Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Vízlágyítás trisóval?

Vízlágyítás trisóval?

Figyelt kérdés

Diszhal.infón olvastam, hogy van egy ilyen módszer is, evileg elég macerás, mert két napot kell várni mire leülepedik a cucc az aljára, majd több tesztelés mindig kell adni egy kis vizet, hogy ha maradt még trisó a vízben, majd az egész végén savval kell beállítani a ph-t. Viszont úgy gondolom, hogy ha egyszer rájövünk kb a mennyiségekre akkor már nem olyan bonyolult módszer ez.


Valaki csinált már ilyet? Mi a véleményetek?


Foszforsavat hol lehet beszerezni a ph beállítására?



2013. febr. 15. 17:16
1 2
 1/11 Pendulum92 ***** válasza:
Most hirtelen nem tudom fejben levezetni kémiailag, hogy működhet-e. de még ha igen, egyszerűbb módszer desztilált vízzel felhígítani a csapvizet.
2013. febr. 15. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Soha nem hallottam még olyanról, aki így csinálta volna.

(Kb 12 éve vagyok jelen 2-3 akvarisztikai fórumon, szóval elég nagy számból senki.)


Ha stabil a keménység, lejjebb megy a ph, és beáll magától.

Ha még jobban le kell vinni, adagolj CO2-t, a növények örülni fognak.

Ha pl szaporító medencébe kell, vagy más miatt még savasabb víz kell, akkor sósavat használj.

2013. febr. 15. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

1.! Működni biztosan működik, trisót használják pl mosásnál is sokan, hogy lágyítsák a vizet, bár ott nem számít a ph...


2.! Ezt nem teljesen értem mit akartál írni: „Ha stabil a keménység, lejjebb megy a ph, és beáll magától.

Ha még jobban le kell vinni, adagolj CO2-t, a növények örülni fognak. „

Ha stabil a keménység és leviszem a ph-t akkor lejjebb megy a keménység is? Ezt akartad? Ezzel az a baj, hogy kemény víz esetén a ph-t nagyon nehezen lehet levinni, mert a karbonátkeménységnek pufferhatása van. Tehát pont fordítva javasolják, keménységet csökkenteni, aztán a ph-val játszani, ha kell, nem?

Ha félreértettelek akkor elnézést. CO2 adagolásán nem gondolkodtam, nem is nagyon tudom a működését. De itt egy kép, ez alapján ha jól értelmezem a CO2 szint növelése csökkenti a ph-t VAGY növeli a kh-t… Gondolom azért írtad, mert ph-t csökkent, de ez a táblázatból nem derül ki, KH-t nem növel? ( [link]

Amúgy nagyon kemény a víz itthon, kb 22nk-s ezért szeretném csökkenteni és a heti vízcserékhez is szükségem lenne lágy vízre. Boltban kapható ioncserélt víz meg drága lenne, ezért érdekel a téma…


És köszönöm az eddigi válaszokat!

2013. febr. 15. 19:35
 4/11 Pendulum92 ***** válasza:
Ha hosszabb távon kell, érdemes egy RO(fordított ozmózis) készüléket beszerezni, az azthiszem 0 nK-s vizet csinál, amit be kell keverni csapvízzel.
2013. febr. 15. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 Pendulum92 ***** válasza:
De van erre a célra műgyanta is.
2013. febr. 15. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Igen tudom, RO készüléket nem szeretnék, az drága nekem, még akkor is ha hosszútávon talán visszajönne az ára. Vagy nem, mert kitudja mikor megy tönkre. Valószínű gyanta mellett döntök, csak azért érdekel, mert gyantát pl itt a közeli boltokban nem is árulnak...
2013. febr. 15. 19:48
 7/11 anonim ***** válasza:

1: Az, hogy mosásnál, meg radiátorok feltöltésénél működik, közel sem jelent azt, hogy lehet benne élőlényt tartani!

Lágyítani úgy lehet, hogy 0 nk°-os vizet teszel a csapvízhez.

Vagy ioncseréltet, vagy desztilláltat, vagy RO-val szűrtet. Vagy kevert ágyas gyantával csinálsz ioncserélt , bár az is túl nagy macera.

Hosszútávon a legjobb az RO szűrő.



2: "Ha stabil a keménység, lejjebb megy a ph, és beáll magától. "


Így valóban nem igaz, helyesen így van:

Ha lejjebb megy a keménység, (és azt stabilan tudod tartani) akkor lejjebb megy a ph is, és beáll magától.


