Milyen gyakran ajánlott részleges illetve teljes vízcsere (akvárium, aljzat takarítás)?
112 literes akváriumom van. Heti 1x kb. 20, 30% részleges vízcserét csinálok,milyen időnként ajánlott teljes akvárium takarítás?
Idővel szeretném majd lecserélni egy 200 liter fölötti akváriumra, aminél már külső szűrő van. Ilyen nagy akváriuoknál (pl. 300, 400 liter ) is kell vagy ajánlott részleges és teljes vízcsere, akvárium takarítás?
Az akváriumoknál van egy szinte szemmel látható áramlás, a szűrőtől elindul a szembe falon alábukik, majd vissza a szűrőhöz.
Fenti áramlás söpri a talajt, ha megfelelő az erőssége akkor soha nem kell talaj porszívózni.
Teljes takarítás az szintén az áramláson múlik, ha elég erős akkor soha nem kell.
A 112 literes akva szerintem az egyik legkönnyebben rendben tartható akvárium méret, ha jó a biológiai szűrés, mellé van egy akár powerheaddal generált áramlás akkor soha nem kell birizgálni.
A 200 fölötti akváriumnál is kell vízcsere, a halak, növényzet, tápozás dönti el menyi kell. Nagyobb akvánál ha nincs megfelelő szűrés, keringés, elég bosszantó tud lenni a koszos, lebegő szennyeződésekkel teli víz, iszapos ajzat.
200 fölötti akvánál sokkal nehezebb a haltáp, ürülék, növényi maradványok begyütése.
10-15X névleges vízforgatásnál nincs gond, 300-400 literes akvánál már célszerű áramlás generátor is, és erős mechanikai szűrés.
Pl itt egy pöpec sügeres: https://www.youtube.com/watch?v=dYukXeNbE80
Ott fityeg az áramlásgenerátor a jobb oldalon plusz 2 külső szűrő, esélyes lenne ezt kipakolni YourDestinynek rendszeresen, inkább vastag áramlás és akkor probléma mentes.
De ennek a talaját sem közelítette meg még leszívó cső: http://www.youtube.com/watch?v=oMjUiSeUits
Teljes akvárium takarítás sose kell.
Esetleg ha elszaporodik valami mérgező ciano baktérium, kiirtja az összes haladat, és teljes restart kell az akváriumnak.
Ha kimosod az aljzatot, (mondjuk évente 1-szer) meg minden mást is átmosol, akkor tilos szűrőt takarítani egy hónapig, a vizet pedig úgy kell az elején leszívni, hogy a lehető legtöbbet ismét használni tudd, de a 2/3-át minimum el kell rakni!
Ugyanez fordítva is igaz.
Ha valami miatt több 50-60% körüli vízcserét kell csinálni, esetleg még a szűrő szivacsát is ki kell cserélni, akkor szigorúan tilos az aljzatot is kimosni!
Az akvárium az egy élő egység, amit egy teljes nagytakarítással megölsz!
Ez olyan alap dolog, hogy ennek már most evidenciánk kéne lenni, ilyen alap szintű dolgok nélkül ne vágj bele nagyobb akváriumba.
Nagyobb akváriumoknál természetesen ugyanúgy kell vízcsere, hiszen a nitráttól sehogy máshogy nem lehet ennél praktikusabban megszabadulni, és ezen kívül is van gyakorlati haszna.
Egy 250 literes akvárium már valamivel stabilabb vízminőséget jelent (normál esetben, tehát jó szűrés, megfelelő hal létszám) ezért lehet ritkítani a vízcseréket, kb 2 heti 30%-ra.
Aljzat takarítás ugyanúgy esedékes lehet, bár ha jó az áramlás, és az összes részleges vízcserét egybekötöd aljzatporszívózással, akkor ezt a takarítást akár több éves periódusokra is lehet ritkítani.
Ha viszont lassan mégis úgy elkoszolódik, hogy át kell mosni az aljzatot, és minden mást, akkor ugyanúgy érvényes, hogy a víz minimum 2/3-át meg kell tartani, és a szűrőket szigorúan tilos kimosni.
A külső szűrőre ettől függetlenül is érvényes ez, ha takarítani kell, ideális esetben több havonta, akkor egyszerre mindig csak egy részét, soha nem az egészet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!