Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Milyen gyakran ajánlott...

Milyen gyakran ajánlott részleges illetve teljes vízcsere (akvárium, aljzat takarítás)?

Figyelt kérdés

112 literes akváriumom van. Heti 1x kb. 20, 30% részleges vízcserét csinálok,milyen időnként ajánlott teljes akvárium takarítás?

Idővel szeretném majd lecserélni egy 200 liter fölötti akváriumra, aminél már külső szűrő van. Ilyen nagy akváriuoknál (pl. 300, 400 liter ) is kell vagy ajánlott részleges és teljes vízcsere, akvárium takarítás?


2014. jún. 1. 11:02
 1/7 anonim ***** válasza:

Az akváriumoknál van egy szinte szemmel látható áramlás, a szűrőtől elindul a szembe falon alábukik, majd vissza a szűrőhöz.


Fenti áramlás söpri a talajt, ha megfelelő az erőssége akkor soha nem kell talaj porszívózni.


Teljes takarítás az szintén az áramláson múlik, ha elég erős akkor soha nem kell.


A 112 literes akva szerintem az egyik legkönnyebben rendben tartható akvárium méret, ha jó a biológiai szűrés, mellé van egy akár powerheaddal generált áramlás akkor soha nem kell birizgálni.


A 200 fölötti akváriumnál is kell vízcsere, a halak, növényzet, tápozás dönti el menyi kell. Nagyobb akvánál ha nincs megfelelő szűrés, keringés, elég bosszantó tud lenni a koszos, lebegő szennyeződésekkel teli víz, iszapos ajzat.


200 fölötti akvánál sokkal nehezebb a haltáp, ürülék, növényi maradványok begyütése.


10-15X névleges vízforgatásnál nincs gond, 300-400 literes akvánál már célszerű áramlás generátor is, és erős mechanikai szűrés.

2014. jún. 1. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Pl itt egy pöpec sügeres: https://www.youtube.com/watch?v=dYukXeNbE80


Ott fityeg az áramlásgenerátor a jobb oldalon plusz 2 külső szűrő, esélyes lenne ezt kipakolni YourDestinynek rendszeresen, inkább vastag áramlás és akkor probléma mentes.


De ennek a talaját sem közelítette meg még leszívó cső: http://www.youtube.com/watch?v=oMjUiSeUits

2014. jún. 1. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Ja teljes vízcsere az soha, amíg működik az akva csak részlegesen szabad vizet cserélni, teljes az tilos, heti 20-30% az korlátlan ideig működik.
2014. jún. 1. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Teljes akvárium takarítás sose kell.

Esetleg ha elszaporodik valami mérgező ciano baktérium, kiirtja az összes haladat, és teljes restart kell az akváriumnak.

Ha kimosod az aljzatot, (mondjuk évente 1-szer) meg minden mást is átmosol, akkor tilos szűrőt takarítani egy hónapig, a vizet pedig úgy kell az elején leszívni, hogy a lehető legtöbbet ismét használni tudd, de a 2/3-át minimum el kell rakni!


Ugyanez fordítva is igaz.

Ha valami miatt több 50-60% körüli vízcserét kell csinálni, esetleg még a szűrő szivacsát is ki kell cserélni, akkor szigorúan tilos az aljzatot is kimosni!


Az akvárium az egy élő egység, amit egy teljes nagytakarítással megölsz!

Ez olyan alap dolog, hogy ennek már most evidenciánk kéne lenni, ilyen alap szintű dolgok nélkül ne vágj bele nagyobb akváriumba.


Nagyobb akváriumoknál természetesen ugyanúgy kell vízcsere, hiszen a nitráttól sehogy máshogy nem lehet ennél praktikusabban megszabadulni, és ezen kívül is van gyakorlati haszna.

Egy 250 literes akvárium már valamivel stabilabb vízminőséget jelent (normál esetben, tehát jó szűrés, megfelelő hal létszám) ezért lehet ritkítani a vízcseréket, kb 2 heti 30%-ra.


