Kezdőnek milyen társas vagy társas/boitóp akvárium ajánlott? Bővebben lent.
A tervezett akvárium 112l-es. Erős belső szűrőn gondolkodtam (powerhead), mivel a külsőt nem tudnám hova tenni. Amikben gondolkodtam, valamilyen törpesügér, egy-két csapat lazacféle, és valami fenéklakó (pl. cory vagy anci). De ezeken kívül is érdekelnek más koncepciók. Kivéve talán elevenszülős társas akksik. Van kezdőknek is ajánlható sügérfaj?
A fentihez hasonló összeállításokat tudnátok adni?
Nyitott vagyok mindenre, a válaszokat előre is köszönöm ;)
Az erős belső szűrő pontosan mit jelent?
Milyen hőmérsékletet tudsz biztosítani az akváriumodban?
2 anci vagy (minimum) 6 cory, ez lehet törpe, de szerintem az akváriumod bírja a legtöbb fajt, esetleg 6 törpe szívóharcsa.
Mehetnek kisebb csíkok is helyettük(/melléjük), csokicsík, kövicsík, párduccsík, jaguárcsík, ongolnacsík stb. Amit került az az öves díszcsík (botiáként szokták eladni), ők 30-35 centisre nőnek. Túl nagyok.
Esetleg, ha megfelelően békés halakat választasz, mehetnek garnélák, red cherry, kénsárga stb. A sepregető már nagyobb faj, néha 10 centisre is megnő, az már a nagyobb halak sem nézik kajának.
Az ilyen kis akváriumokban elsősorban törpesügérfajok mehetnek.
Inka törpesügér, 1 hím+2-3 nőstény hozzájuk tehetsz valami pontylazacot.
Kakadu törpesügér 1 hím és 2-3 nőstény.
Kétsávos törpesügér, 1 hím+2-3 nőstény.
Háromsávos 1 hím és 3-4 nőstény.
Kék sügér, érdemes párban.
Törpe rubinsügér, belőlük 1 hímre több nőstényt számolj, ellenkező esetben agresszívak egymással a hímek.
Ramirezi, 1 pár.
Meggyhasú, 1 pár.
Bíborsügér, őket szigorúan párban kell tartani, mert agresszívak másokkal szemben. A pontylazacokat kicsinálná.
Aztán ott a csigasügérek.
A buldog csigasügér agresszívabb, mivel a hímek territoriálisak a legtöbb hallal szemben. Érdemes meggondolni, mit raksz hozzá. Hímenként minimum 3 nőstényt tegyél be.
Csíkos csigasügér, békésebbek és jobban kedvelik a társaságot, mondhatni kedvelik a zsúfoltságot, és szaporák is. 25-30 is elfér kényelmesen, csak arra figyelj, hogy ne szaporodjanak túl.
Ők is védik a területet, de sokkal kevésbé. Nekik homoktalaj és egyedenként 3 csigaház kell, mert néha elég félősek és bebújnak a csigaházba. Kezdő sügéresnek javaslom. Összességében nem nagyigényű halak.
Pontylazacok:
neonhalak, 8-10 fős raj. Lehet kék, zöld, piros, vagy fekete neon.
Fantomlazac, pontylazac, lágy vörös pontylazac minimum 6 egyedből álló raj.
Esetleg tetrák, minimum 8 fős raj, az akvárium mérete miatt melléjük inkább csak valami talajlakót javaslok. Fátyolos úszójú halakkal kizárt! Kedvelik a kisebb gerincteleneket.
Párban paradicsomhalak mehetek, általában agresszívak más kisebb halakkal. Pl. fekete vagy kínai paradicsomhal. Nem tudom, a labirint-kopoltyúsok mennyire érdekelnek?
A gyöngyös fogasponty gyönyörű (ikrázó fogasponty), de őket érdemesebb egyedül tartani, noha békés halak.
Aztán a razbórák is aranyos, békés csapathalak plédául az ékfoltos razbóra. 8-10 fős csoportban érdemes tartani.
