Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Egy 125 literes akváriumba...

Egy 125 literes akváriumba milyen vastagon kell táptalaj?

Figyelt kérdés

ADA amazóniát tervezek táptalajként és az lenne a kérdésem, hogy a 125 literes (81x36x50) akváriumba milyen vastagon kell lerakni ezt? co2-t nem tervezek, a fényem 0,6 w/l. Főleg valami gyepet szeretnék.


És még annyi, hogy erre mit ajánlanátok fedőaljzatként? homokszerűt, ha lehet világos fajtát.


2011. okt. 25. 22:36
1 2
 1/17 Platypus ***** válasza:
Ilyen körülmények közé nem ajánlom neked az ADA amazóniát. Főleg, hogy ez nem táptalaj, hanem egy általános talaj, alá kell külön még a táptalajt rakni. Tehát ez a fedőaljzat maga. Igen, tartalmaz tápanyagokat, de elsődlegesen nem táptalaj. Ilyen fény és CO2 nélkül esélyed sincs a hagyományos gyepnövényekből élvezhető gyepet létrehozni. Ide inkább mohákból lehet gyeputánzatot ügyeskedni, ezekhez viszont teljesen mindegy, milyen a talajod. Talajnak meg inkább válasz valami kevésbé profit, mert ennek nem csak előnyei, hanem hátrányai is vannak. Az amazónia vitathatatlanul a legjobb növényes talaj, viszont nem lehet bolygatni, mivel ilyenkor ammónia kerül a vízbe. Ez egy tökéletes szűrésű növényesben nem probléma, de átlagos akváriumban nagyon is. A JBL manado általános talaj például nem tartalmaz ammóniát, nyugodtan lehet benne porszívózni is.
2011. okt. 26. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:

minden akváriumba függetlenül a méretétől mehet 4-6cm talaj. ez az a mennyiség, aminél a növények gyökerei jól megtudnak kapaszkodni, gyökerezni.

így jó lenne:

2-3 cm táptalaj/v. általános növénytalaj

fölé meg 3 cm kavicsréteg. Ha csak általános növénytalajt használsz, akkor talajporszívózással könnyen felszippanthatod, és ezért kell felé kavicsréteg.

Ha viszont táptalajt használsz, akkor is kötelező felé kavicsréteget tenni, mert ha nem, akkor túl gyorsan oldódnak ki belőle a tápszerek, és nem tesz túl jót a víznek

2011. okt. 26. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:

egy másik kérdező linkelte ezt egyszer, hogy itt pl. nem használnak co2-t... ebből gondoltam, hogy én is tudnék ilyet.


Platypus: akkor itt hogyan sikerült ilyen szépre a fű? Se co2, se 1 w/l

2011. okt. 26. 15:03
 4/17 A kérdező kommentje:
bocs a link lemaradt: [link]
2011. okt. 26. 15:03
 5/17 Platypus ***** válasza:

Nos, van aki tud ilyet. Ehhez irgalmatlan szaktudás, rengeteg anyagi ráfordítás és hatalmas szerencse kell. Én nem ma kezdtem a növényes akvarisztikával szemezni, de nem próbálkoznék ezzel, mert hatalmas az esélye a kudarcnak, és akkor nem kevés pénz és munka menne kárba. A gyepültetés a növényes akvarisztika legnehezebb része. Ha egy kicsit is elrontod az arányokat, akkor lesz egy algateleped ritkás, csúnya fűcsomókkal.


Tessék, én ilyen gyepet készítettem: [link]

Ez nem valódi leültetett fű, hanem Riccia egy műanyag hálóra lekötözve.


Ha jól veszem ki az írásodból, akkor te még csak most kezdesz ismerkedni a növényezéssel. Csak annyit tudok javasolni, ne ugorj fejest a mély vízbe a megfelelő ismeretek és technikai alap nélkül. Nagyon jó kis növényes akváriumokat lehet összerakni kevés pénzből, egyszerűbb technikával, de néhány dologról itt le kell mondani. Ilyen az általad kinézett tökéletes ültetett gyep is. Szerintem sokkal jobban járnál, ha Ricciával, gömbalgával vagy karácsony mohával kezdenéd a kísérletezést, ezekből nagyon hangulatos "hamis" gyepet lehet alkotni.

2011. okt. 26. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:

a pénz része nem számít, ha kell 5szőr újrakezdem, de a gyepről nem mondok le. Főleg mivel ez lesz az utolsó akváriumom, nem szeretnék kettőnél többet. Az első működik tökéletesen. Mondjuk ott nincs gyep, se táptalaj.


Az Echinodorus tenellusról egyébként is azt írják, hogy nem magas a fényigénye, ellentétben az összes többi előtéri növénnyel ezt könnyebb elszaporítani. Nekem megér egy próbát. Először egyébként sem tervezek mást, csak talaj meg gyep. Szóval még ha el is algásodik, simán újrakezdhetem.


De ezek után lemondok az amazóniáról.


