Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Valamit nem értek ezzel a...

Valamit nem értek ezzel a dark start metódussal. Ennek ugye az a lényege hogy alga mentes akvárium lesz. De hogy kerül az alga egy új akváriumba és mitől nem lesz akkor benne utána nem kerül bele újra vagy mi?

Figyelt kérdés
júl. 20. 10:40
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

A növényeken mindig van. De elárulom, hogy a csapvízben is minimálisan, ami a megfelelő közegben elszaporodik.

Újból csak akkor nem lesz algás az akvád, ha eltalálod a megfelelő tápozást. Vagy épp a nem tápotást, mert a növényeid nem igénylik, elvannak a halkakin. Vagy túl erős, túl gyenge a fény. Szóval hiába sötétíted le az akid, ha magát a problémát nem orvosolod.

júl. 20. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Hát akkor végképp nem értem mert azt olvastam hogy a dark-start után engedjük le félig a vizet majd vissza
júl. 20. 12:03
 3/12 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Gondolj arra ,hogy például penészt sem rak senki a kenyérre vagy a falra, mégis ha megfelelőek a körülmények akkor idővel megjelenik. Szinte elkerülhetetlen ,hogy spórák ne kerüljenek oda, ez igaz az akváriumoknál is.


Dark start-nál ha jól tudom az a cél ,hogy a friss aktív talaj “tombolja ki magát” sötétben, szóval nem lesz tele az akva algákkal míg nagyon ingadoznak a tápanyagszintek stb. Természetesen ilyenkor még nem ajánlott növényeket rakni.

Már algás akváriumnál használt sötét kúrának hasonló a lényege, a cél az ,hogy fényhiánnyal “kiéheztessük” az algákat mert azok nem bírják annyira a sötétet mint mondjuk a növények.


Ha az algáknak kedveznek a körülmények akkor is újra megjelennek. Szóval indulásból úgy érdemes csinálni ,hogy jók legyenek a dolgok. Ha van egy nagyon elbénázott rendszerünk akkor szerintem jobb azt újrakezdeni és alapjaiban helyrerakni mint utólag reménykedve foltozgatni.

