Profi és csakis hozzáértőktől szeretnék segítséget kérni akik rám szánnának egy kis időt az életükből! Vettem 1 akvárium (112L) szettet és szeretném igényesen berendezni úgy hogy nekem is és kis élővilágomnak is maximálisan élvezhető legyen!?!?!?
kicsit utána olvastam a dolgoknak és az egészet az alapoktól szeretném elkezdeni hogy valóban hiba mentes legyen a történet de ettől még meghallgatom a bölcseket nem akarok zöldfülűként csak úgy belevágni… :)
akváriumom tulajdonságai:
Űrtartalom: 112 l
Műanyag tető világítással 2x18watt
Aqua Nova belső szűrő
- 15watt / 800L/óra
- Emelőmagasság: 1,25 m
- szűrés: bioszivacs
- szabályozható légdiffuzor, esőztető
Aqua Nova 100W fűtő
- Akváriumméret l: 100-150
- Fűtőteljesítmény: 100W
- Hőmérsékleti tartomány: 20°C - 34°C
- Kontroll-lámpa
azt hiszem amit még vennem kell kiegészítés képpen az egy aljzat tisztító sejtem jobb az elektromos...
van még amit vennem kéne?(méregdrága külső szűrőt egyenlőre nem akarok inkább tisztogatom sűrűbben a vizet)
amiket még kaptam a szetthez:
Növényes Poszter 80x40
Aquaimpex Starter Granu 100gr
Aquaimpex Lemezes eledel 250ml
bujkálót már vettem kettőt is egy várrom és egy hajóroncs mindkettő lyukacsos és akvárium méretéhez elegendő ennél több nem is fog kelleni véleményem szerint
amit tudni szeretnék (fontos jó/elegendő minőséget jó/olcsó áron sajnos nem rajzolom a pénzt) :
-milyen bacikat vegyek a víz előkészítéséhez és mennyi ideig álljon a víz mielőtt belekezdek
-milyen aljzatot/kavicsot vegyek
-milyen táptalajt a növényeknek (mivel kezdem a rétegzést táptalaj aztán kavics ha jól tudom)
-milyen növényeket és nekik tápot/tápszert/tablettát
-milyen halakot/rákokat/csigákat (minél változatosabb és színesebb élővilágot szeretnék)
-milyen haltápot/eleséget
megköszönném ha valaki végül az egész berendezés felkészítés menetét leírná nem bízom a frissen felvett bolti eladókba akik azt se tudják mit adnak el...
már olvastam több verziót ezért lenne jó tudni 1 véglegeset :D
kérdésem még a takarítás menete/technikája részleges és teljes
esetleges unatkozó kötekvő emberkék részére:
itt nem kritizálni kell a másikat hanem segíteni neki
saját esetemben igen utána olvastam a dolgoknak nem csak belevágok de inkább jobb rákérdeznem 2x is minthogy utólag jöjjek rá hogy egy 21 literes akváriumba kár volt 35db halat tennem…
:)
Szia!
Látom bevásároltál az aquaimpexnél. Jól, van én is ott vettem az egyik akváriumot. Szegedi vagy esetleg?
Sorra a kérdések:
1. Ha van időd várni, akkor kb 3-4 hét alatt kialakul a megfelelő bacikultúra az akváriumban. Ha nem akarsz annyit várni, akkor javaslom a sera nitrivec termékét. A legkisebb is elég lesz (50ml). ezt használva is érdemes 2 hetet várni.
2. Talajválasztás attól is függ, milyen halakat szeretnél. Afrikai sügerekhez fehér kvarchomok dukál, pontylazacokhoz pontyfélékhez, gurámikhoz szt, inkább sötétebb. Lehet gyöngykavics, ebből van sárgásabb is. Bazaltzúzalék, ami szépen kiemeli a halak színét, de a növényeknek nem olyan jó. Esetleg vannak drágább, speciális akváriumi talajok, amik dekoratívak, jól nőnek benne a növények gyökerei, de piszok nehéz tisztítani.
A növényeknek nem feltétlenül kell táptalaj. El vesznek azok anélkül is. Én ültetéskor szoktam táptablettát a gyökerükhöz tenni (aquaplant) és utána vízcserékkor folyékony tápot használni.
Mivel gyéri tetőd van, nehéz tuningolni, de eza fényerő elég lesz jó pár növényhez: Anubiasos, Echinodorusok, Cryptocoryne-ok bírni fogják, valószínűleg az átokhínár és a valisneria is. Mohák is lehetnek (jávai, karácsonyfa, gömb). Én Happy Plant tápot használok, nekem bevált. nagyon tömény, jó sokáig elég. Mást nem ismerek, ebben talán más tud segíteni.