A dániók is, őket is érdemes nagyobb (10-15 fős) csoportban tartani, de 4-6 egyed is jól érzi magát. Nekik is több fajuk van például a zebradánió, gyöngydánió, színjátszó dánió, rózsás dánió.
Díszmárnák közül 10 szumátrai mehet, ők is társaságiak. De melléjük már nem sok minden.
A vörös karcsú díszmárnák viszont kicsik és kevésbé társaságiak.
Köszönöm az igen kifejtett választ. Nagyon Tetszenek a sügerek, labirinthalak közül csak a paradicsom és a mézgurámi. De mivel szeretem ha több faj is van az akváriumban, ezért én a csak 1 pár vagy 1 hím 2-3-4 nőstény felállást hanyagolnám, és inkább olyan sügérfajok érdekelnek amiket lehet ekkora akváriumban együtt tartani más halakkal és/vagy gerinctelenekkel.
Szóval olyan felállás érdekel amiben szerepel egy adott "uralkodó" pár legyen az sügér vagy labirinthal (kivéve betta). És mellette még legyen élet az akváriumban, 1-2 rajhal, fenéklakók, algázók, stb, nem akarom túlnépesíteni az akváriumot, mert akkor nem lesz meg a kellő egyensúly, ezért kérdezem hogy van-e olyan a fentebb említett családok közül amelyeket ilyen kritériumok mellett lehetne tartani?
Nézd meg, hogy innen melyik az, ami tetszik, persze lehetőleg a kisebb halak körül válogass. :)
Aztán, ha sikerült választani, akkor segítünk, hogy a halat mivel rakhatod össze illetve, hogy mivel nem.
Na sikerült válogatnom, remélem mindet össze tudtam szedni. Belinkelem őket szépen tetszési sorrendben (legjobban tetszik-> legkevésbé):
Nos ennyi lenne. Viszont fontos aspektus hogy nem csak 2-3 halat szeretnék mint ahogy azt leírtam, nekem a pár hallal "üres" az akvárium. A legfontosabb viszont hogy ezek a halak mennyire érzékenyek. Mert olyan halat keresek ami nem azonnali elhullással jutalmaz a esetleges hibákért, gondolok itt a kicsit keményebb vízre például. Szívósabb fajtát keresek tehát. Remélem ebből a listából sikerül valami társítást kihozni.
Köszönöm ;)
Ui.: az akvárium még nincs meg, sőt még semmi sincs meg hozzá, így technikai kérdésben nem tudok érdemleges választ adni, de mindent úgy fogok megvásárolni hogy maximálisan biztosítani tudjam a halak egészséges és jó környezetét.
Ne parázz már annyit, teljesen korrekt az elgondolásod!
Belső szűrőtől függően én mondjuk csökkenteném az 2 csapat rajhalat 1 nagyobbra. Illetve azt nem lehet elvárni a sügérféléktől, hogy ne zabálják fel a garnéláidat.
Alapkérdés: akarsz-e illetve tudsz-e vízlágyítással vesződni? A kinézett halaid jó része ugyanis kifejezetten a lágy, savas vizet igényli. Amennyiben nem, ki is húzhatod a fél listádat.
Amennyiben igen, kezdőnek nem ajánlott pH 7 alá menni. Az annál alacsonyabb pH ugyanis negatív hatással van a nitrifikáló baktériumok működésére.
Összeszedem neked a sügéres tudásom (nem sok, de a 112 literes akváriumom következő manifesztációjába szeretnék egy törpesügér fajt).
- Apistogrammából agassizi-t és cacatuoides-t szoktam rendszeresen látni kereskedésekben. A. borellit láttam még mostanában, de az ritkább.
- A színre tenyésztett ramirezikről és A. cacatuoides-ről sok a panaszt olvastam mostanában. Túl beltenyésztettek.
- Mikrogeophagusból az altispinosust mondják könnyebben tarthatónak, de valamiért azt ritkábban látok boltokban.
