A horgászat az állatkínzás?
Abban az esetben jogos a horgászat, ha utána a kifogott halat meg is eszik. (Ekkor van értelme.)
Ettől függetlenül úgy gondolom, hogy nem sok embernek tetszene, ha a szájába horgot akasztanának, majd azon keresztül rángatnák és még egy időre olyan közegbe is áthelyeznék, ami számára hosszútávon nem összeegyeztethető az élettel.
Ha az ember igyekszik csak azt és annyit fogni amit meg is eszik akkor én nem tartom állatkínzásnak. Mármint nyilván megszenvedi a hal, de az evés miatti ölés inkább amolyan “szükséges rossz”.
A sportból való kifogást s visszaengedést már annak tartom. Ott már a megsebesített hal sérülten visszakerül ,hogy szakadt szájjal szerencsétlenkedjen s akár lassú halált haljon mindezt az ember önön szórakozása miatt.
S igen, fáj nekik, hogyne fájna. Meglehet nem úgy élik meg mint a még fejlettebb idegrendszerű állatok, de attól az még fájdalom. Most a horgászattól eltekintve gondoljunk bele: a fájdalom egy nagyon-nagyon ősi érzet. Lényegében ez tart távol a rossz, ártó dolgoktól. Az nekem abszurd ,hogy pont gerinces állatok ne éreznék s léteznek már vagy 4-500 millió éve (de a csontos halakból kialakult minden más négylábú meg igen…). Ráadásul úgy ,hogy a halak lényegében a szájukkal “tapogatják” a világot. Van pár faj aminek vannak tapogatói (pl: gurámik), de alapjáraton a halak a szájukkal érzik ,hogy épp mit esznek, mibe haraptak bele stb. S például sok faj tüskéket használ védekezésre s az a tüske bizony jó eséllyel a támadó szájában lesz használva, eredményesen.
Ha mást nem is, de az idevágó Wiki oldalt linkelem. Itt írnak a dolog történelméről, kísérletekről, stb:
Attól függ hogyan csinálod.
Igen, horoggal összebarmolt halat visszadobni kínzás, a tó körül széthagyni a szemetet, élelmiszer maradékot, meg szétvàgni az egész környékbeli ökóloszisztémát, igen, egyebek melett állatkínzás.
A nagyipari halászat pedig nem csak környezetszennyezés (szemetelés), de az egész élővilágot felborítja.
A tengerben úszó műanyag hulladék egy jó részt háló.
Ha viszont ez alatt azt érted, hogy a kis pecabotoddal kifogod, viszed magaddal a szemetet, és a halat megeszed, az viszont etikusabb mint a nagyipari halászat.
Ugyanez vontakozik azokra az őslakos csoportokra, ahol tradítcionális fenntartható módszerekkel halásznak-vadásznak, élelemért.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!