Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Beteg a halam, mit tegyek még?

Beteg a halam, mit tegyek még?

Figyelt kérdés
Vasárnap kipucoltam a nagyjábol 90 literes akváriumom. Semmiféle tisztítószert nem használtam, csak az akvárium tetején levehető üveglapot vízkőoldóztam, majd alaposan elmostam. Hétfő reggel vettem észre hogy a 3 éves vitorlásom a fenéken vekszik, rángatózott és szabálytalanul járt a kopoltyúja. Azt is észrevettem hogy a víz felszine habos. A vizet rögtön lecseréltem, a keringtetőt ismét szétszedtem és kitakarítottam. Estére a felszínem úszkált hol az oldalán, hol a hátán, de már egyenletesen szedte az oxigént. Viszont az uszonyai rohadni kezdtek. Backtopourt csepegtettem az akváriumba, a kúra ma járt le, de még mindig a felszínen mostmár lebeg, mert uszonya nem igen maradt :( az akvárium lakója még: 2 gurámi, 2 algaevő harcsa, 4 üvegharcsa ( már aggastyán korúak ahogy az egyik algaevő is) 3 csíkos valamilyen hal, sajnos a fajtájukat nem tudom:/ plussz egy csiga ami életben maradt a vagyasztott kajában. Szerintetek mit tegyek? A többi halnak az égvilágon semmi baja:/ folytassam a kúrát? Kivenni nem szeretném mert ha kivettem egy betegeskedő halat, mindig pár órára rá elpusztult :(
2012. márc. 8. 06:59
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:

Mit jelent az, hogy kipucoltad? Teljes vízcsere, csap alatt mostad ki a szűrőt? Mert ha igen, akkor ez volt a hiba.


Az úszórothadásról meg annyit, hogy erős szűrés kell az antibiotikum használatához, elvileg gyorsan rendbe kéne jönnie az úszónak, ha a fertőzés nem érte el a farok tövét, akkor pár hét és visszanő, regenerálódik.

2012. márc. 8. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim ***** válasza:
0%

Mikor vizet cseréltél, ugye nem csak sima csapvizet öntöttél bele újra? Használsz antiklórt és metilénkéket? Mondjuk akkor a többi halnak is betegnek kéne lennie.

Azok a nem tudod milyen fajta halak nem ilyenek:

[link]

Mert ezek megrágják a vitorláshal uszonyát, meg az összes olyan halét, amelyiknek hosszú farka és uszonya van.

2012. márc. 8. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 Platypus ***** válasza:

Ez nem fertőzésnek hangzik, hanem sokknak. A sokk is képes kiváltani az összes tünetet, még a leeső úszókat is. Mivel hirtelen történt a dolog, igen valószínűtlen, hogy úszórothadás lenne. A sokkot pedig a hirtelen drasztikus vízminőség változás okozza(pH, ozmotikus koncentráció elsősorban). Milyen gyakran szoktál vizet cserélni és mennyit? Most gondolom egy teljes vízcserét csináltál.


Amivel csak még többet ártottál, az a szűrőpucolás és a baktopur. Most már biológiai szűrésed sincs, nem ártana teszttel figyelni az ammóniát. ÉS vegyél aktív szenet hogy megszabadulj a baktopurtól.

2012. márc. 8. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/28 Platypus ***** válasza:

Amit lefelejtettem: a sokkos halért nem tehetsz sokat. Ivadékhálóba lehet tenni, hogy ne bántsa a többi hal, mert ilyen állapotban még a békés halak is nekieshetnek. Ha ismernéd az eredeti vized kémiai jellemzőit, akkor kezelhetnéd az új vizet úgy, hogy közelebb legyen a korábbi értékkel, de ez az esetedben nem játszik. A sokk nem érint minden halat, a rossz kondícióban lévő egyedek hajlamosabbak rá.

A habos víz valószínűleg az akvárium biológiai egyensúlyának a felborulása miatt van, magától el fog múlni, ahogy helyreáll a szűrésed és a talaj baktériumflórája.

