Fekete aljzatokkal kapcsolatban kikérhetném a véleményeteket/ tapasztalataitokat? Utánaolvastam, amennyit csak tudtam, de vhogy mégis hajlamos az ember elveszni az információk sűrűjében -igyekszem összefoglalni.
Főleg az zavaró, hogy sokszor a realitást nem tükröző, "amit a vevő hallani akar" leírások vannak feltüntetve az áru mellett, miközben a tapasztalatok meg végül teljesen mást mutatnak. Szeretnék aljzatlakó halakat is!
Szóval... Az ideális szemcseméret tudtommal 1-2 mm...
TERMÉSZETES fekete aljzatok a zúzalékok - BAZALT VAGY MÁRVÁNY - de lényegében a "nincs éles széle, kiválóan alkalmas akár aljzatlakó..." kezdetű mondatok ellenére mégis élesek + ehhez társuló 0,5 -1,5 mm-es méreteikkel a növények gyökerének sem ideálisak...? Garnéláknak megfelelő.
A márvány ráadásul tudtommal keményít is, bár a leírásban "vízkémiailag teljesen semleges akvárium aljzat"-ként szerepel.
Elviekben létezik hengerelt/ koptatott bazalt, de sehol sem találtam. Aquadepoban írták, hogy lehet kapni, de ami kapható bazalt, ott nem írja konkrétan, hogy koptatott lenne.
Másik csapat a FESTETT aljzatoké. Legnagyobb ellenszenvet maga a festett jelző váltja ki. Továbbá volt aki széleken a festék kopásáról számolt be... Sokszor csak abból jövünk rá, hogy színezett, mikor a színpaletta kék, zöld, lila, sárga, stb. variációkban "tündököl"...
Feketénél maradva:
AQUATIC NATURE DEKOLINE NERO, szemcseméret 2-3 mm, eléggé szabályos és gömbölyded. Találtam képet több szép és jól működő(nek tűnő) akváriumról is, sőt voltak közte direkt növényesek is -olykor táptalajja kiegészítve. Elvileg vízbarát festékkel, stb. -elvileg...
FÉNYES AKVÁRIUM ALJZAT -FEKETE, 4 szemcseméretben (0,5 -1mm, 1 -2mm, 2 -4mm, 3 -5mm). Már maga a "neve nincs" név sem túl bizalomgerjesztő... Viszont ezek sem tűnnek élesnek. "Nagyon élénk színű, fényes... Biztonságosan használható, nem tartalmaz káros anyagokat, nem befolyásolja a vízkémiát, és nem oldódnak ki belőle anyagok."
Persze szintén elvileg...
Hozzá kell tenni, hogy léteznek már olyan festékek is, amelyekkel lefestett bútorokat a gyerekek akár meg is rághatnak, stb., így semmi sem lehetetlen, de az is tény, hogy nincsenek 0-24 órában víz alatt, nem mossa őket folyamatosan víz.
Léteznek még a fekete (TÁP)TALAJOK, ám ezek jóval drágábbak, macerásabbak és használatuk igazából növényes akváriumban indokolt.
Kiegészítés? Vélemények? Tapasztalatok?
Nem fogom neked ennyire bonyolítani. A sügerek és a botiák szeretik a természetes homokot, mert azt lehet jól ásni. A harcsáknak is jó, mert nem sérti fel a hasukat. Hát igen, a homok nem fekete, hanem szürkés, drappos színű.
Egyéb halaknak akik középen, vagy felül úsznak jó az apró bazalt, mert nem fetrengenek a földön és nem ásnak. A növényeknek nem jó, mert ha valamit beleásol, elfolytja a gyökerét, de a növényeket egy vasfára kötöd damillal, a gyökerüket hátul a vasfa mögött lógatod a vízbe és folyékony tápot nyomsz nekik, úgy is megmaradnak a legtöbben.
Hogyha meg be akarod ásni a növényeidet rendesen talajba és mittudomén füvesíteni akarsz, ahhoz rendes növényes talaj kéne, nem kavics, hanem pl pro soil, de vannak más fajták is. Ebbe be lehet ásni mindent, a harcsáknak is jó.
Kivéve a sügereknek, botiának, mert ők nekiállnak ásni, és kiássák a növényeket.
Köszönöm a gyors választ!
