50-80 literes akvariumot szeretnek, hogyan kezdjek hozza?
Eleg nagy haloszobank van, most vettem uj athidalot az agyunk fele rengeteg hellyel, mert meg akartam szabadulni a regi komodjaimtol. Az a fal, ahol voltak, most kiurul, es arra gondoltam, vegre vehetnenk oda kis haziallatot: halakat. Parom ugyan ragcsalot szeretne, de haloszobaba en nem engedek be ragcsalokat, mert nem szeretem a szagukat. A halaknak meg nagyon nincs (marmint ezeknek a hobbi akvariumi halaknak) Mar regota akarok kis haziallatokat, vegig gondoltam, melyik lenne tokeletes szamomra es rajottem, hogy a halak azok. Igaz, kicsit tartok tole, hogy este eloszor zavarni fog a feny meg a levegozteto zugasa, de biztos meg lehet szokni.
Arra gondoltam, hogy 50 litereset legalabb szeretnek, de max olyan 80 literest. Nem tudom, alakra milyet erdemes venni magas legyen vagy inkabb hosszukas? Mondjuk ha ezt a szobat nezem, jobb lenne hosszukas, hogy jobban kitoltse a falat.
Milyen halakat tegyek bele, mennyi dekoracioval? Uveg vagy muanyag akvariumot vegyek? Probalom minel olcsobban kihozni, de azert tudom, hogy a minosegre is oda kell figyelnem. Mennyibol lehet kihozni egy 50 literes akvariumot halakkal, diszekkel, felszerelessel? Erdemes olyat venni, amiben azt irjak, minden benne van, vagy inkabb kulon-kulon vegyem meg hozza a dolgokat?
Pár dolog kéne még: mennyi időt tudsz rászánni? Mennyi a max keret pénzügyileg? Ez eldontené, hogy külső vagy belső szűrőt tudsz/kell választanod. Azzal
megoldható úgy is, hogy teljesen hangtalan legyen, tehát nem kell a zúgástól tartani, max egy enyhe víz mozgás hangot lehet hallani mellette. Neked mindenképp szettet ajanlanék, egy legalabb 80 literest. Kezdőként az a legegyszerűbb és sok dolgot adnak hozza ami szükséges amugy is és külön külön drágább. Ha válaszolsz a kérdéseimre akkor tudok pontosítani.
Szia!
Ezekre a kérdésekre nem lesz egyszerű válaszolni, mert ez egy nagyon összetett hobbi, rengeteg felkészülést igényel. Mindenféle tudás nélkül nem lehet halakat életben tartani. Tehát a legelső a felkészülés.
Ehhez nagyon jó a www.akvarista.hu főoldalán található könyvek. Ingyen letölthetőek, kezdd a Kezdeti lépésekkel. Nagyon sok kérdésedre választ kapsz belőle, el tudod dönteni, hogy tényleg szeretnéd-e vállalni a dolgot.
Ha továbbra is érdekel a dolog, érdemes beleolvasni 1-2 könyvbe: például Horn-Zsilinszky: Akvarisztika. Nem kell az első szótól az utolsóig, csak a fontosabb részeket átnézni (biológiai folyamatok például).
Ha teheted, minél nagyobbat vegyél, annál könnyebb fenntartani, annál kevesebbet kell foglalkozni vele. Alakra maradj a gyári akváriumoknál, azok optimálisak.
A halakon még ráérsz gondolkozni, legalább 1-2 hét a felkészülés, 2-3 hét az akvárium beállítása, utána jöhetnek a lakók. Majd a www.diszhal.info-n nézelődj.
Dekorációnál a természetességre törekedj: faágak, növények, sziklák. A hajóroncsok és koponyák kerülendőek.
Csak üveg akváriumot tudsz venni ekkora méretben.
Egy 50 literes akvárium mindennel körülbelül 30 ezer forint, egy 80 literes pedig 40. Ez nagyon hasraütés szerű, de reális ár. Használtban is gondolkozhatsz, nagyon jókat lehet venni.
A szettek nagyon eltérő tartalmúak, van, amelyiket érdemes megvenni, de van, amelyiknek a technikája szörnyen alulméretezett. Ez az árán többnyire látszik.
Nagyon jó webáruházak:
www.aquadepo.hu
www.akvariumplus.hu
Valóban, ezt kihagytam: Ha normális technikai eszközöket veszel, egyáltalán nincs hangja az akváriumnak. Nekem a fejemtől 50 centire van az aki alvás közben, 2 szűrővel, mégsem hallok semmit.
