Üvegvastagság? Szűrés? Világítás? (300-375l)
Sziasztok! Gondolkozom egy nagyobb akvárium létrehozásán. A méret esetén olyan 120-150hosszú 50 mély és 50 magasra gondoltam. Az 50 magasság elég, a mélységet meg azért gondolom 50körülire, mert 3D háttért szeretnék, ami mögé esetleg még a szűrést is elrejthetném. A kérdésem az, hogy elbírja-e a 8mm-es üveg, merevítésekkel, vagy ide már 10-es ajánlott?
Mivel barkácsoló kedvű vagyok és anyagilag is a legolcsóbban szeretnék kijönni ezért gondolkodtam szűrésként powerhead fejekben. Két nagyobb teljesítményű powerhead mennyire felelne meg mechanikai és biológiai szűrőként? Esetleg még arra is gondoltam, hogy oldalpolcos jelleggel a háttér mögé rejtenék biológiai szűrőt, bár akkor max 10cm szélességben tudnék gondolkodni... Alsópolcos esetén félek az "árvíztől", illetve nem tudom, hogy be tudnám a lőni a megfelelő átfolyást a bacik számára miközben elegendő víz folyik az szűrőakiba és a pumpa is megfelelő sebességgel nyomja vissza a vizet...
Ezenkívül a világítás is elgondolkodtatott, szeretem a ledeket, barkácsolnék is szívesen, de úgy olvastam, hogy átlagos akiba 0,5W/liter-el lehet számolni. Egy fénycső általában 60-80lumen/watt, tehát 30-40lumen/literrel számolva mondjuk 300literre 9000lumen kellene, ami meg pl egy ilyen smd esetén ( [link] 600 ledet jelentene (33ezer Ft), ami szerintem árban is irreális és szerintem fényerőben is vakítani, tehát ezeknek a számoknak nem nagyon hiszek.
Mondjuk ilyen powerled ( [link] esetén 9db is elég lenne, ami kb 2500Ft-ból meg lenne, plusz a táp, de a powerledek melegedésétől félek.
Bár így 9Wattnyi powerleddel havi 150Ft, 150Wattnyi fénycső meg havi 2500Ft a villanyszámla.
Ezért érdekel a véleményetek, ti hogyan oldanátok meg?
Minden hasznos tanács jól jön, nem sürget az idő, így szeretnék mindent kellően átgondolni :)
Ha nem sajnálod rá a pénzt vegyél egy ilyet:
És meg van oldva a világítás, bár jól tele kellene ültetni ezzel.
Olvasd el ezt a cikket, és gondold át a ledes témát.
Szerintem még mindig jobban megéri fénycsövezni, mint ledezni.
Az 54 wattos T5-ös cső 115 cm hosszú
A 36 wattos T8-as 120 cm.
2 db 54 wattossal meg lehet világítani egy 135 cm hosszú akváriumot.
Az úgy 337,5 liter, és több mint 0,3 w/l fényerő lenne, amivel már akad jónéhány növény, ami egészségesen tartható alatta.
Üvegből elvileg elég a 8 mm-es, de mindenképpen kell középre egy kereszt merevítő!
A szűrés megoldható a "háttér" mögött, bár van néhány buktatója.
Pl mobilizálhatóra, szétszedhetőre kell csinálni, hogy a szűrőanyagokat, stb ki lehessen mosni.
Valamint ez a háttér dolog is kérdéses, mert ha elveszel 10 cm-t a szűrésre, akkor már nagyon nem kéne további térfogatot elvenni a háttérnek.
Jobb egy üveglappal elválasztani, ahogy hable csinálta, és azt az üveget lefóliázni hátulról, hogy ne látszódjon a szűrőanyag.
Led szalaggal az a baj, hogy ugyanaz a led van benne, mint amit darabra meg tudok venni, pl amit linkeltem is, 5050-es smd, aminek darabja max 15 lumen. Tehát megvilágítani elvileg meglehet vele, de fényerőben sehol sem lesz egy fénycsöveshez képest...
Ezt majd még átrágom magamban, elég sokat olvastam, de mindenhol azt szűrtem le, hogy megfelelő világítást csak fénycsővel tudtak elérni, aki ledest készített bármilyen formában is és akár meg is volt elégedve vele, az biztos nem ért el akkora fényerőt...
