Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Kell e levegőztető az akváriumba?

Kell e levegőztető az akváriumba?

Figyelt kérdés

Sziasztok, van egy 30 literes akváriumunk, az invitalpetről rendeltük. Kb 2 hete tettük bele a halakat (3 kolibrihal, 3 molli, 2 almacsiga, 1 algaevő) a kolibri halak folyton fent vannak a felszín közelében, de nem tátognak. Azt olvastam, hogy amiatt lehet, mert kevés az oxigén a vízben. Viszont az invitalpeteb az volt írva, hogy ha van élő növény, nem kell levegőztető. Kell akkor mégis? Csatolok képet az akváriumról. Ha azt mondjátok kell, akkor milyet érdemes venni, ami halk, és nem nagy ebbe a kis akváriumba. Köszönöm.


Kép:

[link]



nov. 8. 08:53
 1/9 anonim ***** válasza:
94%

A kolibri kb. 50 litertől tartható, a molli kb. 80-tól.

Ha az algázó közönséges anci, mire megnőne, megfordulni is alig fog tudni 30 literben. Még "szerencse", hogy a stressz, meg az ammónia miatt nem fog tudni megnőni.

Inkább ez lehet a probléma.

nov. 8. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
A kereskedésben elmondtam mekkora és milyen akváriumunk van, az eladó pedig elmondta milyen halakból lehet választani. A kérdésem pedig egyáltalán nem erre irányult.
nov. 8. 09:39
 3/9 anonim ***** válasza:
ok
nov. 8. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Tevenyereggyarto ***** válasza:
70%

Pedig az 1-esnek igaza van. Hosszútávon ez így nem fog működni. Az eladók sokszor vagy nem értenek hozza vagy direkt le akarnak húzni.

Ha nekünk nem hiszel akkor higgy például ezeknek:


[link] , [link] , [link] , [link]


Viszont ezt leszámítva nem is néz ki olyan rosszul az aksi. Normálisnak kinéző talaj, fa, élő növények. A műanyag játékot leszámítva ez már sokkal jobb indítás mint sok más kezdőnek. Szóval ha a halállományt helyre rakjuk akkor még egész jó lehet.


A fő kérdésre válaszolva alapból nem kell külön levegőztető mert az is csak annyit csinál ,hogy a buborékokkal mozgatja a vízfelszínt. Ennyit egy szűrő is tud, csak úgy kell irányítani ,hogy fodrozza a felszínt, ha van növényzet ha nincs. A tetőn meg kell hagyni némi nyílást ,hogy szellőzzön.

S ha már szűrő van neki bármiféle szűrőanyaga (pl: szivacs)? Vagy ez csak egy szűrőfej/ powerhead egy lenyúló csővel? Rákerestem s ha azt láttam mint ami neked van akkor elvileg ott csak vizet szívja fel s a tetőbe rakott szivacsra nyomja a vizet ami visszacsorog az akvába, így van? Ez mennyire mozgatja a felszínt?


Az igaz ,hogy a növények is “szűrik a vizet” meg termelnek oxigént fotoszintézis alatt, de ez nem úgy működik ,hogy ha van bármilyen növény akkor akármennyi hal megél szűrő nélkül. Dús, egészséges és jól fejlődő növényzet mellett ekkora helyen megélhet néhány nanohal (nem neonhal) vagy esetleg egy betta vagy más, hasonló méretű magányos faj. Ilyesmi kaliberű jószágok. Vagy garnélák, még azok a legbiztosabbak ilyen kicsi helyen. De kb 100 litert igénylő anci meg molly nem való oda s a szűrő ebben nem oszt nem szoroz. Egyszerűen csak túl nagyra nőnek s hozzá túl nagy a helyigényük.

nov. 8. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Szűrő minden akiba kell, az a buborékoltató nem szükséges.


DE!


30 literesbe te max 1 (EGY) db bettát vagy garnélákat/csigákat tarthatsz. Ez az aki bármikor összeomolhat biológiailag. Túlzsúfolt. AZONNAL cseréld nagyobbra, vagy ajándékozd el a halakat!

nov. 8. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Legalább néztél volna utána, hogy ekkorában miket tarthatsz... A boltban mindig átcsesznek, rádsóznak minden drága vackot, ha látják, hogy tudatlan vagy...
nov. 8. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Értem, köszönöm a segítséget, természetesen elhiszem nektek az információkat, és próbálok majd jobban utána nézni. Nagyobb nem lesz biztosan, a kislányom kérte ajándékba (ezért van benne a sellő Skye, csak a csiga felborította), és természetesen jól szeretnénk csinálni, nem véletlenül kérdeztem.

