Lávakő! valóban lágyít?
"Lávakő akváriumi díszkő. Vulkanikus eredetű, rücskös felületű, könnyű szerkezetű dekorációs kő akváriumba. Hasznos vízbiológiai hatásokkal rendelkezik, mivel lágyítja a vizet, és telepedési felületet biztosít a baktériumkultúrák számára. Zúzalékát szűrőanyagként is gyakran használják."
nem csak itt olvastam már , több forumon is .. de töletek is megkérdezem :)
Valamiért az utóbbi pár hétben sorozatosan találkozom az ilyen hülyeségekkel. A lávakő természetesen nem lágyít. Kémiailag semleges kő. A bacis rész nagyjából igaz, de azért messze nem a legjobb biológiai szűrőanyag.
Egyébként ha lágyítana, tilos lenne akváriumba rakni. A halak számára a legfontosabb a vízminőség állandósága. Ha az akváriumban lenne egy lágyító valami, akkor két vízcsere között ugrálna a keménység. Ez semminek nem tenne jót. Ha lágyítjuk a vizet, akkor a cserevizet kell lágyítani, és mindig ugyanolyanra.
Egyszerű, veszel egy marékkal, berakod egy pohár vízbe, mellé raksz egy másik pohár vizet amibe nincs kő, majd egy hét mulva megméred mindkettőt egy teszttel.
Igazi lávakő zúzalékot én használtam évekig az egyik külső szűrőmbe. Ha az csinált volna valamit a vízzel, akkor szerintem feltűnt volna nekem.
Viszont egy "hamis" lávakővel egyszer megszívtam. Van egy nagy barna kövem, amire azt hittem, hogy az egy nagy lávakő. Teljesen úgy néz ki. Pont ugyanolyan barna, és pont annyira könnyű és lukacsos. Beleraktam az akváriumba és 1 hét mulva megdöglött 1 nano halam. Aztán pH-t mértem rajta, mert csak pH mérőm volt itthon, és 9 körülire felvitte, az eredetileg 7-es vizemet. Azonnal kivettem. Később rájöttem, hogy ez egy üledékes kő, mert lehet kapargatni körömmel a felületét és cseppet porlik. Ha lávakő lenne, nem porlana. Csak érdekes, hogy pont ugyanúgy néz ki. Tehát így ránézésre nem lehet megkülönböztetni, csak kapargatással :)
Kedves kérdező! Ha a lávakő tényleg lágyítaná a vizet, akkor találnál információkat a kémiai folyamatról is. Annyi igaz, hogy vulkanikus területeken lágyak a felszíni vizek. De nem a vulkanikus kőzetek lágyítják, hanem a csapadékvíz, amiből származnak, eredendően lágy, a vulkanikus kövek pedig nem keményítik fel.
Sok hülyeséget állítanak sokan, mert ha valami okosan van leírva, az emberek nem kételkednek. Talán találkoztál már a mosógolyó nevű csoda reklámjával, elég agresszíven nyomják a tévében. Esetleg ismerőseid is vannak, akik használják és esküsznek rá. A valóságban meg ez a termék úgy ahogy van átverés, semmiféle tisztító hatása nincs. Mégis tele van vele az internet, hogy milyen jó.
Dekorációnak nem rossz. Szép színe van. Talajnak már egy kicsit necces a használata, mert nagyon éles szemcséi vannak, nem jó a talajlakó halaknak.
Egyébként fórumon hol találkoztál ezzel az infóval, hogy lágyít? Én csak webáruházakat találtam.
Had elevenítsem fel a kőzettani tanulmányaimat:
Tisztázzuk mit nevezünk lávakőnek, mert ilyen kőzet konkrétan nincs. Így hívják a vulkanikus kőzeteket, leggyakrabban andezittel vagy bazalttal találkozunk. Ezekre igaz, hogy savanyú kőzetek, ami az ehhez nem túl mélyen értő emberek számára azt jelenthetné, hogy lágyítja a vizet, mert ugye ha savanyú, eltolja a pH-t savas felé, ami húzná egy kicsit a keménységet is maga után.
Na de már most, az, hogy savanyú, csupán azt jelenti, hogy 63-80% közötti a szilícium-dioxid(kvarc)tartalma.
Mivel a kvarc nem oldódik vízben( fluorhidrogénekben, lúgokban magas hőmérsékleten igen), tudtommal semmiféle befolyásoló hatása nincs a pH-ra. Amúgy ha sikerül feloldani, sav keletkezik. Ugye a lávában oldott állapotban van, ezért hívják savanyú kőzeteknek, ahol a kvarc nagy mennyiségben található.
Marketingszöveg, amivel jobban el lehet adni a terméket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!