júl. 20. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Mondjuk azt se értem hogy olvastam sokat a dark strartról de nem írták egyértelműen a sötétítést hanem inkább csak a mesterséges világítást ne kapcsoljuk be. Vagy valamit félreértettem?
júl. 20. 12:19
 5/12 Tevenyereggyarto ***** válasza:
A lényeg ,hogy sötét legyen, tehát szükség esetén (például ha rásüt a nap vagy csak világos van a szobában) ajánlott valamivel letakarni az akvát. Nem kell túlgondolni, egy valamilyen nem-áttetsző lepedővel letakarod s az megteszi.
júl. 20. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Úgy érted fényateresztő fehér lepedő és megteszi csak az a lényeg hogy ne legyen átlátszó? Tehát nem kell olyan lepedő ami alatt teljesen sötétben van?
júl. 20. 13:33
 7/12 anonim ***** válasza:
A legutóbb indított akváriumomnál csináltam sötét indítást, mert nem magamnál üzemeltem be, hanem anyukáméknak jött meg a kedve egy akváriumhoz. Az eddig indított akváim mind ADA módszerrel voltak indítva, de kellemeset csalódtam a sötét indításban, mostantól mindig ezt fogom használni. Nem kell letakarni semmivel az akváriumot, elég ha nem éri közvetlen fény. Elég világos volt anyukáméknál is a szobában, a fél nappaliban 4 méter magas üvegablak fut körbe, ezzel szemben van az akvárium. Még így se okozott problémát a dolog, úgyhogy letakarni szerintem felesleges, max akkor kell ha közvetlenül rá süt a nap. Azért választottam ezt a módszert, mert nem akartam naponta anyámékhoz járni vizet cserélni, olyan opciót akartam amit elindítok, és egy hónapra elfeledkezhetek róla. Szerintem ez az egyik előnye a dark startnak. RO vizet használok minden akváriumban, úgyhogy már csak az is nagyon hosszú idő mire "legyártod" a csere vizet, pláne ha a kezdeti időszakban minden nap/kétnaponta cseréled a vizet. Ezzel szemben a dark startot elég volt egyszer feltölteni, 4 hét után leszívtam kb. a víz 70%-át, visszatöltöttem RO vízzel és ültettem is. Ez volt a második hét hogy már növények is vannak benne, és most költözött be az első turnus hal. Picivel hosszabb így a beüzemelés, ADA módszerrel 3 hét után már be volt állva a víz, kerülhettek bele a halak. Dark starttal meg 6 hét kellett hozzá hogy az első lakók költözzenek. Viszont semmi alga probléma nem volt, és sokkal kevesebb meló volt vele. Ez az egyik oka amiért sokan indítanak így. A másik meg az, hogy magas ammónia szint mellett a diatom és a hajalga is nagyon el tud szaporodni. Ez tulajdon képpen nem probléma, mert minden algaevő kifejezetten szereti ezeket, és amint beáll az akvárium és bekerülnek a lakók, 1-2 hét alatt eltűnik az alga. Viszont kezdőként eléggé elbizonytalanító azt látni hogy tele vagy algával, pedig mindent az előírások szerint csináltál. Most inkább nem linkelek képet arról hogy az első akváriumomban milyen brutális volt a hajalga az első pár hétben, majdnem abbahagytam a hobbit, úgy elbátortalanított a dolog. Dark starttal ez kiküszöbölhető, nem megy át az akvárium az "ugly phasen".
júl. 20. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 Tevenyereggyarto ***** válasza:
Lehet kicsit félreértetted vagy én fogalmaztam félreérthetően, mindegy, a lényeg ,hogy a legjobb ha teljesen sötét alatta. Pont az lenne a lényege ,hogy ne nagyon jusson be fény s így az algák nem tudnak fotoszintetizálni.
júl. 20. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Na de akkor az hogy teljesen sötét most végül is mit jelent?

Problémám olvastam egy cikket és olyanokat ír hogy növényes akváriumot indítunk így hol meg azt írják hogy üres akváriumot úgy értem hogy amiben csak hajzat van és tereptárgyak és a növényt később kell beültetni sőt egyes növényeket még később most akkor ez hogy van?


A másik gondolom hogy azt írja bizonyos időközönként mérjünk bizonyos értékeket


" Mielőtt betelepítenénk a halakat és garnélákat az új növényes akváriumunkba, ellenőrizni kell a víz paramétereit: se ammóniumot (NH4/NH3), se nitritet (NO2) ne tartalmazzon a víz a határértékeken túl. Egy baktérium indító mindenképpen segít a megfelelő értékeket elérni, ha pedig mindent rendben találunk, beköltöztethetők a régóta várt lakók is. "


Na most azt nem értem hogy mivel kell mérni ezt a kettőt?

júl. 20. 16:06
 10/12 anonim ***** válasza:

NH4 teszt:

[link]

NO2 teszt:

[link]


- Nem kell teljesen besötétíteni az akváriumot. Elég ha nem kap közvetlen fényt.

- Dark start előtt ne rakj bele növényt, mert lehet hogy pár napot kibírnak fény nélkül, de 3-4 hetet biztos hogy nem. Tehát csak a talaj legyen benne és a hardscape, így járjon a szűrő 3-4 hetet világítás nélkül.

- Ha vége a sötét indításnak, beültethetsz minden növényt, nincs olyan amit később kell. A bucephalandrákra szokták mondani hogy nehezen viselik az ammóniát, de ha mrgvolt a 3-4 hét dark start, akkor ideális esetben ammónia már nincs jelen a vízben, ültethető minden növény.

- Természetesen a 3-4 hét dark start lejárta és az ültetés után már szükség lesz világításra is.

júl. 20. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!