Aljzat takarítás ugyanúgy esedékes lehet, bár ha jó az áramlás, és az összes részleges vízcserét egybekötöd aljzatporszívózással, akkor ezt a takarítást akár több éves periódusokra is lehet ritkítani.

Ha viszont lassan mégis úgy elkoszolódik, hogy át kell mosni az aljzatot, és minden mást, akkor ugyanúgy érvényes, hogy a víz minimum 2/3-át meg kell tartani, és a szűrőket szigorúan tilos kimosni.

A külső szűrőre ettől függetlenül is érvényes ez, ha takarítani kell, ideális esetben több havonta, akkor egyszerre mindig csak egy részét, soha nem az egészet.

2014. jún. 1. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Gyúrd össze fejben az előbbi 4 választ szerintem benne van minden, a 4. válaszoló remekül leírta, nem egyszerű ez de nem is bonyolult.
2014. jún. 1. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:
45%
Az a baj, hogy mindenhol erőszakosan tolják ezt a vízcsere dolgot, mert erre épül az egész akvarisztika iparág. A vizcserevel valojaban nagyobb kárt okozunk, mint gondolnank, csak minden weboldal ezzel a butasaggal van tele. Valójában a vizet soha nem szabad cserélni. Ha megvan minden baktérium és mikriszkopikus élőlény az akvaban, akkor a víz soha nem romlik el. A H2O molekula nem tud elromlani. Igen tudom, mindenhol azt mondják, hogy a nitrátok felhalmozódnak és méreg a halaknak. Egy akvariumban legyen néhány hal és növény is, és akkor a nitrat élelem növényeknek. Alacsony nitrát szint nem mérgezi a halakat, csak ha egész életükben természet ellenes nitrát mentes vízben voltak. De nekem azok se hullottak el. Sok öreg akvaristanak van 20-30 éves akvariuma, amiben soha nem cseréltek vizet. Egy-ket hetente pótolják ami elpárolog és kész. De az egész iparág erre a megtévesztésre épül, a vizcserehez víz előkészítő kell és a vizcsere ezután sok gond alapja lesz, ami hozza magával a többi felesleges költekezést. Nem is ragozom tovább, mert tudom sok megtévesztett ember és sokan nem hiszik el az igazságot. Akit mégis érdekel hogyan működik egy természetes akvárium vizcsere nélkül, az keressen rá a youtube-on: akvárium vizcsere nélkül... meglepő dolgokat fogtok találni, nagy akvaristak több tucat akvariuma, amik gyönyörűek és évtizedek óta nem cseréltek benne vizet. A világítás a másik nagy kamu dolog, amivel megvezetik az embereket, de nezzetek utána, a leg kényesebb korallokat nevelik sima íróasztali lámpa alatt, csak nem szabad a beállt több éves vizet kicserélni. Nem is írok tovább, nezzetek utána a youtube-on, milyen hazugsagokra épül a mai akvárium biznisz...
2023. máj. 3. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Szegheő Péter válasza:
Én teljesen leálltam a vízcserékkel már több, mint fél éve. Abszolút nem tett jót. Vízcsere után totál felborult az egyensúly, szinte másnap jött a diatom virágzás, mivel a növényektől hirtelen elvettem nitrátot, foszfort, vasat, azok pár nap múlva elkezdtek fakulni és megjelent rajtuk alga is. Itt kellett rádöbbennem, hogy egy egyensúlyban lévő rendszert vízcserékkel borogatni egy dogma miatt komplett félreértése az akvarisztikának, az igazából olyan, mint a pipázás, meg kell találni az egyensúlyt és azt tartani. Ha jó a szűrés, jó a talaj, megfelelő a hal / növény arány és nincs túltelepítve, akkor a nitrátot, meg a többi trágyát a növények felszívják, nőnek mintha húznák őket, a nitrát szintje stabilra beáll 10-20 mg/l környékére és hozzá se kell nyúlni. Ha túl van telepítve és alig van növény, akkor kell cserélgetni, de az a felállás eleve nem egészséges.
júl. 31. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!