2012. márc. 8. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 A kérdező kommentje:

Sziasztok, köszönöm szépen az eddigi válaszaitokat is. 2,5-3 havonta szoktam teljes vízcserét csinálni, vagy ha nem látom hogy nem muszály, akkor részleges vízcserét. A szűrőben a szivacsot muszály kitakarítanom ha kell, mert a sok hal kakitól, a néha megmaradó kajamaradéktól (bár mindig igyekszem annyit adni nekik amennyit egyszerre megesznek, és ha végeztek akkor adni nekik egy újabb kis adagot amit még megesznek). Az aktív szenes szűrőm eltörött: Aqual Fan-2, amíg az megvolt sokkal másabb volt az akvárium is, viszont a kereskedésben ezt a szűrőt ajánlották, ez is Aqual, pontosabban Aqua-el Fan 2-plus, de amikor ebbe beletettük a szenet leállt... nem tudom van e valami tanácsotok hozzá, nagyon keskeny benne a rács, és nincs lezárva... a régi szűrőnél a kosár felénél le volt zárva hogy a szén ne juthasson be... ennél viszont nincs... állítólag szén nélkül kell használni, de én ezt nehezen hiszem el.... :/ Plusz túl nagy lyukacsos a szivacs, és a múltkor a fagyasztott kajából, a vizibolha lepetézett benne.... -.-"

5 éves korom óta van akváriumom, akkor apukám takarította de ő is ugyanígy, nem használtunk soha semmit. Nem hiszem hogy ez lenne a baj, mert soha nem volt semmi ilyesmi gond az akváriummal. Sőt 3 hónapja az üvegharcsáim ikrát raktak, és nem elősször... De semelyik állatkereskedésben nem tudták megmondani, hogy tudnám őket életben tartani. 1 hónapig sikerült őket életben tartani, 5 db maradt azok kb 4-5 miliméteresek voltak amikor elpusztultak:/:/

Az algaevőm nálam született, 20 db tesóval együtt, ez 10 éve volt. Szóval nem hiszem hogy ez lenne a baj. Viszont mióta átkellett rendezni a szobát, az akvárium nem kap fényt (eleget) max nyáron, a növények nem maradnak meg, csak a : Anubias nana ebből van bent 3-4 bokor... :/ decemberben vettem többfajta növéyt is, már egyik sincs meg:/ Ez a folyamat körülbelül akkor indult el mikor a másik szűrő eltörött:/:/ Milyen növényekkel próbálkozzak?

2012. márc. 8. 10:59
 6/28 A kérdező kommentje:
Jah, nem ilyen halak, amit belinkeltél. Én inkább lazacszerűségeknek mondanám őket, rettenetesen gyorsak, direkt azért hogy a gurámim és a vitorlás ne bátnsa őket, ha esetleg rájuk kapnának. De nem volt ilyesmi. Nagyon szeretnek a keringtetőnél szambázni, "lovagolnak a buborékokon", ezüst színűek, lekerekített fejjel, az oldalukon egy-egy sőtét csíkkal.
2012. márc. 8. 11:09
 7/28 Platypus ***** válasza:

Pedig ez a hiba. Hetente kéne egy részleges vízcserét csinálni. 3 hónap alatt az akváriumban a kémhatás és a keménység drasztikusan lecsökken a csapvízhez képest, ezért a cserekor hatalmas változás jön létre. Ez bőven elég a sokk kialakulásához.

A teljes takarítás pedig legfeljebb évente megengedett egy egészséges akváriumnál. Ha túl sok a halpiszok, akkor valószínűleg nem szoktál porszívózni, de amúgy is rémesen gyenge a szűrésed.

A gyengébb világítás is ront a helyzeten, mert a növények kevesebbet segítenek a nitrátmentesítésben.

2012. márc. 8. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 A kérdező kommentje:
Akkor mit tanácsolsz? Ez a szűrő gyenge? 100 literes akváriumhoz való. Tudsz olyan növényt amely kevesebb fényt szeret?
2012. márc. 8. 11:11
 9/28 A kérdező kommentje:
Ha ez a baj, akkor eddig miért nem jelentkezett ilyen probléma?:/
2012. márc. 8. 11:12
 10/28 A kérdező kommentje:
az akvárium világítása naponta 3-4-5 órát megy, sajnos természetes fény kevés jut neki:/:/
2012. márc. 8. 11:13
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!