hogy itt milyen víz folyik a csapból, hogy ennek mennyi a réztartalma.
na hable most ezzel a magyarázattal úgy összezavartál ahogy kell :D de egyébként én is az aktív szén elvén képzelem el a vízelőkészítő működési elvét. benyeli a cuccost és magában tartja.
igazából amíg normálisan működik addig mindegy csak reméltem, hogy valaki tudja a működési elvét mert az valahogy mégiscsak érdekel. mindig is szerettem a kémiát :) meg persze a biológiát is :)
nem tudom hogy itt milyen a víz....szóval rakok inkább a vízbe vízelőkészítőt is. annyit tudok, hogy nagyon de nagyon kemény a víz nálunk, de ennek nem sok köze van szerintem a rézhez és az egyebekhez...
nálam is kemény, 21 Nk, hiába mondják, hogy 15 kéne legyen. jó most egyébként nincs tesztem, régen mértem. Mert ha van tesztem akkor is inkább már csak az ozmo vizet mérem vele, amit bekeverek a csapvízzel. De régen a csapvízbe voltak RC garnéláim és azokat nem tudtam kipusztítani sehogy.
CRS-eket pusztítottam ki később, de azé mert nyár volt és meleg volt nekik és nem tudtam hűteni eléggé, szerintem azokat csak úgy lehet tartani ha valakinek légkondi van a lakásban.
De halaknak úgysem árt a réz, guppiknak ilyeneknek, amid van. Még ha gyógyszerezed őket, azt is bírják, de azt a garnélák már nem. Mellettük nem szabad gyógyszerezni.
A halak strapásabbak a rézzel szemben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!