Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Ha van egy 18w-os neonnak...

Pendulum92 kérdése:

Ha van egy 18w-os neonnak való felszerelésem fénycső nélkül, át lehet alakítani 15w-osra? (tetőbe)

Figyelt kérdés

Van egy kiselejtezett 18w-os fénycső-felszerelés fénycső nélkül(előtét, tok stb.), de sajnos a 18w-os fénycső 60 cm hosszú, ami nem férne be a tetőmbe. A kérdésem az, hogy ezekből feltudok-e használni bármit egy 15w-os fénycsőhöz? Bővíteni akarom a világítást, és csak 45cm-es cső fér bele.


Elnézést, ha hülye kérdés, de nem értek az elektronikához.



2013. máj. 6. 11:25
1 2 3
 11/24 YourDestiny ***** válasza:
Persze, még a 8 is sok volt. Veszíteni mindenképp fog, a kérdés, hogy mennyit. Próbáld ki, abból tudsz meg a legtöbbet.
2013. máj. 8. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 anonim ***** válasza:
Ezt nem vágom amit írtok. Az áram nem olyan mint a nagynyomású levegő. Ha jól veszem ki ti azt mondjátok hogy a (leszaromaszámokat) 10W os előtéttel üzemeltetek egy 8W os csövet akkor az előtét tolni fogja a csövet 2W-al?? Hű gyerekek ha tényleg jól értelmezem, akkor nyomás vissza az iskolapadba.
2013. máj. 8. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim ***** válasza:

Válaszolva a fő kérdésre:

[link]


[link]


Jelentem működik. Bocsi a speckó csövekért, de 15W ban csak ez volt.

2013. máj. 8. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim ***** válasza:

Először is a fénycső csöveinek a végén lévő elszíneződést az izzó fémszál okozza, ami a végében van. Csakis az öregség jele. Minél vékonyabb a cső annál közelebb van az izzószál ahhoz a porhoz, amivel a cső belülről be van vonva.

Lényegében a por "kormolódik" meg. Semmi köze ahhoz hogy menyi árammal "tápláljuk" meg. Azért van idézőjelben a tápláljuk, mert az áramot húzzuk, és nem toljuk.

Istenem adj erőt hogy rövid legyen és érthető.

Kezdjük matekkal. 15W os cső 240V feszültséggel 0,0625A fogyaszt. 18W os cső 240V feszültséggel 0,075A Különbség 0,0125A Ami annyira pici, hogy max a mikroelektronikában számolnak vele. Jelen esetben az elektronikus gyújtókban felhasznált relatív alacsony pontosságú ellenállások miatt ettől nagyobb szórást kell tervezni. Sőt mondok még érdekesebbet, a képen látható Modolux fénycsőelőtét egy fénycsővel nem volt hajlandó megmozdulni. Az érzékelte hogy nincs cső a kimeneten, azaz nincs teljesítmény a végfokon, szóval pauza. 2 cső kellet ahhoz, hogy a benne lévő elektronika áramfelvételt érzékeljen, és kiengedje a kívánt teljesítményhez tartózó áramerősséget (18W esetén). Tehát a 3W különbség nem fogja károsan befolyásolni a 15W fénycsövet.

"Az áramot húzzuk, nem pedig toljuk. " Ez azt jelenti hogy a hálózatból csak annyi áramot (Ampert) használunk fel, amekkora fogyasztónk van.

Ez esetben van egy 15W teljesítményű fénycsövünk. Ez a cső, az életben nem fog nekünk 1 egész Ampert felvenni, még akkor sem ha 240W os előtéttel tápláljuk azt meg.

Nem tudna mit kezdeni vele. Magyarra fordítva, hiába tud 18W ot a gyújtó, akkor is csak 15 öt fog fogyasztani. A fennmaradt 3W puffer előállítására szolgáló energiát, veszteségként vagyunk kénytelenek elkönyvelni.

Elhangzott az is a válaszok közt, hogy nem véletlen van 15 meg 18W-os előtét.

Persze hogy nem véletlen. De a különbség a 15W os és a 18W os fénycső közt, szinte csak a hossza. A teljesítménykülönbséget, valójában az ionizációhoz szükséges energiatöbblet okozza.

Hogy nézne ki ha árulnának 15W os fénycsövet, de nem árulnának hozzá gyújtót? Egész éjjel lehetne róla írni, de a lényeg hogy a 18W előtét a 15W-os fénycsőnek minden pillanatában engedni fogja azt a 0,0625A felvenni, de működését károsan nem fogja befolyásolni.

2013. máj. 9. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 A kérdező kommentje:

"A fennmaradt 3W puffer előállítására szolgáló energiát, veszteségként vagyunk kénytelenek elkönyvelni. "


Tehát az előtét 18W-ot fogyaszt, de a csőnek csak 15w-ot ad, a maradék 3 watt meg fölösbe megy?


Köszönöm a fejtágítást, sajnos ilyen téren nem sokat okultam általános és középiskolában, itt egyetemen, környezettudomány szakon meg főleg nem tanítanak elektronikai ismereteket. :)


Jó, hogy valaki ezt is vágja ;)

2013. máj. 9. 11:44
 16/24 anonim ***** válasza:
Lényegében minimális a különbség. De igen a 18W ott lesz. csak a fénycső köszöni nem kéri.
2013. máj. 9. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 anonim ***** válasza:

Nem szándékozok belerondítani Pendulum92 kérdésébe de akkor ez azt jelenti hogy példa én potom pénzért hozzájutottam 1X36W-os előtétekhez az 36 W-ot fogyaszt, tehát annyit fizetek áramot, viszont 24W-os csövet hajt tehát csak annyi fényt kapok, ezt jól értelmezem így?