Egyébként az optimizmusom onnan van, hogy a kisebb akváriumomban a Lilaeopsis brasiliensis egész jól szaporodik, pedig ott nincs is táptalaj. Igaz fél évbe telt míg a duplájára nőtt, de ez egyébként is egy nagyon lassan növő növény, és egy csigainvázió is közbeszólt. Pedig ez egy magas fényigényű növény és mégis nő. Akkor miért ne próbálhatnám meg egy ennél könnyebb fajtával?


Nem vitatkozni akarok vagy valami, de nekem az a tapasztalatom, hogy itt mindenki vészmadárkodik. Amikor megvettem a 30 literes akváriumom mindenki azt mondta, hogy az túl kicsi egy kezdőnek, mert könnyen felborul benne az egyensúly, meg a hőmársáklet meg minden. Ennek ellenére az indulástól kezdve semmiféle algám nincs benne, a rákok és a törpeszívóharcsák boldogok benne, az értétek heti mérésben fél éve stabilok. Pedig annak idején voltak sokan azok, akik azt mondták vegyek inkább egy 54 literest, mert az könnyebb. De ha meg sem próbáltam volna, akkor most nem is lenne sikerélményem vele, nem?


bocs ha hosszú, és tényleg nem nagyképűsködni, meg vitázni akarok, csak leírtam a tapasztalatom.

2011. okt. 26. 15:44
 7/17 Platypus ***** válasza:
Ha a pénz nem akadály, akkor miért nem csinálod meg rendesen? Felülre amazónia, alá power sand, némileg erősebb világítás, legalább élesztős CO2 és minimum 10X-es vízforgatású szűrő. És ha rászánod a plusz macerát, akkor lágy víz. Ha tetszik a világos homok, akkor annak elkeríteni kell egy részt pl. kövekkel, és oda ne ültess semmit. A gyepnövényeknek nagyon fontos a jó vízáteresztő képességű agyagos talaj, homokban nem fejlődnek túl jól. Növényes akváriumban a dekorhomokba nem szokás ültetni.
2011. okt. 26. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:

igen, a power sandre gondoltam én is, csak nem tetszik a színe. De végülis ha minden jól megy úgysem látszana. Co2-vel kapcsolatban az easy carbora gondoltam, tudom, hogy nem ugyanaz mint a rendes magasnyomású co2, sőt semmi köze hozzá, de az élesztős módszernél jobb, és mondjuk nincs is vele macera, meg könnyebb adagolni és a ph-t sem befolyásolja.


A fénnyel kapcsolatban meg: ez az akváriumba épített világítás, korábban azt a tanácsot kaptam egy ismerősömtől, arra a kérdésre, hogy kell-e bele több, hogy próbáljam ki kevesebb fénnyel, a barna alga egy fokkal jobb mint a zöld (ha esetleg túl sok lenne a fény). Ha marad a barna alga, akkor szerelek bele több fényt, vagy ha nem nőnek rendesen a növények.


A szűrő egy eheim biopower 200, ami 650 l/h, de lehet lecserélem egy 240-esre. (a 200as az akváriumhoz volt)


A lágy víz alap, nálunk rettentő kemény a csapból folyó víz, akvárium nélkül is lenne itthon ozmóvíz.

2011. okt. 26. 16:07
 9/17 Platypus ***** válasza:

A power sandnak nem is szabad kilátszania, így teljesen mindegy a színe. Meg ha gyepet akarsz, akkor a talaj úgyis csak egy vékony csíkban látszik a frontüveg alján, így igazából annak se sokat számít a színe. Ha mégis világosabb talajt szeretnél, akkor ott van az ADA malaya, ez mindenben egyezik az amazóniával a színt leszámítva.

Az élesztős CO2-t érdemes az easy carbo mellett is használni. A nagynyomású mellett is adagolják a carbot. Ha 160 literre egy palackot beállítasz, az még garantáltan nem borítja meg a pH-t. Egyébként vannak egész jó pH stabilizáló aljzatok is, ilyen a red bee sand vagy az oliver knott talaj. Utóbbinak egész jó ára van, most vettem egy zsákot 8000-ért.

Az indításkor mindenképpen számíts barna algára, jó sokra. Eleinte rendesen oldódik ki az ammónia a talajból, ezen nőnek mint a dudva. Ha a szűrésed nem megfelelő, akkor később zöld algád lesz töménytelen. A szűrőből mindenképpen vegyél nagyobbat, már csak azért is, mert az eheim szűrők nem a szűrőtartály méretéről híresek. Ha meg nem elég erős az áramlás, akkor gyorsan felgyűlik a mulm a talajban, és a porszívózás gyepnél kétszeresen is lehetetlen.

2011. okt. 26. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 Platypus ***** válasza:

Hülye vagyok, csak most néztem meg milyen is az a eheim biopower 200, totálisan felejtős, vízforgatás ide vagy oda.

Inkább ebben a kategóriában kéne gondolkodnod:

[link]

2011. okt. 26. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!