Fény pedig pláne nincs, hiszen a halak is alszanak :)
Hat tulajdonkeppen itthon vagyok meg egy par honapig, aztan kabe egy fel ev mulva szeretnek elkezdeni dolgozni. De munka mellett is szakitanek ra idot biztos. A viragaimra is minden heten locsolas kozben szanok idot, korbeudvarlom oket, meg beszelek hozzajuk, neha napkozben is csak ugy megnezem oket par percre, figyelek minden uj kis level novekedeset, es sokszor gondoltam mar ra, hogy a halakat is el tudnam nezegetni nap mint nap. Egyszer laktam egy csajjal, akinek voltak halai, imadtam oket nezegetni:D Szerintem a 20 honapos kislanyom is elnezegetne az elo mozit:D Azt hiszem szereti az allatokat. Kesobb, ha eleg nagy lesz, tervezem, hogy veszek neki valami kis allatkat, persze o csak majd besegit a gondozasaban. Olyan klasszul mutatna, meg en is es a parom is szeretjuk az allatokat, de jelenleg meg egy kutyat nem tudunk tartani, mert nagyon picike az udvarunk hozza, bent meg nem turom meg.
Persze nem akarok en zsutty beleugrani az egeszbe, nem az a tipus vagyok. Ha tervezek valamit, akkor altalaban fel ev, vagy meg tobb, mire megvalositom a dolgot, mert addig tervezgetem, szeretek mindennek utana jarni, 100 oldalrol megvizsgalni. Egy, vagy tobb kis allatrol leven szo meg plane meg kell terveznem a dolgot, hiszen eletekrol van szo, nem szeretnem kinyirni oket az oda nem figyelesemmel vagy a hozza nem ertesemmel.
Az elso, hogy le akarom tisztazni, hogy mekkora akvarimot veszek, hogy aztan a halakat es mindent beletervezhessek. Jo lenne minel tobb fele halacska. Egyelore nezelodok a piacon, varok a megfelelo vetelre.
Akkor majd ha talalok szettet, akkor esetleg egy masik kerdesben belinkelem, es majd ugy is lesz hozzaerto, aki megmondja, hogy tenyleg jo e.
En is ugy gondoltam, hogy szett az jobb lenne, mert ugy olcsobb, meg egy jo szettben minden benne van.
Hat, majd meglatom, meg puhitani kell a paromat is, mert most vagyunk tul a szekreny projecten:D Altalaban par honap kell, hogy beadja a derekat, de soha nem szokta megbanni:D Igazabol lehet varok vele augusztusig, s addig tervezgetek. Kulfoldon elunk es majusban hazalatogatok Magyarorszagra, csak augusztus elejen jovok vissza. Addig van idom megtervezni, nem hajt a tatar:D Addig kitanulom elmeletben, amit ugy latom ki kell tanulnom ebbol a szakmabol. Most igy, ahogy irjatok rogton az jon le nekem, hogy kutyat egyszerubb tartani:D De nem baj, szeretem az olyan dolgokat, amivel azert foglalkozni is kell. A novenyeimet es a kislanyomat eletben tudom tartani, akkor meg tudom tanulni a halak tartasat is:D
Az az egy gond van a haltartassal, hogy nem igazan lehet fokozatosan megvasarolni a dolgokat. Mar ugy ertem, hogy nem lehet olyat csinalni, hogy megveszem az akvariumot, beleteszem a halakat, es ha ugy nez ki, mukodik a dolog, akkor veszek nekik dekoraciot meg mindent.
Koszonom az infokat.
Így a leírtak alapján tökéletes választás számodra az akvarisztika, rengeteg örömötöket fogjátok benne lelni.
Nem nehezebb amúgy, mint egy kutyát tartani (főleg nem egy gyermektől), csak teljesen más folyamatok zajlanak, teljesen más dolgokra kell figyelni. Ami nagy különbség, az a közeg, tehát a víz. A halak ide ürítenek, viszont ez mérgező számukra. Olyan biológiai folyamatokat kell fenntartani, ami kezeli ezt a helyzetet. Itt szoktak rengetegen hibázni, például a koszos a víz, engedjük le az egészet, mossunk át mindent és töltsük fel újra - a halak életébe kerülő hiba. A másik, hogy teljesen más jelei vannak, ha valami nincs rendben. A halak nem sírnak vagy nyüszítenek, gyakran a laikusok számára minden jel nélkül elpusztulnak. Ezért kell kicsit utánaolvasni és megérteni a folyamatokat. De ha az elején jól sikerül minden, utána már gyerekjáték az egész, csak néhány alapszabályt kell betartani.
Úgy is csinálhatod, hogy megnézed, milyen, mekkora akvárium férne el, és illene a szobába. A lehető legnagyobb méretet vedd alapul, annál könnyebb dolgod lesz.
Alakra el lehet térni a klasszikus arányú akváriumtól, de azért ne szélsőséges mértékben.
Aztán keresel egy halas boltot, ahol vállalnak akvárium készítést, és megragasztatod. És utána külön-külön megveszed bele a technikát.
Előtte át kell tanulmányozni az akvarisztika alapjait, hogy az egészről legyen valami elképzelésed.