Az hogy előbb tönkremegy a cső esetleg, az nem érdekel! Évente kidobálom az összeset mivel olcsón kapom és kell tartani a kapcsolatokat, 20-30 csövet, kompakt égőt használok (téli kertészet, palánta nevelés) viszont a fogyasztás érdekelne mert akkor kihasználom az előtétek tudását.


(Nem véletlen írtam hogy "Demente " a fej villany témába)

2013. máj. 9. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 YourDestiny ***** válasza:
Nem, nem tolja két Watt többlettel, miért venne fel több áramot a cső? Viszont mivel nem vagyok egy villamossági zseni, nem tudok szakértői szintű választ adni a kérdésre. Egyszer már elmagyarázták nekem, mi a gond az erősebb előtéttel, milyen hátrányai és tünetei adódhatnak, ám nem az én szakmai köröm révén nem szeretnék magyarázkodásba bocsátkozni. Nekem elég volt, hogy annyit megjegyeztem: nem jó az erősebb előtét, ha lehet, legyen ugyanannyi. Annak idején utánajártam ennek, és végül meggyőztek, 2x30-as előtétet vettem a 2x30-as csőhöz. Másnak nem kell követnie a példámat, ha ő úgy véli, az jó másképp is, akkor csinálja másképp.
2013. máj. 9. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 YourDestiny ***** válasza:

"Először is a fénycső csöveinek a végén lévő elszíneződést az izzó fémszál okozza, ami a végében van. Csakis az öregség jele."


A tapasztalatom nem ezt mutatja. Nekem a 24 Wattos kompaktom szélei fél év alatt szénné feketedtek, amikor a 36 Wattos lámpával hajtottam. Igaz, a lámpa gyújtós volt, bár nem tudom, mennyit határozhat. A lényeg, hogy a fénycső fél éves volt. Kínai és Sylvania egyaránt így járt, ezután adtam el a lámpát.

2013. máj. 9. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 YourDestiny ***** válasza:

Nah, szóval megtaláltam az ezzel kapcsolatos beszélgetést akvaristán. Belinkelem, aztán döntse el mindenki, kinek hisz.


Idézek:


"Olvasd el a blogomat ezügyben, de röviden-tömören:

A cső üzem közben teljesen ohmos fogyasztó, olyan, mint az izzó. nagyobb áramot kap, nagyobb feszültség esik rajta, többet fűt el (itt vitatkoznék magammal, mert a gázkisülőcsövek mind negatív karakterisztikájú ellenállást mutatnak, de ne bonyolítsuk, lényeg az, hogy sokkal drasztikusabb a hatás). A jellemző U-I karakterisztikájuk és a zárójeles ok miatt, a meghajtást áramgenerátorosan jó adni nekik. Vagyis, az előtét egy fix, csőtípusra jellemző áramot produkál, a csövön ennek hatására alakul ki feszültségesés, a kettő szorzata a disszipált teljesítmény, melynek egy része fény. :-)

Alul/túlhajtás. Röviden, egyik sem jó. A T8-ak 10%-on belül körülbelül büntetlenül elhajthatóak, csakhogy: Nem a teljesítmény a döntő!! A cső áramgenerátoros hajtást kér, tehát az számít, nem a teljesítmény (mivel az előtét sem teljesítményt ad le, hanem, áramot! A teljesítményadat egy olyan érték, ami biztonságos az előtétnek -veszteség- és jó az adott csőtípusnak, az elektronika védelme mondjuk használja bemeneti adatként). A cső árama meg nem a teljesítményével függ össze, hanem főként a hosszával és a gáztöltetével. A 30W-os cső egy különc jószág, ugyanis a 18/36W-os T8-aktól jelentősen eltérő a karakterisztikája (így azok előtétje nem igazán passzol hozzá). És mindennemű közvélekedés ellenére, van hozzá 30W-os előtét (ha nem találsz, adok egyet, van itthon néhány).

A cső túlhajtásakor a katódok jobban használódnak (hamarabb elégnek, helyesebben a cső üzemeléséhez nélkülözhetetlen emissziós bevonat gyorsabban elpárolog, ez fekete cspadékként a csővégekre ül, az emisszió meg a katód teljes felüelte helyett fokozatosan egy szűkülő felületre koncentrálódik, amitől a katód hamar elég azon a ponton), és a cső hidegpontjának hőmérséklete emelkedik (a hidegpont a higany körfolyamatában kulcsfontosságú, ha nem a csőtípusra előírt értéken van, akkor drasztikusan romlik a hatásfok, vagyis a több teljesítménnyel akár kevesebb fény is elérhetővé válik..). Alulhajtáskor a katód nem tud üzemi hőmérsékletre kerülni, ami az emissziós bevonat leválását okozza (emiatt nem jók az azonnal gyújtó előtétek sem), illetve a hidegpont alacsonyabb lesz a normálisnál, amitől szintén a hatásfok romlik.

Összegezve, a csőnek és a hatásfoknak, élettartamnak az a legjobb, ha a csőhöz típus szerint pontos előtétet választunk. Nem jó az 1-2W-tal odébb lévő, nem jó az sem, ha nincs ráírva pontosan az adott csőtípus (mert vannak teljesítményben átfedések). Akármit mondanak erről egyes, "szakértő" boltosok, villanyászok, zömmel eladni akarják a portékát, az elektronikus előtétek nagy része meg nem intelligens annyira, hogy leálljon a nem neki való csővel."

2013. máj. 9. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!