Egy kb 180 literes akváriumba milyen fénycsöveket érdemes alkalmazni ha növényeket is szeretnék tartani?
Nálad nem a világítással lesz probléma, szerintem tápozási hiba van.
Nappali fénycsövek azok daylight csőnek címkézve, erős a fenyéréjük 4000-6500 kelvin színhőmérséklettel vannak.
Növényes csövek, magasabb színhőmérséklettel 8000-10000 kelvin a címkézés, ezek azonban fényerőben kevesebbet tudnak lényegesen egy daylight csőtől, akkor jó ha kombinálva van a kettő, példa 2 darab daylight cső és mellé egy pirosas növényes.
Növényesnél a márka sem mindegy, és a sylvaniara esküszöm.
Tehát ha magasabb az akvárium, le akarsz világítani minél jobban az aljára, akkor 6000 kelvin körüli nappali fény daylight.
Ha víz felszínen úszó növényed van akkor inkább egy pirosas növényes kisebb fényerejű 8500 kelvin, és mellé egy nappali fény, két növényes az sötét és dominál a cső színe ami nem valósághű, két világos magas lumen értékű csőnél algásodhat a növényed.
De mint mondtam nálad szerintem tápozási hiba van.
"A kérdező kommentje:Köszi, és ezek kb meddig bírják?"
Bár nem nekem írtad de válaszolok, amíg ki nem ég átlag addig használjuk őket.
Daylight csövet mondjuk lehet cserélni az mondjuk én osram 6500 kelvin 865 az 900 ft
A növényes majd ha kiég az 3600 ft
Tehát ha kiég akkor kell, addig mehet, egyszer volt egy kérdés ott sokan írtak és erre jutottunk.
Tápozol valamivel?
Minél kisebb a színhőmérséklet annál világosabb a cső tehát jobb fényerőben, viszont a szín összetétele sinspektruma gyengébb, az meg kell a növényeknek.
Egy 8000-10000 kelvin az sötét de színes, a 6500 kelvin az még világosabb de már kevesebb benne a szín, a 6000 kelvin az még világosabb és még kevesebb a szín a spektrum grafikonon a dobozán, 6000 alatt még kevesebb a szín és erősebb a fény .....
Szerintem egy növényes és egy daylight fénycsöved van. Teljesen jó. Inkább az lehet a gond, hogy eleve gyenge a fényerő, mert mint tudjuk, az első két-három hónapot követően a fénycsövek fényereje 5-10 százalékot csökken, és itt meg végbe a legnagyobb változás e téren. Ezért így kalkulálunk, tehát egy kicsit több fényt kell az akvárium felé építeni, ami később pont jó lesz. Ebből adódóan nem kell majd folyton a csöveket cserélni, is kiszórni a drága pénzt, holott a gyártó több ezer órára tervezte azokat.
Az, hogy csak a 6500 Kelvines, tehát daylight (ami sok esetben nem 6500 Kelvines) csövek jók a növényeknek, egy komplett marhaság. Nem a fénycső színe, hanem a színösszetétele, valamint azok mennyisége az adott hullámhosszon határozza meg, hogy alkalmas vagy sem. Persze a kettő valamelyest összefügg, de ettől még simán jó az enyhén lilás, enyhén kékes beütésű, esetleg enyhén sárgás, de speciális fényű fénycső is. Ez a Kelvin láz elég unalmas már. Teljesen mindegy, hogy 15 ezer vagy 5 ezer Kelvin színhőmérsékletű csövet pakolsz az akváriumod felé. A lényeg, hogy nézd meg a grafikont. Az elmond mindent. Ha van kék és vörös spektrum, nagyjából arányosan, az a cső tökéletes, akár természetes fehér fényű, akár nem.
YourDestiny akvarisztikai téren nagyon otthon van, tehát nem olyan egyszerű ez, az első válaszoló állítása hogy 6500 kelvin, a növényes cső meg parasztvakítás, ez nem így van.
Jó dolog a növényes cső, és a színösszetétel a fontosabb.
A kelvin ennyit jelent: [link]
Nálam nagyon szépen nőnek a növények
egyik ez [link]
Mellette osram 6500 kelvin, tehát jó fényerőben ez a szinspektruma:
Ahogy YourDestiny írta a vörös és kék a fontos.
Nálam ez a két cső együtt tarol, jók a sinspektrumok, kevés táppal szépen nőnek a növények, igaz a sylvania háromszor drágább mint az osram, előtte 3 osram volt benn, nem nőttek úgy, utána bekerült egy pirosas grolux és bődületes növekedés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!