A halak ügyében neked kell döntened, esetleg annyi, hogy ha szeretnél kissebb termetű garnélákat, akkor csak nanohalakban gondolkodj. Nagyobb halak mellé mehetnek amanogarnélák, bár azok nem színesek. Nézd meg, hogy lakóhelyeden milyenek a vízparaméterek (keménység, pH) és az is legyen szempont, ha csak nem akarsz pancsolni lágyvízzel. Kezdetnek szokták javasolni az elevenszülőket : guppi, xifó. Nagyon szép színváltozataik vannak. A pontylazacok többségét is könnyű tartani és szintén szép színesek.
Haltáp ügyében: én is ugyanilyen tápokat kaptam, a lemezes gyakorlatilag egyből kuka, a granuláltat, viszont szeretik a halaim. Száraz tápból érdemes jó minőségűt venni (sera, tetra). Lehet kapni zacskós kiszerelésekben is, az is sokáig elég. Javaslom, hogy sokat etess fagyasztott táppal is. Nekem nagyon bevált a rákikra, vörös szúnyoglárva. Ha lesznek növényevő halaid, vagy algázók, kísérletezhetsz párolt zöldségekkel (saláta, brokkoli, borsó, stb)
Ha szegedi vagy, szívesen segítek, mit hol érdemes beszerezni, hol számíthatsz korrekt válaszokra üzletekben.
köszi a válaszod nagyon sokat segítettél :) tapolcai vagyok hát épp a kemény és nagyon kemény víz területén vagyok :(
am a vizet miben hagyjam állni az aksiban vagy valami vödörben (utolsó esetben nem-e gond ha nem zsír új a vödör)
csak azért kérdem mert ugye berendezésnél száraz akvárium az optimális nem?
te mennyiért szerezted be az akváriumod?
Szia! A technikai összeállítása az akváriumnak jó, így működőképes lesz. Sokféle összeállítás lehetséges, én a szerintem legegyszerűbbet írom le. Máshogy is lehet csinálni, majd biztosan válaszol más is.
Én a várromot és a hajóroncsot kihagynám, ha egy igazán szép akváriumot szeretnél, inkább egy faágat kellene venned:
Persze nem így kell kinéznie a tiédnek, csak az a lényeg, hogy inkább a természetességre törekedj.
Szükséged lesz halhálóra, leszívócsőre (felesleges az elektromos aljzattisztító, simán megoldható egy egyszerű tölcsérrel), tiszta vödrökre, hőmérőre.
A kérdéseidre sorban:
-Nem kellenek bacik, 2 hétig járasd üresen az akváriumot, majd 1-1 hét eltéréssel telepítsd a halakat, hogy a baktériumkultúra hozzá tudjon igazodni a terheléshez.
-Aljzatnak ami szép, olcsó és még jó is, az az apró bazaltzúzalék. Tüzépeken megveheted, itt kapsz 1-2 ezer forintért 25 kilót. Akvarisztikai kereskedésben bár a fele mennyiség is elég neked, de sokkal drágább lenne.
-Külön táptalajt ne vegyél. Ilyen világításhoz fölösleges, úgysem tarthatsz annyira igényes növényeket, amiknek szükségük van rá. A bazalt helyett viszont vehetsz egy általános agyagtalajt (pl. manado), csak ez már azért drágább. Viszont nagyon jó a baciknak és a növényeknek is.
-Növényekből alacsony/közepes fényigényűeket: anubiasok, jávai és gömbmoha, cryptocoryne változatok, bacopa, vallisneria, microsorium - Ezeknek elég a beépített világítás. Tápozásra egy Easy life profito van a legjobb ár/érték arányban.
-Halakból ha garnélákat is szeretnél, akkor csak apró méretűeket. Például endler guppi, parázslazac, boraras urophthalmoides, pseudomugil furcatus, pseudomugil gertrudae, neonhal - ezekből választhatsz 3 csapatot, csapatonként 8 hallal, melléjük néhány törpe szívóharcsa és red cherry garnélák.
Eleségnek fagyasztott kaják (artemia, cyclops, daphnia) és forrázott zöldségek: spenót, uborka, borsó, kukorica például.
A berendezés menetét nagyon hosszú lenne leírni. Akvarista.hu-n olvasd át a kezdeti lépések című e-bookot, ezen felül nagyon jó még a Pasaréti: Akvarisztika, vagy Horn-Zsilinszky Akvarisztika. Utóbbi kettő beszerzésében szívesen segítek, ha írsz egy privátot.
Minden jót, jó halazást!
Bocs pár hiba becsúszott. Pl: a növények el lesznek és nem elvesznek :)
Berendezés felkészítése (én így csinálom):
Akváriumot öblítsd ki. Helyezd a kiszemelt helyre. A felület legyen sima. ajánlott alá tenni polifoamot, filcet, parafát, hogyha felázik alatta a bútor és megvetemedik, akkor ne repedjen az akvárium alja.
