Rendbe fog jönni a bettám?
30l, nincs szűrő, azt mondták nem kell:/
Talajon van díszkő, dekor van egy pár kisebb, műnövények vannak bent, nagyon puha műanyag( azt mondták ettől nem lesz baja az uszonyának) hetente gondoltam, hogy takarítom amiatt mert nincs szűrő, illetve nem nagy akvárium, de tegnap takarítottam azaz 3 nap után, betta eledelt vettem, azt mondta egy barátom, hogy annyit eszik a hal amekkora a szemgolyója, szóval kb annyit, de most vettem tücsköt, amit hozzá adtak a kereskedésben, nem fogadta el, és mivel tetőt sem kaptam hozzá mert nem kell:)))))) átmenetileg fedtem le egy dossziéval, de pótlom mindenképp.
És köszönöm az elsőnek, úgy tűnik sokkal jobban van.
(Hogy miért lett ennyire lehúzva a válaszom az nem is értem… nem az lenne ilyen esetben az alap ,hogy minél több infót megtudjunk?)
#Kérdező
“30l”
Oké, eddig jó. Ez eléggé a minimum, de nem veszélyes.
“nincs szűrő, azt mondták nem kell:/“
Ez kicsit igaz is meg nem is. Lehetséges szűrő (mint gép) nélkül akváriumot üzemeltetni. Viszont az nem kezdő szint s pláne nem igazán lehetséges növények nélkül.
Ha veszel szűrőt (amit erősen ajánlok) akkor szerintem akasztósat vegyél. Abból amilyen nagyot csak be tudsz szerezni. Nem foglalja belül a helyet mint a belsők, nem csinál nagy áramlást s amennyit csinál is könnyen szabályozható stb. Ami fontos mert a betták rossz úszók, nem szeretik a nagy áramlást.
“Talajon van díszkő”
Mármint valami színezett cucc? Azt jó lenne lecserélni. Nem kell nagy dologra gondolni, valami “aprópénzért” sóder, gyöngykavics, kvarchomok, szűrőhomok stb illetve ezek tetszés szerinti keveréke is megteszi. Azt jópárszor átmosod ,hogy ne porozzon s máris használható. Amire figyelni kell ,hogy ne fehér cucc legyen mert az nagy valószínűséggel mész alapú s oldódik. Illetve szemcseméretre olyan 0,5-3 mm körül legyen.
“dekor van egy pár kisebb, műnövények vannak bent, nagyon puha műanyag( azt mondták ettől nem lesz baja az uszonyának)”
A műanyag dolgokkal az a baj ,hogy idővel kioldódhat a festék meg egyebek. A dekort lecserélheted kerámia dekorokra, kókuszhéjra, igazi fára, kövekre stb.
Növényekből mindenképp jobb az élő. Itt sem kell túlgondolni: néhány árnyéktűrő mint anubias s cryptocoryne-félék, páfrányok, gömbmoha s egyéb mohák stb; meg pár gyorsan növő mint az indiai vízicsillag, kocsánynélküli ambúlia, érdes tócsagaz, átokhínár stb; meg pár úszó növény mint békalencse, kagylótutaj, úszó májmoha stb. Ezek mind elég igénytelenek, kb közepes fényerő alatt megélnek.
Illetve “szárazföldi” növények használatát is ajánlom: a gyökerük a vízben, leveles részük a levegőben van. Ha van a házban zöldike/ csokrosinda, hálóslevél/ fittonia, buzogányvirág, olyan típusú növények mint a futóka, pletyka, egyéb vízszerető növény akkor érdemes kipróbálni. Én rendszerint egy-két hajtást vízben meggyökereztetek s azt használom fel. Nem pedig a nagy, földben nevelt növényt mosom le s teszem be. Utóbbi megoldás is működhet, csak valamivel nagyobb eséllyel fog a növény tönkremenni.