Aztán ennek fényében, ki tudod válogatni azok közül az élőlények közül (állatok, növények), amiknek optimális körülményeket tudsz teremteni, azokat, amik tetszenek.
Érdemes a terveidhez igazítani a technikai berendezést, ne utólag derüljön ki, hogy valami nem jó.
[link] ezzel kezd el. mivel külföldön laksz így árakat nem nagyon tudok mondani de magyar boltban magyar árakkal belinkelem a fontosabbakat.
az akvárium legyen akkor 72 liter de ha más a méret ahhoz is linkelek neked csak add meg.
szóval 72 literes akvárium: [link] üvegtetőt kérj hozzá, vagy vegyél műanyag tetővel. ez egy kérdésem hogy milyen tető lenne mert a műanyag tetőben alapból benne van a világítás.
szűrő:
- külső: [link]
- belső: [link]
vagy [link] nem muszály hogy bio legyen
ez a 2 legismertebb belső szűrő ekkora akváriumba.
megteszi valamelyik belső szűrő is, de ha van keret akkor inkább a külsőt ajánlom, az jobb szűrést csinál és kicsit több halat is elbír.
automata fűtőszál 75 wattos ez akármilyen lehet csak 75 watt és automata legyen.
kell még talaj, növények és dekoráció ami a te fantáziádon múlik.
a linkelt külső szűrő egy 112 lieres akváriumot is elbír, csak akkor már kell bele siporax is, de 80 liter felett már belső szűrőt nem lehet alkalmazni.
[link] itt nézhetsz halakat is.
úgyis van időd még úgyhogy nézelődj, tanulj akvarista.hu-n és nem lesz nehéz a kezdet sem. én sem olyan rég kezdtem és mindent megtanultam itt a kérdésekben és akvaristán. nem is pusztultak el a halaim az első telepítéskor sem.
sok sikert.
hálószobába jobb és csendesebb állatot úgysem találsz. a szűrő amit linkeltem mind teljesen hangtalan, aman külső van nekem is és aquael belső úgyhogy azt tapasztalatból mondom, az eheimet meg más tudja alátámasztani, a világítást meg úgyis lekapcsolod, mert a halak is alszanak.
sok sikert.
Hu, van mit olvasnom:D
Koszonom a kimerito valaszokat, most majd elkezdem olvasni ezeket, s aztan belevagok:D
Igazabol a dekoraciot illetoen olyan termeszeteset akarok, esetleg valami barlangfelet nekik, mert hallottam, hogy vannak olyan halak, amik szeretnek elbujkalni, meg novenyek, de azert nem olyan sok, hogy lehessen latni is valamit a halakbol, meg nem tudom meg, hogy homokos vagy kavicsos aljat szeretnek, de lehet a homokos jobbnak tunik. Olyan novenyt szeretnek, ami ugy nem annyira szaporodik. Hallottam, hogy vannak ilyen alga evo tisztito halak:D Olyan egeszen pici halakat is szeretnek meg egy kicsit nagyobb tipust is. Valami olyan felet, hogy ne tul gyorsan szaporodjon el, vagy egyaltalan ne szaporodjon, habar tetszene az otlet, hogy bebi halaim is vannak, amik mar akkor jottek a vilagra, amikor mar en vigyaztam rajuk:D
Ha pesti vagy, akkor tudnék neked használt akváriumot adni, meg növényeket, yellow garnélákat, és vasfát is dísznek. Jávai mohát is. Van itt minden vacak, amit már nem tudok hova tenni, vödrökbe is vannak mindenféle növényeim.
Van egy 45 literes íves és egy sima, meg egy 70 literes akvárium a sufniban amiket nem használok.
A 45 literesben könnyű megoldani a szűrést ha veszel bele egy Aquael fan-1 szűrőt. A 70 literesbe már nagyobb (drágább) szűrő kell, talán egy Eheim 2010, de az ronda nagy kocka, nehéz eltakarni növényekkel.
Talajnak "Aquatic Nature Pro-Soil - Általános növénytalajt" ajánlanék. Mert ha tényleg szép növényeket akarsz ültetni bele, és azt akarod, hogy egészégesek legyenek, akkor azt nem kavicsba kéne. Egy 8 literes zsák az egy 45-50 literes akváriumhoz való adag.
Növények közül válogatni kell, attól függően, hogy mekkora lámpát tudsz rátenni a tetejére. A kevésbé fényigényes növények megmaradnak a 45 literben pl 15Watt fénnyel is. A nagyon fényigényeseknek meg kell 2db 20 Wattos kompakt izzó. A növényen látszik egyébként ha barnul, akkor az általában azért van, mert kevés a fény neki. Ha meg sárgul, akkor táp hiánya van. Folyékony növénytápot is lehet venni, pl Easy life pro-fito-t, de azt elég 1 hónap mulva elkezdeni öntögetni, mert kezdetben a "földben" még sok tápanyag van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!