Mikor nagy a szűrőben az áramlás, ha nagyobb a W szám, vagy a l/h? Van egy 3 wos szűrő 350 l/h és gyenge.
Van egy 5 wos amit kinézetem, nagyobb a l/h de nem tudom nem hoz e hasonlóan gyenge áramlást. 50 l akva.
Halk szűrőt keresek hálószobába.
Kedves utolsó válaszolók, nagyon köszönöm a segítséget.
11es ha viszont kicsi az áramlás, nem ér vissza a szűrőig, nem? Csak áll a víz. Legalábbis én így gondolom.
#12 Így van.
Pont ezért nem mindegy, hogy milyen alakú az akvárium, milyen mély, milyen mélyen van a szűrő, milyen fajta halaid vannak, és mennyi, stb.
Sok dolog elhangzott, (fölöslegesen, hiszen a kérdezőt nem érdekli) és sok, még mindig nem.
Volt szó pl arról, hogy a motor teljesítménye befolyásolja, hogy beért szűrőközegen keresztül, mennyire tudja átpumpálni a vizet.
Arról viszont nem esett szó, hogy ha a szűrőtérfogat túl kicsi, vagy a lebontandó anyag túl sok, akkor extrém gyorsan eltömődik a szűrőanyag, és semmi jelentősége nem lesz a motor teljesítménynek, dupla akkora teljesítménnyel se érné el a névleges teljesítményének a 25-30%-át se! Ez az arány az egyik legjelentősebb befolyásoló tényező... de még mindig nem az utolsó!
Csak ehhez ugye tudni kéne a kiválasztott szűrő térfogatát, és a vízterhelést, tehát az összes tartott állat fajtáját, méretét, stb...
De ahogy megbeszéltük, "ez csak egy egyszerű kérdés volt", úgyhogy csak egyszerű válasz jöhet rá. :)
A "fölösleges" természetesen a kérdezőre vonatkozott, a megjegyzései miatt.
"Ha egy szűrő sosem dugul el érvényesül egy gyengébb motor ereje is"
Ez azért elég ritka. Az ülepítő 1 dolog, egy külső szűrő legritkábban mechanikai szennyeződéstől dugul el, tömörül be.
Amiről én beszéltem, a vízterhelés/térfogat aránya, az a nitrifikáló baktériumok miatt fontos.
A túl sok vegyi szennyeződés (ammónia), sok baktériumot igényelne, de ha kicsi a térfogat, akkor rövid időn telítődik baktériummal a szűrőközeg, és extrém módon lefojtja.
Ha elegendő a térfogat, az idő előrehaladtával, az elhalt baktériumok szaporodnak fel a szűrőben és idővel ugyancsak eltömítik a szűrőközeget.
Irreleváns mi van az ülepítőben, ez a fizikai szennyeződésektől független folyamat. És egy külső szűrőben nagyságrendekkel többet fojt a baktérium kolónia, mint a fizikai szennyeződés, így pont ennyivel nagyobb a jelentősége.
Egy erősebb motor, nyilván jobban megbirkózik a feladattal, de e tekintetben nem sokat nyom a latban az ülepítő. Annak akkor van jelentősége, ha időnként véletlenül beszippant a szűrő valami levelet, vagy nagyobb gazt, az jó, ha megakad a szűrő elején, de az egyre növekvő fojtásért az eliszaposodott szűrőközeg a felelős. Annak az átjárhatóságát meg a vízterheléshez (állatok anyagcseréjének mértékéhez) kalibrált térfogat és az ehhez jól(!) megtervezett motor ereje szavatolja.
És hát jó bőven van példa az ellenkezőjére, még a legnagyobb nevek közt is, erős motor, kis térfogathoz, gyenge motor nagy térfogathoz, stb...
De ismét elragadtattam magam, és megint elkezdtem túl bonyolultan válaszolni, be is fejezem, nehogy véletlenül tanuljon belőle valaki, hova vezetne az?! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!