Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Szeretnék akváriumot kisfiamna...

Szeretnék akváriumot kisfiamnak. Halakkal persze. A problémám is erre irányul. Van megoldás?

Figyelt kérdés
Szülinapjára szeretném. De olvasgattam utánna. Telepítés után két-3 hétig halak nélkül kell működtetni. Akármiért is. De az mégsem ok hogy megkapja az akváriumot halak nélkül és maj mondom neki hogy Boldog Szülinapot, egy hónapig halak nélkül nézd majd jönnek azok is valamikor....Helyem nincs előre beüzemelni.. Van olyan "szer" a vízbe bele ami meg gyorsitja azt a bizonyos folyamatot amiért várni kell? Mondjuk 1 napra csökkenti ? :)

2023. márc. 11. 06:38
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

1 napra biztos nem fog lecsökkenni a folyamat. Vannak különféle indító baktériumok amik segíthetnek. Pl easy life - easy start


Megpróbálhatod hamarabb betenni a halakat, de nagyobb trauma lesz majd a döglött halakat nézegetnie, mint 2 hétig az üres akváriumot.

2023. márc. 11. 06:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
92%

"Akármiért is."



Szerintem ne vágj bele az akvázásba.


Gyerekként nekem is volt, 0 hozzáértéssel részemről és szülők részéről is, igazából csak vegetáltak a halak, de 1-2 év alatt kipusztultak, mivel fogalmunk sem volt, hogy mit csinálunk.


Ha felelős állattartásra akarod a gyermekedet tanítani, akkor vondd be az akvárium beüzemelésébe és gondozásába is, vagy ha ez nem érdekel, akkor menjetek el a tropicariumba, vagy vegyél neki robothalakat, azok is tök menők.

2023. márc. 11. 06:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Sajnos nincs ilyen szer. Bármit is hazudjanak az eladók.

Az akvarisztika, az maga a természet, ahhoz, hogy megértsd a folyamatokat, minden természettudományba bele kell kóstolni egy kicsit.

Viszont a legelső, és legalapvetőbb az, amire egy akvárium megtanít, az a türelem! Na meg rádöbbent, hogy nem uralkodsz a természeten. Ketyeg a maga természetes biológiai ritmusában, amit szükség szerűen, csak tiszteletben tudsz tartani.

Ez, egy gyereknek szerintem tök jó lecke. Csináljátok meg az akváriumot most, és kapjon halat szülinapjára.


Megjegyzem, még akkor se lehet az összes halat, egyszerre beletenni, akkor is fokozatosan kell telepíteni.

Ezen kívül: szettet ne vegyél, boltosra ne hallgass, addig nézz utána a tartandó halak igényeinek, vagy fordítva, hogy a lehetőségeid milyen halaknak tudnak optimális feltételeket teremteni.

2023. márc. 11. 06:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
93%

Az akvarium egyebkent is kokemeny 5 percig lesz erdekes a gyereknek. Aztan utana csak a szopas van vele, ha egyikotoket se erdekli igazan.

Kapjon mast.

2023. márc. 11. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 Zoozzoo88 válasza:
90%
Szerintem vegyél neki inkább tengeri malacot vagy hörcsögöt. Azt lehet egy nap alatt is integrálni bármilyen környezetbe is. Ugyanúgy megfogja unni két nap alatt. A halat nem lehet! “Akármiért is.”
2023. márc. 11. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
87%
Nem lesz érdekes a gyereknek, nálunk sem jött be, egyik nagybátyámtól kaptunk, jó ötletnek hitte, nem volt az. Viszont vannak jópofa műhalak, azt lehet nézegetni, nincsenek extra igényeik, dekoratív, nem eszik, nem ürít.
2023. márc. 11. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%
Azt nem zárnám ki hogy a gyereknek hosszútávú érdeklődése lesz, de ennek 1% az esélye. Akkor vágj bele ha van B-terv is, pl. téged is érdekel. Aztán jöhet a tervezés: mennyi hely van-> milyen a csapvíz->milyen, mennyi hal jöhet szóba? Ehhez milyen szűrés, fűtés kell. Milyen növények jöhetnek szóba, milyen világítás kell, mennyi energia fogyhat? Aztán egy kis psicho fortély sem árt: legyen benne valami amit a spórolt pénzén vesz meg mert arra sokkal jobban fog vigyázni.
2023. márc. 11. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Túl sokat nem tudok hozzátenni az előttem szólókhoz, inkább csak megerősíteni. Igen, csak akkor vágjatok bele akvarisztikába ,hogy ha legalább egy (felnőtt) ember tényleg akarja különben folyamatos “áh…nem akarom” nyűgségek lesznek a legapróbb dolgok is és a halak szívják meg.

