Egy külső szűrőbe jó ez a megoldás? Alulról felfelé haladva: lávakő darabok, szivacs, siporax, szivacs.
Ha ülepítő rendszerű, akkor nagyon nem. Alulra véletlenül se tegyél lávakövet, mert ha berakódik, úgy leáll a szűrő, hogy csak na. Előszűrésnek gégecsövet vagy olcsó kerámiát tegyél. Aztán szivacsot, majd a bio szűrőanyagot, és a tetejére az utószűrés. Bár én jobb megoldásnak találom, ha a bio elé (tehát alá) két réteg szivacs kerül. Tisztább vizet kap a bio. A lényeg úgy is az, hogy a biológiai szűrőanyaghoz a lehető legszűrtebb víz jusson. Akkor minek az utószűrés? Szőrszálhasogatás, szükség nem nagyon van rá. Szóval a javaslatom:
Vegyél 16 millis gégecsövet alulra, vagdosd fel másfél centis darabokra. 50 forintból meg van az ülepítő, áramlást megtörő előszűrő anyagod. Rá olyan 5 centiméternyi réteg szivacs, aztán felé meg a lávakő és Sipo.
Én az aljába kevés sipraxot raknék ami megtöri és elosztja az áramlást + biológia szűrést is végez, aztán egy réteg szivacsot ami a nagyobb szennyeződéseket megfogja, aztán sok siporaxot, végül a tetejére perlont (vagy vatelint ami olcsóbb, de ugyan olyan jó).
Az olcsó kerámia és a gégecső szerintem csak foglalja a helyet. Nekem is olcsó kerámia meg biolabda volt a szűrőmben. Amikor kicseréltem siporaxra, megszűnt a fonal algám.
Persze ez attól is függ, mekkora a szűrő és az akvárium, és hogy milyen típusú az aksi. Az enyém növényes..
"...nem fog jó bioként működni, mert eltömülnek a járatai" Ez tapasztalat, vagy csak kikövetkeztetted, hogy valószínű eltömődhetnének? :D
Sajna nem vagyok milliomos, ez egy egyszeri beruházás volt, kimért siporaxot vettem, úgy olcsóbb. Szerintem megérte. Persze működhet a feldarabolt gégecsővel is, de ha tökéletesre ki akarod élezni a szűrésed, akkor minden baci számít!
Valamilyen mértékben még jó előszűréssel is jut szennyeződés a Siporaxhoz. Mikroszkopikus méretű járatokról van szó. A nagyok már ezt megállapították helyettem, de egyébként elég logikus, nem? Nagyjából annyit érsz el vele, mintha egy olcsó kerámiád lenne alul. A porózus felülete működik, de nagy részét annak is koszréteg borítja. Több haszna van alul az ilyen előszűrő anyagnak, de az legkevésbé sem a jó biológiai szűrés. A Siporaxod gyenge bioként működik. De esetleg próbáld ki, íme egy nagyon egyszerű teszt:
http://www.youtube.com/watch?v=EMjxRSeV_i0
Ha nincs kék lötty, akkor egy pici vízbe rakd, és egy papírtörlőt érints a tetejéhez. Nem fog átjutni rajta a víz.
Ismerem ezt a fajta tesztet, még amikor megvettem a siporaxot, kipróbáltam. Szóval ezzel azt akarod mondani, hogy ha kiveszek pár használt gyűrűt a szűrőm aljából, kiszárítom, megcsinálom a tesztet és működik, akkor nem hiába pacsáltam a pénzemet siporaxra?
Persze azt aláírom, hogy két szűrőtakarítás között folyamatosan csökken a szűrőanyag teljesítménye, de ez igaz az egész szűrőanyagra, csak az alján nagyobb mértékben.
Amúgy nem gondolom, hogy meg fogjuk tudni győzni egymást.. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!