Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Miért fontos az akváriumba a...

Miért fontos az akváriumba a vízkeringető/levegőztető használata?

Figyelt kérdés

A kerti tavakban sincs ilyesmi mégis megvannak a halak.

Illetve egyik nap a kisállat boltból akartam vödörbe hozni pár guppit itthonra és az eladó rám szólt hogy csak zacskóba lehet mert abba tud rakni levegőt, én meg csak néztem hogy mivan, ugyanis volt hogy fél év után takarítottam az akváriumot és közben kb 2-3 napig egy vödörben voltak a díszhalak, természetesen egy sem pusztult el...



#akvárium #guppi #díszhal #akvárium szűrő #Akvárium keringető #Akvárium levegőztető
2023. jan. 28. 17:45
 1/10 anonim ***** válasza:
95%
Ha azt akarod, hogy megfulladjanak a halak, akkor ne használj levegőztetőt. Ennyi.
2023. jan. 28. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
88%
A vízinövények termelnek oxigént a vízbe, ami amúgy folyamatosan csökken. Ha kevés halad van, azok tovább bírják, mint ha több. A természetes vizekben a csobogásnál keveredik levegő a vízbe, illetve a növények által.
2023. jan. 28. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
5%

Mert ha nem használnának, akkor az akvarisztikai felszereléseket gyártók és azokat forgalmazók éhen halnának. Ha veszed a fáradságot és elolvasol pár akvarisztika szakkönyvet (akár magyar szerzőktől is, antikváriumban olcsón kaphatók), akkor kiderül, hogy a te álláspontod és gondolatmeneted tökéletesen helytálló. 1960 előtt Magyarországon csak akváriumi fűtőtest és légpumpa volt forgalomban, holott már a 19. század végétől ismert volt az akváriumi haltartás, sőt egyes trópusi halakat is érintve.

Ny-Európában az 1970-es évektől kezdtek elterjedni az akváriumi belső szűrők és víz sterilizálók.

Az akvarisztikai célú vízkezelő készülékek és berendezések elterjedésének hátterében nagy szerepet játszott a tengeri trópusi halfajok akvarisztikai tartásának előtérbe kerülése, mert ott a vízbe kerülő anyagcsere termékek és azok bomlástermékeinek eltávolítása alapvető fontosságú.

És persze van egy mennyiségi (benépesítési) szempont is. Ha nagy víztömeg jut 1 db halra és sok az oxigént termelő növényzet, akkor létre lehet hozni egy önfenntartó rendszert. Akkor viszont egy szobai akváriumban alig lenne hal, mert 1 db 5 cm-es halra legalább 15-20 liter vizet kellene biztosítani.

2023. jan. 28. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
66%
Persze utolsó, és a föld lapos, a covid oltással meg chippet nyomtak beléd... és az egész Soros, vagy a gonosz gyíkemberek terve.
2023. jan. 28. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
93%
Ahogy neked is kellemesebb ha naponta kiszellőztetsz és nem az elhasznált, bebüdösödött levegőn ülsz a kis szobában, úgy nekik is szükséges a frissülés.
2023. jan. 28. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
69%
#3 Te is elég sokáig lehettél oxigénhiányos állapotban.
2023. jan. 28. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Tevenyereggyarto ***** válasza:
88%

#3


“Mert ha nem használnának, akkor az akvarisztikai felszereléseket gyártók és azokat forgalmazók éhen halnának.” (…)


Vs.


Utolsó bekezdés, különösen: “Akkor viszont egy szobai akváriumban alig lenne hal, mert 1 db 5 cm-es halra legalább 15-20 liter vizet kellene biztosítani.”


Én valahogy önellentmondást látok a kommented nagyja s az utolsó bekezdés közt. Hosszasan ecsetelgeted mennyire felesleges pénzlehúzásra épül az egész szűrőgyártó biznisz merthogy volt akvarisztika a szűrők előtt is majd leírod ,hogy anélkül sokkal kevesebb hal tartható egy átlag akvában. Hát akkor csak van haszna/ hatása/ értelme a szűrőknek. Ez kb olyan mintha azt írogatnád ,hogy mekkora biznisz az abroncsgyártás s nélküle is megy az autó, csak épp abronccsal minden jobb. Elvégre az autó beindul s még gurul is gumi nélkül a sima felnin, akkor jöhet a tökéletesen helytálló kérdés ,hogy akkor minek az oda?

Igen, létre lehet hozni szűrő nélküli akvát. Ez nem titok viszont nem is kezdő szint. Átlag kezdőnek sokszor még a legegyszerűbb növényekkel is meggyűlik a baja, akkor hova akarnánk a szűrő nélküli megoldásokat ajánlgatni?