Ha mégis az akvarisztika mellett döntötök akkor ezeket ajánlom:

[link] , [link] , [link] , [link]

2023. márc. 12. 06:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
86%

Nem tudom, hogy még aktuális-e, de talán más is akad aki hasonló helyzetben van.

Én nem egészen értek egyet az előttem szólók néhány megállapításával annak ellenére, hogy több-kevesebb rendszerességgel harminc-egynéhány éve akvarizálok. Néhány megjegyzés jó példa arra, hogy miképpen vegyük el valaki kedvét ettől a gyönyörű hobbitól. A tapasztalatlanság még nem feltétlenül jelenti azt, hogy el kell vetni az ötletet.

Az akvarisztika számos dologra megtanít a természetről, az élővizek ökológiájáról. (Egyébként személy szerint régóta hangoztatom, hogy mennyire fontos lenne általános iskolai tananyaggá tenni az ökológia tantárgyat...; és mellékesen úgy gondolom, hogy az iskolákban elhelyezett és a gyerekekkel közösen gondozott akvárium kiváló pedagógiai eszköz is lehetne.) Ez a tevékenység bizonyos szempontból valóban türelem játék, azonban ez alól a természetbúvárkodás, (sőt a növénytermesztés és állattenyésztés) egyetlen területe sem kivétel. A mai rohanó világban pedig kiemelten fontos, hogy a gyereket türelemre is tanítsuk.

Ami a személyes történetemet illeti, én magam is talán 9-10 éves korom körül kaphattam az első akváriumot amely egy túl pici házilag ragasztott medence volt, néhány Endler Guppival és némi Jávai Mohával. Hozzáértés, tudás nem volt, csak a természet szeretete. Korábban már láttam több csodás akváriumot is, és lenyűgözött a bennük hömpölygő élővilág és annak megfigyelhetősége. Ennek ellenére kezdetben rengeteg alapvető hibát elkövettem az akvárium gondozásával kapcsolatban, mivel akkor nem volt még sem internet, sem számomra elérhető szakkönyv, sem egy megfelelő mentor a környezetemben. Mégis ez a tapasztalat örökre elültette bennem ennek a hobbinak a szeretetét. Tehát akármilyen döcögősen is indult, csak ezért is megérte.

A gyerek természetismeretre és természetszeretetre való nevelését nem lehet túl korán elkezdeni. Ugyanakkor a legtöbb gyerek egyáltalán nem buta, csak még tudatlan és esetleg neveletlen. De minden gyerekben ott van a kíváncsiság. Az én lányom még nem töltötte be a nyolcat és szivacsként szívja magába az akvarisztikával, biológiával, ökológiával, fizikával kapcsolatos ismereteket, és szívesen kiveszi a részét az akvárium gondozásából is, a kis sámlira felállva. :) Nemcsak az etetésben, de a vízparaméterek tesztelésében, a vízcserében, növénygondozásban is "segít". :)


Ami a konkrét kérdést illeti, mi úgy csináltuk amikor az utód nemrég saját kis akváriumot kapott, hogy megbeszéltük miről is szól ez az egész. Megkapta az akváriumot és elmondtam, hogy az akvárium beindítása először a berendezéssel és a növények betelepítésével kezdődik. Megbeszéltük, hogy a növények és a baktériumok, sőt az algák is épp olyan fontos részei a víz alatti élővilágnak mint a halacskák. Kiválasztottuk és megvásároltuk az aljzatot és a növényeket; közben megnéztük a halakat és pl beszéltünk róla, hogy nem minden fajt lehet együtt tartani. Együtt berendeztük az akváriumot. Elmondtam, hogy mit miért csinálunk. Engedtem, hogy segítsen néhány kisebb dologban. Megbeszéltük, hogy a halak betelepítése előtt egy picit várni kell és h ez miért fontos. Közben megbeszéltük milyen halak lesznek és h nem egyszerre telepítjük be őket. Mi valahogy így csináltuk.