“hetente gondoltam, hogy takarítom amiatt mert nincs szűrő, illetve nem nagy akvárium, de tegnap takarítottam azaz 3 nap után”
S ezt nagyon jól gondoltad! Jól volt a gondolatmenet, csak lehet a takarításnál csúsztak el a dolgok. Mármint mindent kiszedtél, teljesen új víz stb? Ilyet ne mert nagyon stresszeli a halat. Egyszerre max 50% vízcserét érdemes. De jobb csak 30%. A 3 naponta takarítás is rendben van, ilyen helyzetben illik 2-3 naponta 15-30% vízcsere azonos hőfokú, klórtalanított vagy pihentetett vízzel.
Illetve talajporszívózást se felejtsd el, legalább heti egyszer. Ez annyiból áll ,hogy miközben leengeded a vizet a slaggal végigmész a talajon is. Ha sima slaggal nem megy akkor lehet csinálni házilag is talajporszívót egy félbevágott palack segítségével. Neten találsz sok videót.
“betta eledelt vettem, azt mondta egy barátom, hogy annyit eszik a hal amekkora a szemgolyója, szóval kb annyit, de most vettem tücsköt, amit hozzá adtak a kereskedésben, nem fogadta el”
Tücsköt? Ilyet se láttam még, de nem hangzik rosszul. Bár lehet kicsit túl nagy s kemény neki (gondolom valami apró kis tücskökről van szó, s nem nagy, 20-30+ centis gyíkoknak valóról)
Táp jó, de csak kiegészítésnek. Elsősorban élő vagy fagyasztott kaját kapjon mint fekete s fehér szúnyoglárva, artémia/ sórák, cyclops, vízibolha stb. Vörös szúnyoglárva s tubifex kerülendő. Máskor jó a napi 1 etetés, de ilyen helyzetben elég ha kb 2 naponta kap egy keveset.
“és mivel tetőt sem kaptam hozzá mert nem kell:)))))) átmenetileg fedtem le egy dossziéval, de pótlom mindenképp.”
Fedni elsősorban azért kell mert mikor kortyol a levegőből akkor megfázhat ha az hidegebb mint a víz. S gondolom a szobában nincs 26-28 fok. Szóval igen, fedni kell, jól tetted ,hogy letakartad.
“Jah igen, és egyedül van, ha ez is fontos.”
Igen, fontos. És inkább maradjon is így. Bettát társítani alapból körülményes, 30 literesbe meg szinte lehetetlen. Ha mindenképp akarsz valamit akkor inkább pár csigát. Nem pont most, hanem majd valamikor.
Összességében látszik ,hogy segíteni szeretnél neki s jó irányba gondolkodsz. Sokmindent kell rendbe rakni, de a lényeg a fokozatosság s türelem. Szerintem első körben szerezz be minden szükséges dolgot amit csak tudsz (új talaj, növények, szűrő stb). Akár körbenézhetsz facebook csoportokban hátha vannak a közeledben segítőkész emberek ilyen-olyan felszereléssel.
Mivel kb talajtól kezdve újra kell tervezni az egészet ezért legjobb lenne kivenni a halat akármilyen tiszta “tárolóba” az akváriumból kivett vízzel s fedd le, akármibe rakod. Abban csak egy rövid ideig kell legyen míg berendezed az akvát az új cuccokkal, ezért akár egy nagyobb műanyag pohár is megteszi. Így lenne a legkevesebb stressznek kitéve s tényleg csak egy rövid idő. Mindent előkészítesz, kiveszed a halat, kipakolsz minden régi holmit, berakod az újat, feltöltöd stb.
Utána berakhatod a halat de beszoktatással. Tehát azzal az akármilyen tárolóval együtt rakod az akvába s vársz 10-15 percet ,hogy átvegye a meleget. Utána adsz hozza egy kis vizet az akvából, megint vársz picit, megint pici víz, megint vársz picit stb. Ezzel elszórakozol kb fél-, legfeljebb 1 órát vagy még annyit se s mehet bele a hal.
Illetve vehetsz vízelőkészítőt. Ezt majd az újonnan összerakott akva vizéhez adhatsz. Megköti a klórt s egyebeket így gyorsabb lehet a folyamat (vagy előre egy nappal bekészítesz vizet). Baktériumkultúrát sem hülyeség venni, nem kötelező de megkönnyítheti az indítást.
S ha már ekkora litániát írtam akkor beszúrom ezeket is:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!