Milyen hal kell kezdőknek, és mi kell az akváriumba?
Nah akkor az elsőre ne hallgass...elmondom miért.
1. kis akváriummal van a legnagyobb baj
2. guppi az úgy fog szaporodni, hogy ki fogják nőni az akváriumot és nem fogsz tudni mit kezdeni a halakkal, felhalmozódnak a bomlástermékek, megmérgezik a vizet és döglik minden
3. műnövény????? jézus isten...ha nem tudod mi az élő növény szerepe inkább nézz utána...
4. hol a szűrő?? az a legfontosabb
Szóval akkor:
Legalább 54 literes akváriumot vegyél, ebbe tehetsz a következőket:
- 3 db törpe szívóharcsa és 10 neonhal VAGY
- 3 törpe szívóharcsa és 1 hím betta 3 nősténnyel VAGY
- 3 törpe szívóharcsa és egy fajta nanohalak 15-20 fős csapat
LÉNYEG: ekkora akváriumba nem tehetsz sok féle halból sokat...
De én inkább már egy közel 100 literes akváriumot ajánlok, abba sokkal több mindent tehetsz, könnyebben beáll a biológiai egyensúly.
Technikai rész:
- az akvárium térfogatának óránként legalább 3x-át átforgató teljesítményű szűrő (pl. 100 literesnek minimum 300 liter/órás, ide már ajánlott külső szűrő is a belső mellé, biológiai szűrés miatt)
- légpumpa porlasztóval, ha a szűrőd nem levegőztetős, vagy nem keveri annyira a vízfelszínt
- ÉLŐ növények, ezek felveszik a halak által kibocsátott széndioxidot, oxigént állítanak elő, egy csomó méreganyagot megsemmisítenek, remek búvóhely a halaknak és még szép is...
- fűtő (nagyjából 1W/literrel számolhatsz)
- világítás: növényfüggő mennyire van szüksége, átlagos, nem nagy fényigényű növényeknek 0,5-0,7W/liter már okés, de jobb az 1W/liter, tehát ha 100 literes az akváriumod és egy dzsungel van benne, akkor már kell egy 3 neon bele és speckó növényes fénycsövek, plusz egy daylight cső.
- amikre még szükséged lesz: 3 db új vödör, amit csak halazáshoz használsz, ebbe fogod pihentetni a vizet vízcserekor
- hőmérő
- halháló
- kancsó, ez is új, jó egy legolcsóbb műanyag is, az a lényeg, hogy bele tudj nyúlni vele az akváriumba ha szükséges
- aljzattisztító (leszívócső és egy tölcsér van a végén, egybe meg tudod venni, kb 1500 Ft)
- és persze kell még aljzat is, ha nagy tápigényű növényeid lesznek akkor táptalaj is kell az általános alá, legjobb a kvarchomok vagy az apró, nem éles szemcséjű bazaltzúzalék
A beindítás:
- aljzatot átmosod legalább 10-12x langyos vízben, kis adagonként
- beteszed az akváriumba, feltöltöd vízzel kb. 1/3-ig, ekkor beülteted a növényeket is, és beteszed a dekorációt (ami nem kisvár meg koponya, hanem valamilyen fa és szép kövek, palák, a fa mindenképp szükséges, ha tartasz algaevőket, nekik az emésztésükhöz szükséges)
- feltöltöd tovább vízzel, az akvárium tetejéig természetesen nem töltöd színültig, az üvegtető és a vízfelszín között legyen legalább 8 cm légrés
- beleteszed a szűrőt, levegőztetőt, mindent amit előbb felsoroltam, majd a fűtőt beállítod a kellő hőfokra, beindítasz mindent
- a világításhoz legjobb, ha veszel egy időkapcsolót, hogy ne kelljen vele foglalkozni
- SEMMIT NEM KAPCSOLSZ KI SOHA, vársz 2 hetet és ekkor mehetnek bele a halak
- nem használsz semmilyen vegyszert, esetleg márkás vízelőkészítőt, ez megköti a nehézfémeket, de fertőtlenítőket TILOS használni!!
Ezek utáni teendők: hetente 30% vízcsere, 1 napig pihentetett vízzel (vödörbe teszed el, ezalatt kiszáll a klór, csinálsz egy hőkiegyelítést (azonos hőfok legyen a vízzel ami az akváriumban van), leszívsz 30%-ot majd a pihentetett vízzel visszatöltöd. Ezalatt csinálunk talajporszívózást is.
Ha van még kérdésed írj :)
És még valami: halak etetése nem olcsó lemezessel, hanem fagyasztott kajával, jó minőségű (sera, jbl, tetra) lemezest és granulátumot csak hetente 2x-3x adj, fagyasztott legyen a fő táplálék (csomó féle van). Ha pesti vagy, akkor az Aquadepo-ba menj vásárolni, az a legjobb, halat is vehetsz onnan nyugodtan.
Itt pedig olvasd el a főoldalon található 5 ebook-ot:
A fórumba pedig sok kincsre találhatsz, olcsón vagy akár ingyen is :)
Ja és a fűtő az automata legyen, ez előbb kimaradt.
Kezdésnek min 50-60 literest vegyél.(általában kezdőknek min. 100 literest szoktak ajánlani)
Első halnak a guppi, vagy az endler guppi.
Szűrés kb 3-4000 ft, világítás egy 60litereshez olyan 15-20 watt már elég(de fényigényes növényeket nem tudsz benne tartani). Érdemes kezdőként beszerezni 1 szettet. (pl a kedvenc üzletem: www.aquadepo.hu ) Amikor halat veszel akkor nézd hogy milyen erős a színe, hogyan mozog, nézd meg az állapotát (nincs-e rajta seb vagy hasonló, és utána vedd csak meg. Ez a művelet kb 10 perc, de ha ezt elvégzed, akkor sok bonyodalomtól menekülsz meg.
A mű növényeket kerüld.Az igazi tisztítja a vizet(nitrátoktól) , oxigént termelnek. De mindenek előtt olvass el az akvarisztikáról 1 könyvet. (Horn-Zsilinszky Akvarisztika) hidd el, nem véletlenül nevezik az akvaristák bibliájának. Eleségként kerüld a szárított vízi bolhát, és az egyéb panzi szerű sz@rokat. A halak kajájának min. a felét a fagyasztott/élő tápláléknak kell alkotnia. Műeleségből csak a márkásabbat add. (Sera, Tetra stp)
Egy 60 literes kb 30-40.000 ft újonnan.
Bocsánat hogy kicsit kaotikus lett, de azt írtam ami eszembe jutott.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!