Köszönök minden hasznos tanácsot, megnézem a linkelt weboldalakat.

nov. 8. 15:14
 8/9 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Vannak mindenféle kezdőknek szóló cikkek, azokat mindenképp alaposan olvasd át, tisztázódjon fejben ,hogy miről is van szó. Mert az akvarisztika az több mint sima “haltartás”. De ha már az alapok körvonalazódtak akkor nem olyan bonyolult, vagy legalábbis lehet egyszerűbben is csinálni.


Én azt tanácsolom ,hogy mehet heti minimum 2x vagy 3x 15-30% vízcsere azonos hőfokú, klórtalanított vagy állott vízzel. Míg rendeződik a halállomány addig mehet így, utána fokozatosan vissza lehet venni heti 1x vagy 2x 15-30%-ra. Ekkora méretben ez szó szerint egy kancsómerítés.

Közben próbáld mihamarabb elajándékozni a halakat s kicserélni olyanra aminek biztosan elég ekkora hely. Például a jelenlegi összes helyett mehetne kb 3-4 hím guppi (akár endler, akár szivárványos) esetleg platti VAGY egy hím betta VAGY ha picit jobban figyelsz a vízcserékre akkor mehet kb 4-6 rizsponty VAGY amanda lazac/ parázslazac, vagy esetleg valamilyen törperazbóra faj (Boraras fajok, pl: zöldsávos törperazbóra- Boraras brigittae).


Növényeket is figyelgesd melyik él meg s azt szaporítsd. A szettes fények rendszerint gyengék, szóval amiknek jobb esélyeik vannak az az anubias-félék, cryptocoryne-félék, páfrányok (pl: microsorum), mohák, békalencse, gyorsabban növőkből esetleg indiai vízicsillag, kocsánynélküli ambúlia. Ilyesmik. Ha van nyílás a tetőn amit nem muszáj használni akkor ott be lehet szúrni szobai futókát s hasonlókat, csokrosindát/ zöldikét, hálóslevelet/ fittoniát, stb. Tehát vízszerető fajokat úgy ,hogy csak a gyökeres részük van víz alatt.


Egyébként a nagyobb méret miatt sem kell megijedni. Mármint az űrtartalom nem arányosan nő a mérettel, könnyen lehet a 30 literes helyén simán elférne nagyobb is. Például egy 54 literes az 60x30x30cm, tehát 60x30cm alapterületet foglal. Míg mondjuk egy 60x30x40 (azonos alapterület de 10+ magas, vagy lehetne fordítva s 10+ széles vagy hosszú s 30 magas) meg 72, egy 70x40x40 már 112 literes lenne.

30 liter nagyon az alja, határeset, de most jó lesz. Arra elég ,hogy kicsit ismerkedjetek a hobbival s majd eldöntsétek mennyire való nektek :)

nov. 8. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Kis gyereknek nem szabad állatot venni, mert hamar megunja, és a szülőkre marad a gondozás. Előbb-utóbb a szülők is nyűgnek érzik a dolgot, és valahogyan megszabadulnak tőlük. Siralmas a magyar állattartási kultúra, sokan nem veszik a fáradságot, hogy vásárlás ELŐTT tájékozódjanak.

Sajnos te is elkövetted ezt a hibát. A 30 literes akvárium borzasztó kicsi, talán 20-22 liter vizet tudsz beletenni. A magyar törvényi szabályozás alapján nem is lenne szabad gerinces állatokat tartani ekkora helyen. Az élőlények kiválasztása elég szakszerűtlen volt. Ez részben az eladó hibája, részben a tiéd, mert nem néztél utána még a vásárlás előtt. A kolibrihal kis csapatban érzi jól magát, ekkora helyre viszont bűn lenne még több halat bezsúfolni. A molli elég nagyra nő, ráadásul elevenszülő, nagyon gyorsan szaporodik. Az almacsigák meg fogják rágni a növényeket, ha nem eteted őket külön. "Algaevő" alatt nem tudom, mit értesz (sok faj van, általában nagyra nőnek), de gyanítom, hogy az sem való ilyen kis akváriumba. A kiválasztott növényekkel is lesz még gondod. A hátulra ültetett Bacopa elég gyorsan fejlődik, rendszeres nyírás nélkül hamar kitölti majd az akváriumot. A Hygrophyla corymbosa szintén gyorsan nő, elég nagy lesz, hamar kitölti a teljes akváriumot. A kép alapján nem vagyok benne biztos, de mintha Hygrophyla difformist is látnék (ez még nagyobbra nő). A fűszerű Eleocharis erős világítást és CO2 beoldást igényelne, enélkül hamar el fog tűnni az akváriumból.

Szerintem a jelenlegi helyzet nem lesz hosszabb távon fenntartható, sajnálom a halakat. Ha nem megy el a kedved, következő körben próbálkozhatsz nagyobb (legalább 60 literes) akváriummal, vagy pedig a mostaniban tarthatsz garnélákat vagy nano halakat.

nov. 8. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!