Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Xifó és guppi ivadékok vannak...

Xifó és guppi ivadékok vannak egy akváriumban. Víz hőmérséklet 25°C stabilan. Pár ivadék farokuszonya össze van húzódva. Mi lehet a baj? Hogyan kezeljem?

Figyelt kérdés

2022. nov. 5. 19:36
 1/7 Tevenyereggyarto ***** válasza:
Akár fátyolbetegségre is utalhat. Írj részletesebben a tartási körülményekről, pl: mekkora akvárium, milyen szűrés, vízcserék mikor mennyi, hány hal van (pontosan, fajonként), növényzetről mit tudni lehet, talaj, dekorációk, mivel etetsz s mennyit, egyéb tünet stb-stb.
2022. nov. 6. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

240l Juwel LED RIO-m van. Juwel cliff light háttér és szűrőtakaró.


Adatok

Űrtartalom 240 l

Akvárium mérete 121 x 41 x 55 cm

Belső szűrő Juwel Bioflow 3.0 M

Szűrőtérfogat 3 l

Szűrőbetét Juwel Poly Pad 3.0 M, Juwel Carbon Sponge 3.0 M, Juwel Nitrax 3.0 M, 2 x Juwel Sponge Fine 3.0 M, Juwel Sponge Coarse 3.0 M

Pumpa Juwel Eccoflow 600 (6,5 W, 600 l/h)

Fűtő Juwel automata fűtő 200 W

Tető, világítás Juwel Multilux LED 120 világítótest 2x21 W, 120 cm

Fénycső Juwel Day LED fénycső 21 W, 9000 K + Juwel Nature LED fénycső 21 W, 6500 K. 6670 Lumen


Augusztusban indítottam az akváriumot.


Növények

3 cryptocoryn faj

enchinodorus

hygrophilia corymbosa

anubias nana

limnophilia

vallisneria tiger

Jávai moha

Úszó májmoha


Halak

10 neon

5cory

5panda

6ancy

2oto

3sziámi algázó

4 xifó..meg egy halom ivadék

4 guppy...meg egy halom ivadék


Napi 9 óra világítás mellet, fonal algával küzdök. Nem tápozok, nem carbozok...még. És nem használok alga elleni vegyszereket.


Hetente 20l vizet cserélek.


Víz keménység 9-10nk alatt.


Naponta 1x etetek este. Fagyasztott mix, fagyasztot szúnyoglárva, szárított tubi, szárított szúnyoglárva, szárított vizibolha, lemezes, sera viformo, sera vipachips. Próbálom váltogatni.


Rengeteg bírkózás az algásodással, de végre tisztul a kép, erre az ivadékok között megjelent ez a rejtélyes jelenség.

2022. nov. 6. 20:48
 3/7 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Tehát 240 literes az akvárium s csak egy ~3 literes belső szűrő van? Az nem sok. Számszerűsítve ha nem írok most nagy hülyeséget akkor ez úgy az akvárium térfogatának kb 1,25%-a, az a gyári 600 l/h vízforgatás meg óránként kb 2,5x forgatás tehát megrakódva jó ha óránként 1x-2x megforgatja a vizet.

Persze sok növény+kevés kistestű hal kombóval elmenne, de itt utóbbi komponens úgy néz ki kérdéses. Ugyanis igaz ,hogy a halaid nagyja kistestű viszont az a 6 anci és 3 sziámi algázó (plusz a temérdek guppi s xifó ivadék) nagyon megdobja a fauna vízterhelését, még ha esetleg pillanatnyilag kicsik is. Viszont ha megnőnek (s az elevenszülők tovább szaporodnak) akkor az a 3 literes kis belső nem tud mit kezdeni velük, bár egy holtponton túl egy hatalmas külső sem tud. Ekkor megkezdődik a halhullás a gyengébbektől kezdve sorban, meglehet az a betegség már ennek az állapotnak az előfutárja.


Egyébként is elég vegyes az összeállítás. Működőképes lehet, de nem a legoptimálisabb. Ami ezzel kapcsolatban sürgetőbb probléma az az elevenszülők. Ha csak nincs egy konkrét tenyésztési terved úgy nem éri meg vegyes csapatot tartani, jobb csak hímeket. Szóval a beteg kicsiket különítsd el s használj rajtuk első körben valamilyen általános fertőtlenítést (pl: metilinkék vagy malahitzöld, ilyesmik. Ha fátyolbetegség akkor ha jól rémlik elvileg a darakór elleni gyógyszerek is hatásosak). A kicsiket s nőstényeket mihamarabb ajándékozd el s csak hímeket tarts. Bár jobb lenne minél inkább csökkenteni az állományt vagy fejleszteni a szűrést. Ha mást nem is legalább használtan biztos kapsz egy külső szűrőt. Természetesen minél nagyobb annál jobb.