Sajna tudom hogy túl lett bonyolítva -de így éreztem átfogónak :)
Pár növényt szeretnék, pl. valamilyen Anubiast, őt úgy tudom elég kötözni. Jávai mohám már régóta volt és van, a guppis akváriumomban, ő szinte bárhogy megmarad, lebeg, hozzátapad, stb.
Ezt a növényes talajt néztem én is, de vhol úgy írták, hogy idővel szétesik... Ebből mi igaz? Mennyit bír(hat) ki kb., ha nem kimondottan akvakertészetre használod?
A guppinak jó a bazalt is. Igazából még a törpeszívóharcsa is elvan a bazalton, ha van sok vasfád, akkor arra fekszik le pihenni és nem a kemény talajra. Nem olyan hülye az, általában meg az üvegfalra van feltapadva, 90%-ban. Most ezt csak azért írom hogyha vlamilyen algázó is kell bele, akkor ezt lehet így tartani.
Anci lehet hogy hülyébb, az alá nem tennék bazaltot, mert néha elkezd rohanni a földön.
4-5 év azért nem túl rossz, sőt... Akkor lényegében a tápanyag fogy ki belőle, de maga az állaga megmarad évek múltán is...
Volt bazaltom, annyi, hogy olyan 2-5mm-esek. Nem vettem, szereztem. Gyakorlatilag ahogy foltozták a kátyúkat, a friss "javításra" ebből hintettek egy lapáttal, hogy ne ragadjon bele az autók kereke... Ebből sikerült szereznem, mostam, stb. és az "apraját" használtam fel. Élesnek nem mondható, a corydorasok is elvoltak vele, annyi, hogy nem tudták jól átmozgatni - a relatíve nagy méret miatt. Anci is el-el siklott rajta, harcoltak a kajáért és semmi sérülés. Azonban a növények nem szerették, bár lehet nem is (csak) az aljzattal volt a baj -elég kezdő voltam még a növényekkel.
Aztán váltottam folyami sóderre, 1-2 mm, abban azért mindenki jobban elvolt. A Vallisneria americana csak úgy nőtt és sokasodott :)
Volt egy kis kihagyás, aztán most hogy újra elkezdtem foglalkozni az akvarisztikával, szeretném minél szakszerűbben...
Ezért kerestem volna 1-2mm-es fekete aljzatot, színben dekoratívabb, méretben ideális lenne -főleg a vöröses hátteremhez. Azt hittem könnyebben fog menni :)
A Duna mentén egy nagy sóderlerakatból szedtem majdnem öklömnyi méretű fekete szép sóderköveket. Ott is érdemes körülnézni. Persze attól függ merre laksz.
Bazalton tartottam vizi hortenziát, nem ástam el és jól terjedt. Tehát az is megoldható. Na és ha nem tetszik szimplán a bazalt, teszel rá fekete sóderköveket, egyből másképp fog kinézni.
Mostanában egyébként nekem a homok jön be mert annak van egy olyan feelingje, mintha egy homokos vízparton sétálnék. És ha meg tudnám valósítani, akkor csinálnék egy szakadékot homokból, mert amikor búvárkodtam, láttam egy olyan részt, ahol a víz kimosta a part alatt a talajt, és az nagyon tetszett. A halaknak poén lenne aláúszni. De sajnos a homok leomlik, szóval ezt így nem lehet megcsinálni. Azt sem értettem hogy ott a part mért nem szakad be amin emberek sétáltak. Nem tudom mi tartotta, de én ott többet a parton nem mentem végig :D
Láttam olyan dzsuvás alig átlátható növényes akváriumot, ami szintén tetszett, mert olyan élethű volt mintha tényleg egy tónak a kicsit felkavarodott iszapos alja lenne. Szerintem virágföld volt benne. Aztán próbáltam virágföldet tenni, de nem sok sikerrel, mert nem akart leüllepedni soha. Nem lett áttetsző a víz sehogy sem, pedig jól nézett volna ki.
Na és ezért vettem az Aquatic Nature Pro-Soil-t. Pont le volt árazva. Abban olyan 2-3mm-es csokigolyók vannak. Nem néz ki természetes talajnak, mert ilyen talaj nincs a természetben, de a színe olyan mint a virágföldé és a növények szeretik, így hát ezt választottam.
Ennél egy picivel apróbb szemű az ADA Aqua Soil Amazonia, az jobban tetszett volna, csak az nem volt akciós.
De még mindig azt mondom ha a virágföld nem kavarodna fel, nekem az lenne a legszimpibb talajnak, de azt csak terráriumba tudtam tenni :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!