A bettához milyen növényzetet javasoltok?
Ezeket szoktam ajánlani:
cryptocoryne- és echinodorus-félék, anubias-félék, mohák, páfrányok, valiznéria, hínárfélék és hasonlók mint az indiai vizicsillag, kocsánynélküli ambúlia, átokhínár, érdes tócsagaz stb, úszó/ lebegő mint a békalencse, kagylótutaj, úszó májmoha, rucaöröm/ salvinia stb.
Ezek általában jól teljesítenek közepes fényerő s minimális vagy akár semmilyen plusz tápozás mellett. Mondjuk 54 literesbe olyanokat inkább ne mint a valiznéria s más nagyobb fajok amik nem olyanok mint a szárosztásúak amiket egyszerű metszeni s kis méreten tartani.
Bettának főleg felül és középtájt fontos a növényzet mert legtöbbet ott tartózkodik. Persze ne legyen a felszín dugig vegetációval, legyen helye elérni a felszínt.
Számíthatsz arra ,hogy enni fog a garnéla szaporulatból (ha szerencséd van akkor csak a szaporulatból).
Nem kell túlgondolni, valami egyszerű sóder vagy homokszerű teljesen jó, pl: rostált sóder, gyöngykavics, kvarchomok, szűrőhomok stb-stb. S ezek tetszés szerinti keveréke.
Fontosabb ,hogy ne színezett műcucc legyen. Illetve ne legyen se túl darabos, se túl apró. Olyan 0,5-3 mm körüli szemcseméret megteszi.
Természetes színűekből inkább valami sötétebb árnyalatút válassz, több szempontból is jobb ha nem fehér az aljzat.
Esetleg rakhatsz valamilyen gyökértablettát olyanok alá mint a crypto-k. De sokszor még anélkül is remekül fejlődnek.
+1 a sötét aljzatra. Viszont én mindenképp valami táptalaj + aquasoil kombinációval kezdeném, hiába szokták mondani hogy kezdőknek nem javasolt. Meg is indoklom miért:
A talaj az egyik legfontosabb komponense a megfelelő biológiának. Nem csak arra szolgál hogy növényeket ültess bele, de rengeteg nitrifikáló baktérium is itt telepszik meg, ezen felül mindenféle mikroorganizmusok élőhelye is. Nálam például detritus férgek laknak benne, amik időnként jó táplálékok a vadászó halaknak, de különböző kopepodok is lakják a talajt amik a lebontásban segítenek például + ugyan úgy kaják a halaknak. Az aquasoil tulajdonképpen sok kis agyagos gömb, így a kis rések miatt megfelelő az áramlás a talajban is, a mikroorganizmusoknak kiváló élőhely, és nem utolsó sorban a növények gyökereinek is jobb ha "levegősebb" a talaj alattuk. A legalsó rétegben a táptalaj (lefedve legalább 4-5cm aquasoillal) meg biztosítja a növények gyökereinek a tápanyagokat. Illetve ott van még az a része is a történetnek hogy kezdőként szerintem jobb rögtön úgy talajt választani, hogy az a későbbiekben is jó legyen, akármilyen növény tetszik meg. Értem ezalatt hogy ha később rájössz hogy váltanál high-tech vonalra, beszerzel egy co2 rendszert és szeretnél kicsit kényesebb növényeket, akkor a fentebb említett talaj alkalmas lesz rá. Ha meg maradsz low-tech vonalon, akkor sem vesztettél semmit, mert a növényeid hálásak lesznek. Én egyből aktívtalaj és táptalajjal kezdtem és nem bántam meg. Egyedül azt bánom hogy túl gyorsan növő növényeim vannak és heti kétszer kell metszenem, de ezt még túlélem :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!