- A meggyhasú sügért brutálisnak mondják szaporodáskor, márpedig könnyen és gyakran szaporodnak, én őket kihúznám a listáról.
- Cuki, pici akaraféléből eddig egyedül a Nannacara anomala-val találkoztam. (2 éve, egy aprócska, vidéki boltban.) Na, nekem ők vannak a kívánságlistámon, a szakirodalom szerint könnyen tartható, szaporítható sügérféle, régen nagyon népszerűek voltak, aztán kiszorították őket az Apisto-k.
- A szakirodalom szerint a Corydorasokkal az a baj, hogy milkalila gőzük nincs a territórium fogalmáról. Akváriumban emiatt gyakran keverednek összetűzésbe a sügérekkel. Ha nem ragaszkodsz egyetlen földrészhez, a csíkfélék között érdemes szétnézni.
- Vagy egy csapat Otocinclus nem érdekelne inkább? Két legyet ütsz egy csapásra: algáznak is (túl jól, ezért etetni is kell őket!), csapatban is mozognak.
- Pontylazacból azt érdemes nézni, hogy mennyire csipkelődősek illetve milyen temperamentumot szeretnél. A serpalazacok pl. annyira csipkednek, hogy mindenki boldogabb, ha ők fajspecifikus akváriumban laknak. A neonok, izzófényű pontylazacok szépek, könnyen tarthatóak, viszont annyira békések, hogy már-már unalmasak. (Nekem a fekete fantomlazac lenne az ideális.)
Szóval, nálam így nézne ki a Dél-Amerika által inspirált társas akvárium:
- 1 hím, 2 nőstény törpesügér (részemről Nannacara anomala)
- 8-10 fekete fantomlazac (kisebb, áramvonalasabb halból természetesen mehet több is)
- 5 Otocinclus affinis
Labirintkopoltyúsok:
- A mézgurámik tök rendben vannak. Picik, visszafogottak, színre is, temperamentumra is, nyugodtan bele lehet rakni egy hímet egy háremnyi nősténnyel 112 literbe, amíg nem rakod össze semmi csipkelődéssel, naggyal és félelmetessel, és nagyon gyorssal (stresszforrás).
- A paradicsomhalak... nem a te halaid. Vagy nagyon nagy akváriumban érdemes nagyobb, robusztus halakkal tartani, vagy fajtaspecifikus akváriumban. Agresszívak, nem csak fajtársakkal szemben, minél kisebb a hely, annál jobban. Van valamennyi szórás temperamentumban, de arra nem érdemes számítani.
Amit az utolsó leírt igaz én is épp most akartam írni.
Annyivel egészíteném ki, hogy a cory könnyebben tartható olyan sügérekkel, amelyek inkább az akvárium középső részét használják. Viszont a nagyon territoriális illetve talajlakó sügérekkel (pl csigasügérek) nem fognak kijönni. A legtöbb rajhal sajnos elkerülhetetlen mód konflistusba kerülhet egy ekkora akváriumban az azonos szinten élő, territoriális sügérfajokkal.
A kis méretű garnélákat megeszik a sügérek, viszont a sepregetők már elég nagyok, hogy ne reggeliként végezzék. De mondjuk az óriás sepregető még nagyobbra nő...
Hajlandó vagyok, a víz lágyításával bajlódni de nemtudom mennyire lehet a ~21nK-s pest megyei vizet lágyítani. Tetszetős a felállás, a fantom helyett én mondjuk más lazacra szavaznék. Illetve valami kevésbé érzékeny törpesügi fajra esne a választás, ami "kezdőbarát".
Sügérfan.hu-n nézelődtem az nincs olyna nagyon messze tőlünk náluk kb minden van.
Viszont felötlött bennem egy kérdés. Törpesügiknek mennyire kell a homokos vagy nagyon apró szemcsés talaj. Ugyanis nekem nagyon tetszik a zöld "gyepesített" előtér.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!