Tehát fordítva, mint ahogy mondtad.

A keménységet kell levinni, (0 nk-s vízzel) ettől a ph automatikusan lejjebb megy valamivel.

Ha ez nem elég, akkor jöhet a co2.


Ha a co2 adagolását és hatását nem ismered, akkor isten őrizz, hogy hozzányúlj a ph-hoz!!!

Az 100-szor bonyolultabb, és kényesebb dolog.

Hacsak nem valami kényes hal tenyésztéséhez kell, akkor teljesen fölösleges, és kockázatos megpiszkálni a ph-t.

Ami a keménység csökkenésével elérhető, annak általában elégnek kell lenni.

Ugyanazt tudom csak írni: ha ez nem elég,(de miért ne lenne az) akkor is előbb a co2 adagolással próbáld lejjebb vinni a ph-t.

Hosszútávon szerintem egyszerűbb és biztonságosabb, mint savazni.


A co2 semmit nem csinál a keménységgel.

A keménységgel az ioncserélt víz csinál valamit, méghozzá lejjebb viszi.

Ha ez megvan, onnantól a keménység stabil.

Ha a képet megnézed, tisztán kiderül belőle, hogy azonos keménység mellett, magasabb co2 szint alacsonyabb ph-t eredményez.


De hangsúlyozom, először a lágyításon legyél túl, (természetesen nem trisóval) legyen egy beton biztos keménységed, (5-7 nk alá semmiképp ne menj) és utána mérj egy ph-t.

Jónak kell lenni!

A gyakorlatból indulok ki, simán csak a tartáshoz még az érzékenyebb halaknak, is elég a lágy víz, és az azzal együtt járó alacsonyabb ph, nem kell nekik savazni.

2013. febr. 15. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Én is azt írtam, hogy úgy olvastam előbb kell a keménységet csökkenteni és aztán játszani a ph-val.


Azt elhiszem, hogy valamiért talán nem lenne egészséges a halaknak a trisózás, ezért is kérdeztem használja-e valaki. Mondjuk az ötletet a diszhal.infon találtam, tehát akkor talán mégis jó lehet. A ph-t meg alap esetben nem nagyon akarom változtatni, ha nem muszáj, csak azért írtam a foszforsavat, mert trisózás esetén elvileg erősen lúgos lesz a víz, akkor viszont már fontos.


A CO2-ph képen meg láttam, hogy egy állandó keménység esetén CO2 növelésével csökken a ph, csak ennyi erővel függőlegesen nézve állandó ph esetén meg lehetett volna az, hogy a KH nől, (a táblázatból kiindulva), de akkor írtad is, hogy KH-t nem változtat, így nincs miről beszélni, továbbiakban egyértelmű a dolog :)


CO2 esetén mire gondolsz, elég lehet akár a sima élesztős megoldás is? Nagynyomású palackon rendszer az drága nekem. Bár hegesztőknél használnak CO2-őt, azt is belehet ide szerelni, és jóval olcsóbb, viszont az adagolást stb ugyanúgy meg kell tervezni, az meg megintcsak drága gondolom.


Összesítve: Valószínűleg maradok a kevertágyas gyantánál, csak remélem be tudom szerezni. CO2-t abban az esetben adagolnék, ha azt mondjátok, hogy az élesztős megfelel. Drága rendszereket nem szeretnék vásárolni. Ph-hoz meg nem nyúlok külön, ha nem muszáj. Kivéve persze ikráztatás vagy valami majd. Amúgy pontylazacos akváriumban gondolkodom, ők szeretik a kissé savasabb vizet, ezért talán jó volna lejjebb vinni...


Köszönöm a válaszodat, sokat segítettél :)

2013. febr. 15. 20:31
 9/11 anonim ***** válasza:

Pontylazacoknak bőven elég, ha lelágyítod a vizet, nem különösebben kell utána a ph-val foglalkozni.

Élesztős co2 kis akváriumokba elég. Mondjuk 100 literig szerintem megoldható vele. A beoldáson is sok múlik, kell egy hatékony diffúzor. De azt is lehet barkácsolni.

2013. febr. 16. 02:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm a válaszodat, kicsit nagyobb akváriumot szeretnék, majd még kitalálom pontosan a dolgokat, de akkor a ph-val nem kell foglalkozni :)
2013. febr. 16. 09:59
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!