Egyébként nekem ez is kissé zavaros:

“mert ott a vízbe kerülő anyagcsere termékek és azok bomlástermékeinek eltávolítása alapvető fontosságú.”


Mert az édesvízieknél ez nem ugyan úgy alapvető fontosságú?

Bár a fenti gondolatmenet alapján tengerisbe is felesleges kellene legyen a szűrő.

2023. jan. 29. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
60%
Nekem 3 akváriumom van, és egyikben sincs levegőztető. Elég egy erős külső szűrő, ami jól megmozgatja a vízfelszínt.
2023. jan. 29. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Tevenyereggyarto ***** válasza:
49%

Na de akkor válaszolok részletesebben a fő kérdésre is. Vegyük ,hogy mi micsoda s mit tud.

Levegőztető: most gondoljunk csak egy légpumpára csővel meg porlasztókővel, de szivacs nélkül. Ez annyit csinál ,hogy levegőt porlaszt a vízbe, ez kissé mozgatja a vizet illetve megtöri, mozgatja a felszínt ezzel elősegítve a gázcserét. Ez még nem szűr semmit. Tehát nem maguk a buborékok oldanak be oxigént hanem a víz/ felszín mozgatásával oldanak be.


Van ennek szivacsos verziója, tehát a porlasztókőre (vagy egy azt körülvevő műanyag keretes cuccra, mindegy) egy szivacs van ráhúzva. A kiáramló buborékok gyenge vákuumot idéznek elő s emiatt a víz keresztülfolyik a szivacson. Mivel nem csinál nagy áramlást ezért ilyen légpumpás szivacsszűrőket leggyakrabban ivadéknevelőkben, karanténakvában meg hasonló helyeket használnak.


Szűrőfej/ powerhead: ez lényegében annyit tud mint a szivacs nélküli légpumpa: mozgatja a vizet. Csak nyilván sokkal hatékonyabban, erősebben. Arra jók ,hogy például áramlást csináljunk az akvában de szűrő nélkül. Vagy van szűrő s amellett van powerhead a jobb áramlás miatt (pl: ha olyan halakat tartunk amik kimondottan igénylik). Vagy házilag barkácsolt szűrőkhöz is jók stb-stb.


Szűrő: na ebből van rengeteg. Belső, külső, akasztós stb., megannyi kivitelezésben, viszont nagyjából ugyan az a koncepció: van egy rotor lapátokkal amivel átjuttatjuk a vizet a szűrőközegen (ami leggyakrabban szivacs, de van sok más is). Tehát kb ugyan az mintha a powerheadre raknánk szűrőanyagot. Rendszerint előbb van a szűrőközeg s utána a rotor tehát a szívóereje juttatja a vizet át a szűrőközegen.


A szivacsok meg minden szűrőanyag a porózus felületükkel otthont adnak a szűrőbaktériumoknak. Ezek bontják le a halak végtermékeit kevésbé mérgező anyagokra. Ezek a baktériumok megtelepednek többek közt a talajban is, viszont mivel ott gyengébb a vízáramlás ezért kevésbé hatékonyan szűr x mennyiségű talaj mint egy ugyan akkora szivacsú szűrő. S többek közt ezért tud kevesebb hal megélni egy szűrő nélküli akvában mint egy szűrővel ellátottban (persze ez ennél bonyolultabb s több tényezős).


A tóban meglehet nincsenek ilyesmik de még mindig nagyobb víztömeg, a szél is mozgatja a vizet, az párolog s legkésőbb esővel pótlódik vagy te magad pótlod stb-stb. De egy túltelepített tóban is ugyan úgy elpusztulnak a halak ha a bomlástermékek meghaladnak egy kritikus szintet stb.

2023. jan. 29. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Platypus ***** válasza:
86%
Én vettem a fáradságot és elolvastam minden egyes hazai akvarisztikai könyvet amit meg tudtam szerezni. Weisinger, aki a szűrő és világítás nélküli akvarizálás legtermékenyebb szerzője a következő megoldást javasolja: télen, amikor nincs elég fény, hogy a növényeid oxigént adjanak, öld meg a halaid többségét és csak a legszebb tenyészállatokat tartsd meg. Majd tavasszal újra felszaporodnak. Most, 2023-ban viszont ez konkrétan állatkínzás nevű bűncselekmény. Igen, létezett szűrés nélküli akvarizálás. De manapság a minimumot biztosítani a túléléshez nem elfogadható. Biztonságos feltételeket kell biztosítani az egészséges élethez, ami egy akváriumban szűrő nélkül nincs, akkor se, ha sok a víz és kevés a hal. Mellesleg egy kis szűrő annyiba kerül mint egy pizza.
2023. febr. 9. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!