Fénycsőből 2 daylight-ot érdemes használni? Pontosan nem tudom melyik milyen, daylight-ról olvastam, hogy általános halas/növényesre jó. Rózsaszín elvileg a növényeknek (csak gondolom nem túl szép látvány) és kék is növényeknek, csak az már könnyen algásodást okozhat...
T5 és T8 között mi a különbség a foglalaton kívül? Melyiket érdemes és miért?
Persze, ha háttér mögött lenne valami oldalpolcos jellegű szűrű, akkor már inkább 60-as mélységben gondolkodnéd, ez még nincs eldöntve, inkább azon filózok, hogy mi lenne a jó megoldás egy ekkora akvárium szűrésére (ami relative olcsó és hatékony)? Oldalpolcos jelleg esetén úgy gondoltam, hogy még egy üveglap lenne, a hátfsal előtt és a kettő közé mennének a szűrőanyagok. Bár egyszerűen egy vagy két powerheaddel nem megoldható?
Még ehhez a háttér mögötti szűréshez. Ezzel a a gondom, hogy elvileg azt olvastam, hogy a szűrőanyag felületének kb az oldalfal méreténev kéne megegyezni, ebben az esetben (most legyen akkor 50x60-as, amiből levonjunk a háttért meg a szűrőrészt, akkor 50x40=2000cmˇ2). Ha ugye 10cm mély a szűrőrész és a magasság ugye maradt 50, akkor az csak 500cm^2. Elvileg ugyanígy a biológai szűrés esetén a felülettel kell számolni az átfolyást is, (amit szintén furcsállok, mert egy 10x50cm-es 2cm vastag szivacson gondolom nem ugyanakkora az átfolyás mint egy 10x50cm-es 5cm vastag szivacson, amit más biológiai szűrőanyagok is követnek)
Vagy ha ragaszkodunk a felületi számításhoz és azt akarom, hogy meglegyen az 50x40cm-es felület akkor mondjuk fektetve képzelem el elhelyezni a szűrőanyagokat. Tehát mondjuk egy 10cm méylségű és 130cm széles (20cm hely mondjuk maradjon a pumpának, meg vízmelegítőnek) akkor már 1300cm^2 nyi felületű szűrőanyagot el tudnék helyezni. Viszont mire ilyen hosszban feltötltöm különböző biológiai szűrőnyagokkal, meg szivaccsaal kifizetem ezekre a gatyámat is.
Vagy az a felület csak mechanikus szűrés esetén fontos?
Ezek a számok kicsit érdekesek így nekem, ezért is gondolkodtam egy vagy két powerheadben, mondjuk 10x10x20cm-es szivacstömbökkel. Egy ilyen szivacstömbbnek akkor máris 1000cm^2nyi felülete lenne...
Valami tanács nagyon jól jönne, hogy milyen irányban érdemes elmenni...
Fénycsőből jó 2 daylight.
Ilyen:
T8 és T5 közötti különbség, előbbi régebbi, utóbbi újabb konstrukció. A t5 nek jobb a fogyasztása, valamivel jobb a fény leadása. És kevesebb helyet foglal.
Viszont csak elektronikus előtéttel működik, ami drágább, és nincs belőlük túl nagy választék.
A t8 ból többféle van, és hagyományos gyújtós rendszerrel is működik.
Viszont gyengébben világít. Mivel sima daylight is jó világításra, olyan meg van t5ből is, így a választékot (vagy annak hiányát) nem nagyon lehet érezni.
Szerintem a T5-ös jobban megéri hosszútávon, még ha a felszerelés hozzá drágább is.
A szűrőt úgy is csinálhatod, hogy nem hátulról választasz le egy sávot, hanem oldalról.
Mondjuk 150 cm hosszból leválasztasz 15 cm-t, az 50-es mélység-magasságnál 37 liter szűrőanyag, ami elég egy 300 liter körüli akváriumhoz.
A fénycsöveket meg nyilván a berendezett rész fölé kell tenni, nem a leválasztott szűrő fölé, tehát nem gond hogy hosszabb az akvárium, mert ott nem számít, ha árnyékos.
Maga a szűrési elv pedig valami ilyesmi:
csak teljesen le az akvárium aljáig.
Vagy csinálhatod kívülre is:
Vagy ugyanezt a fentit, belülre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!