Helyezd be a talajt és a dekorációkat (vasfa, kő, buddhaszobor :)). Ültesd be a növényeket, de előtte a gyökereiket vágd vissza 4-5 cm-esre, tisztítsd meg a csigáktól, és a sérült levelektől. A gyökér közelébe dugjál egy aquaplant tablettát. Töldsd fel állatott vízzel az akváriumot. Lehet kapni vízkezelőt (sera aquatan). Így nem kell napokig állatni a vizet. (én úgy szoktam, hogy az előírt mennyiség felét használom és fél napig állatom a vizet). Helyezd be a szűrőt és a fűtőt. A fűtőt valószínűleg be kell jól lőni, mert úgysem annyi lesz a hőmérséklet, mint amennyire beállítod..
Nyomasd a vízbe a Nitrivecet (ebből is elég az előírt fele). Ha tudsz, szerezz egy kis akváriumvizet működő akváriumból. Az jót tesz.
Napi 10-12 órát világíts. Lehet kapni időkapcsolót kb 1000Ft-ért (obi), ez nagyon hasznos.
Két hét után meg lehet próbálkozni az első halakkal. A halakat ne egyszerre telepítsd. Előbb érdemes a félénkebbekkel kezdeni (csapathalak), hogy belakják a teret, utána mehetnek az esetleg territórium tartók. A halak betelepítés előtt érdemes egy 30%-os vízcserét csinálni, illetve a növényekről eltávolítani az esetleges bomló leveleket.
nagyon szépen köszönöm a segítségeket
nagyon jól esik h vannak akik még tényleg törődnek másokkal :)))
köszönöm még egyszer
Úgy csinálnám, hogy a kavics, csak díszként funkcionálna. Nem sok növényt ásnék bele. 1-3 mm-es apró kavicsot vennék, hogy a kosz ne tudjon közé menni, lehetőleg sötét színűt.
Sok féle növény létezik, próbálok igénytelnebbeket sorolni, de kérdés, hogy mi az amit éppen tudsz venni.
Növények közül pl az anubias nana, a jávai moha, gömbmoha, vizi hortenzia, Hydrocotyle leucocephala, Lándzsás vízipáfrány talaj nélkül is elvan, egy vasfához kötve damillal. A hortenziának nagy gyökere van, de el lehet dugni egy vasfa mögé, így jobban jársz velük, mintha elásnád. És ahhoz képest, hogy a hortenziát fényigényes mocsári növénynek mondják, nálam aránylag kevés fényen is gyorsan nőtt, és elég nagy terjedelmű lett. Elásni lehet szerintem a bacopa monnierit és az indiai vizicsillagot talán, és lehet próbálkozni Széleslevelű tóalmával is, az kisebb fényen apróbb zöld leveleket hoz. Nagyobb fényen és táptalajban hozna vöröses nagy leveleket. Régen használtam apró bazaltot és egyéb kavicsokat is, de már ilyen talajt használok.
Ha esetleg van rá pénzed, akkor ez egy jó választás lenne, mert még a vízminőséget is frankón beállítja és a növények is meghálálják, amiket bele ásol.
112 literbe olyan 2 zsák kell bele, de akkor még nem lesz valami magasan, és ezt a talajt nem kell kimosni. Ezt csak beleöntöd, aztán vársz 1 napot mire leüllepszik.
Mondjuk sokféle akváriumot lehet csinálni. pl egy ismerősöm csinált ilyesmit sok Hólyagos vizikehely növénnyel, ez is igénytelen növény és szlalomoznak közte a halak:
De ez egy idő után túl hosszúra megnő, aztán tekeredik körbe az akváriumban és leárnyékolja a fényt.
Csak egy megjegyzés. A méregdrága külső szűrő nem a vízcserék gyakoriságát csökkenti. A biológiai szűrő elsősorban arra való, hogy a halak által termelt ammóniát azonnal lebontsa amint a vízbe kerül. Így a vízminőség sokkal jobb lesz a halaidnak. Az ammónia végül nitráttá alakul a szűrőben, ami viszont ott marad a vízben amíg vizet nem cserélsz. Ha gyakrabban cseréled a vizet, csak a nitrátot tudod alacsonyan tartani, de az ammónia ellen csak a szűrő tud segíteni. Persze nem kötelező külső szűrőre költeni, működik egy akvárium nélküle is, de ez a kiadás a halak egészségét segít megőrizni. Egy használt szűrővel jóval olcsóbban jössz ki, és az eheim classic széria például híresen megbízható, bátran ajánlom használtan is.
Az elektromos aljzattisztító egy dizájnos kütyü ami valójában nehézkesebb mint a mezei gravitációs elven működő. Egy egyszerű gumicső tölcsérrel a végén hatékonyabb. Inkább tedd félre a pénzt szűrőre :D
Tessék innen letöltheted két írásomat a berendezés menetéről és az akvárium ápolásáról. Nyers szövegek, se helyesírás ellenőrzés nem volt meg át sem gondoltam, ezért kérlek ne terjeszd meg el fogom tüntetni hamar a linket.
szia köszi letöltöttem őket :)
nézegetem már a külső szűrőket ha megvan kompletten az akváriumom berendezve akkor az lesz a következő amit venni fogok :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!