Tengeri akvárium, így már működhet?
Atman 600 l/h-s külső szűrő. Benne korallzuzalék + kerámia henger + vulkáni kő törmelék + egy szivacs a tetején.
Aztán egy 300 l/h-s szökökútszivattyú, ami meg nyomná egy műanyagtartályba a vizet (mint egy másik külsőszűrő) a tartályba perlonvattát raknék, mert ott könnyen elérem.
A szökökút szivattyú az teljesen a vízszintnél szűrne.
Az Atman pedig a víz alján a kavics szintjénél.
Így forogna olyan 5-10 másodpercenként egy kört a víz az akváriumban.
Így működhet?
Mert ilyenek vannak itthon. Az atman szűrőm a 90 literes édesvizi akvárium van most, de ha átrakom a tengeri 70 literesbe akkor ott lesz.
Lehabzót nem vennék ha nem muszáj.
Aztán tartanék:
Dardanus spec... vagy mi, hát ilyen kicsike kék lábú remeterák, meg van piros lábú is, ami beköltözik csigaházba, olyan.
és Rhynchocinetes durbanensis - Táncoló garnéla
Ezeket tudnék 2ezer körül venni.
Nem nagy összeg a vízcsere? Utánaszámoltál ennek? A vízcsere sokkal drágább, mint egy normális szűrés.
Egy kiló akváriumi só kb. 1000 forint és 30 liter vízhez elég. Az osmose víznek (ha van RO-d) akkor kb 6 forint litere + a membrán és szűrők kopása, összességében kb 20 forint. Vagyis egy 30 literes vízcsere 1600 forint.
Melyik éri meg jobban, 50.000ért vizet cserélni egy évbe vagy 30-ért venni egy normális lehabzót és akkor havonta elég 10% vizet cserélni?
Tudod egyáltalán, hogy a csapvíz teljesen alkalmatlan a tengeri akváriumba?
Most elárulom neked, hogy a tengeri állatok nem szívósak egyáltalán. Az, hogy egy csiga vagy remete kibírja 24 órát szárazon az egy dolog, persze, hogy kibírja. De egy rossz vízminőségű akváriumba egy hetet sem élne.
De tudod mit?
Csináld meg "olcsón", vegyél bele állatot jópénzért aztán nézd végig ahogy 2 - 48 órán belül minden megdöglik. Meg "csodáld" a szép akváriumot ahogy burjánzik majd benne az alga, a ciano és a kovamoszat. És gondolkozz akkor majd akkor el azon, hogy mi itt segíteni akartunk...
Még mindig nem érted.
A vízcsere önmagában NEM ALKALMAS a vízminőség fenntartására. Csak egy nagyon paraszti példa:
20 a nitrátszinted. Lecserélsz 50% vizet (valójában 10-20%-nál többet nem szabad mert problémát okoz, de tegyük fel az egyszerűség kedvéért). Akkor mi lesz? 10-es nitrátod. Érted, nem 0, hanem 10-es. Egy hét alatt megint felhalmozódik 15 mg /l nitrát, megint cserélsz 50%-ot, akkor meg már 12,5 lesz a nitrátod. És így tovább a végtelenségig.
A másik gond, hogy mostanában rengeteg gagyi szar berohadt akváriumot árulnak, az élőkő tönkrement benne, a felszerelése helyből szar volt (mert átverték a vevőt aki nem értett hozzá vagy csak egy okostojás volt aki saját kútfőből építette...) Nemhogy 280e-et de 2 fillért nem adnék érte.
Hidd el, jót akarok, kb. 100 tengeri akváriumot láttam már / nyúlkáltam bele / oldottam meg a problémáit.
Ha így állsz hozzá ahogy most akkor csak ölöd bele a pénzt és szép SOHA sem lesz, sőt SIKERÉLMÉNYED SEM LESZ. Nem te lennél az első aki így jár. A kezdők kb fele így jár. Aztán nekik a fele elsózza / kivágja az akváriumot, a másikfele meg megcsinálja rendesen és megveszi ami kell hozzá.
Utoljára írtam ide:
Menj át ide, regisztrálj, írd le mit szeretnél és a tagok segíteni fognak. És ha megfogadod a tanácsukat szép akváriumod lesz amiben érdemes gyönyörködni.
Aha, de gondoltam olyanra is, hogy légpumpával faporlasztón átnyomom a levegőt, az haboztatna, aztán a habot leszívom egy másik pumpával a víz tetejéről, és kész a lehabzó. Vagy inkább vegyem meg a gáyrit 28ezer Ft-ért, mert az jobb??
Csak azért kérdem ezeket, mert az akvarisztika fele átverés, pl egy 5 ezer Ft-os szökőkút szivattyúból is jobb külső szűrőt csinálok, mint egy 30 ezer Ft-os gyári eheim külsőszűrő.
Nem nagyon szeretnék beleszólni, meg elvenni a kedved, mert tudom, hogy hogyan viszonyulsz az akváriumaidhoz, mennyit kísérletezel, mennyit foglalkozol velük és hogy szinte már mindent kihoztál az édesvízi akvarisztikából. Csak annyit értek a tengeri akvarisztikához, amit itt az előttem szóló leírt most és régebben, illetve amit kíváncsiságból olvasgattam, felszínesen. De már ennyiből is azt mondom, hogy inkább hagyd a fenébe az egészet, nem éri meg. Oké, hogy például fillérekből csinálsz külső szűrőt dobozokból, de ezeket egy tengerinél nem lehet ilyen könnyen megúszni.
Hát aztán meg tudja a fene, önnfejű vagy, ha akarod, úgyis kipróbálod :) Még mindig kívánom, hogy sikerüljön, de azért hallgasd meg a jótanácsokat. Az előttem szóló sem azt akarja, hogy csak a gazdagoknak legyen tengerije, csak jószándékúan segít.
Most olvasom a kommentedet. A szűrővel kapcsolatban igazad van. Lehet, hogy a lehabzót is meg tudod csinálni. De nézd meg okával, pontosan a működését, olvass rengeteget róla! Egy szűrő elkészítésében rengeteg a tapasztalatod, tudod hogy hogyan működik és hogy miért pont úgy, mi a szerepe, mire kell figyelni. De ha valamit még soha nem láttál, csak olvastál róla, akkor nem biztos, hogy úgy fog sikerülni, ahogyan akarod.
És egy tengerinél nem úszod meg azzal a hibát, hogy elpusztul néhány garnéla, ami amúgy is nálad született.
:) Ja majd kiderül, méregetem a vizet, csinálok valamit.
Mondjuk a légpumpát utálom, mert hangos, de lehet hogy a gyári lehabzó az halkabb, gondolom az halk..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!