Az akvárium bejáratására fordított időt valamelyest le lehet rövidíteni két módszerrel. Az egyik az érett víz használata, tehát ha van az ismerősök között akvarista akkor meg kell kérni, hogy segítsen és ha lehet akkor frissen indított akváriumot részben érett akvárium vízzel kell feltölteni. A másik, hogy starter baktérium kultúrát kell az akváriumba juttatni. A legjobb a kettő kombinációja, hiszen nemcsak a vízminőségnek kell beállnia, hanem pl a szűrőnek is be kell járódnia. Azonban így is érdemes legalább egy-két hétig halak nélkül járatni a medencét. Az első hetek mindig kritikusak és fokozott odafigyelést igényel, hogy a halaknál pl ne alakuljon ki úgynevezett új akvárium betegség. Mi a lányom saját akváriumába nagyjából egy hét elteltével telepítettünk néhány halacskát, majd hetente folyamatosan. A gyerek is türelmesebb, ha előre meg van beszélve mikor történik a betelepítés. Érdemes ezt egyébként állatkereskedésből együtt megoldani, mert élmény számára ahogy a halakat ott kifogják, majd a hazaszállítás és a betelepítés folyamata is izgalommal tölti el. Ezek mind maradandó pozitív élmények lehetnek a számára.

Ami a gyári szetteket és az akvárium méretét illeti, én nem gondolom, hogy több-száz literes medencével és high tech világítással, technikával és felszereléssel kellene kezdeni. Kezdésnek bőven megfelel egy 50-150 literes medence és a jobb minőségű gyári szettek sem ördögtől valóak annak ellenére, hogy egy tapasztalt akvarista saját részre nyilván nem ilyenben gondolkozik. Viszont egy kezdőnek akinek egyébként is javasolt igénytelenebb, kevésbé érzékeny növényeket telepítenie, és nem rendelkezik még semmilyen felszereléssel, egyáltalán nem rossz választás egy minőségibb gyári szettbe beruháznia. Az utódnak magam is egy MP szettet választottam. Nekem is volt ilyen szettem korábban, igaz eggyel nagyobb és még a fénycsöves típus de megelégedéssel használtam. Aztán ha már látszik, hogy maradandó hobbiról van szó és komolyan érdeklődik az akvarisztika iránt, akkor lehet komolyabb felszerelésbe, külső szűrőbe, co2-be, minőségi led világításba (stb) is beruházni. Kezdésnek egy jó akvarista könyv fontosabb az alapok elsajátításához, hiszen hiába a drága felszerelés ha nem tudjuk mit csinálunk.

Valaki fentebb hörcsögtartást javasolt. Valójában semmivel sem kisebb felelősség és egy jól kialakított terrárium takarítása legalább akkora meló mint az akvárium gondozása. Nekem van mindkettő és számomra a hörcsöglak nagyobb "nyűg". Persze lehet mini ketrecben tartani némi forgáccsal de az kb olyan mint amikor egy tér- és mozgásigényes halat beraksz egy mini medencébe.

Azzal teljesen egyetértek, hogy csak akkor tartsatok állatot ha a cél részben a tanulás, megfigyelés, és a felelős állattartásra és természetszeretetre való nevelés amelynek te is aktív részese, közreműködője vagy, mert a gyerek önmagában eleinte nem feltétlenül fog tudni mit kezdeni a feladattal. Persze a gyerek életkorától is függ, hogy mennyi támogatást igényel ez a részedről, de mindenképpen meg kell lennie benned is a hajlandóságnak, hogy kivedd a részed az olyan heti rendszerességű feladatokból, mint pl. az aljzat takarítás és részleges vízcsere.

2023. márc. 28. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%
Kivételek mindig vannak, az én gyermekem fellángolása 1 hónapig sem tartott, azóta én viszem a stafétát de én kifejezetten imádok vele bajlódni. Nagy öröm egy természet rajongó akvaristától olvasni, gondolom nálatok ilyen szóba sem kerülhet: műnövény, hajóroncs, búvár, algaírtó, fagyasztott eleség, szintetikus növénytáp, csigaevő helena. Mert attól hogy valami színes és csillog még nem a természet hanem csak akvatechnika persze ha ennyi is elég ahhoz is gratulálok.
2023. márc. 28. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!