Ügyelj a jó vízminőségre, nem ártana csepegtetős teszttel megmérni legalább a nitrátot. Gyanús ,hogy ennyi hal s ilyen szűrés mellett határértéken van vagy meg is haladta. Ez megmagyarázná mind a betegséget mind az alig kiirtható algákat (a fonál alga is jellemzően rossz vízminőségre utal. Azt hiszem nitrát-foszfát eltolódást is szereti).

Minden esetre nem árt egy nagyobb vízcsere. A jelenlegi heti 20 liter úgy kb durván 8%. Legyen most legfeljebb 30%, vagy legalább 15%. Majd a nitrátteszt megmondja ezt hogyan merre alakítsd.


Ahogy nézem a fényed nem éppen egy fotonágyú viszont a növényeid zöme nem is kimondottan fényigényes. Ha szépen fejlődnek alatta akkor ez rendben van.


Ami a kaját illeti a szárítottból s tápból mehet kevesebb, inkább fagyasztottat kapjanak. Illetve növényi étkeket is, az algaevők amúgy is igénylik de az elevenszülők sem vetik meg a puhára főtt/ forrázott zöldeket (pl: uborka, cukkini, tök s dinnye héja, sárgarépa, spenót stb).

Most pár hétig míg rendeződnek a dolgok etethetsz kevesebbet, elég ha 2-3 naponta kapnak.


Meg tőlem a szokásosak:

[link] , [link] , [link] , [link]

2022. nov. 7. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a segítséget!


Igen, a 3 liter szűrőtérfogat számomra is kevésnek tűnik. Szerencsére a valóság ~20 liter körül van, csak az akvárium szett gyári leírása 3l-t ír, amit én figyelmetlenül átmásoltam a levélbe.


Viszont az áramlás sebessége számomra erősnek tűnik, de lehet, hogy a szemem nem szokott még hozzá. :)


Ma PRO JBL Aquatest-et használtam a víz minőségének ellenőrzésére. Ez 7 paraméter vizsgál. NO2, NO3, GH, KH, pH, Cl2, és CO2 (ez táblázatból kell kinézni)

Lehet, hogy nem ez a legpontosabb teszt, de a nitrát szintemet jelző két négyzet gyakorlatilag fehér marad, ami a legalacsonyabb értéket jelenti.


A nitrát koncentráció 10mg/l, a nitrit 0,5mg/l alatt van a teszt szerint.

Összkeménység: 7-14nk között van (csepegtetős teszttel 12nk)

Karbontát keménységem 6-10 (csepegtetőssel 9nk)

Ph 6,8-7,2

CL2 ??? Úgy tűnik, hogy 0,8mg/l vagy magasabb. Ez okozhat gondot?

CO2 KH/Ph alapján nem tűnik rossznak. Jól gondolom?


Ismerősöm azt javasolta,hogy tegyek 1 evőkanál jódozatlan sót 10l-enként a vízbe, a betegségek megelőzésére. Ezzel kapcsolatban van esetleg tapasztalat?

2022. nov. 9. 20:59
 5/7 Tevenyereggyarto ***** válasza:

“Igen, a 3 liter szűrőtérfogat számomra is kevésnek tűnik. Szerencsére a valóság ~20 liter körül van”


Hát ha ténylegesen 20 liter körül van a hasznos szűrőfelület akkor az már jóval jobb felállás (főleg ha a talaj is kedvez a szűrőbaciknak, mert ugye azok ott is megtelepednek).

Az áramlás erőssége itt már inkább abban kérdéses ,hogy az a beért 20 liter szűrőközeget bírja-e a motor. Bár azt írod augusztus óta megy szóval ha nem bírná akkor az mostanra kiderült volna. Rendben, akkor ezt a felét elkönyvelhetjük.


“A nitrát koncentráció 10mg/l, a nitrit 0,5mg/l alatt van a teszt szerint.”


S az értékek is jobbak mint amilyenre számítottam. 10 nitrát teljesen jó. Rendszerint 25-30 ppm fölött szokás aggódni, 20-ig még a legtöbb halnak jó. Legalább is ami a halakra gyakorolt mérgező hatását illeti. A növények szempontjából szinte mindegy ,hogy 10 vagy 20 nitrát van, sokkal fontosabb a többi elemhez viszonyított aránya. Viszont ha fajtájuknak megfelelő ütemben növekednek akkor az is rendben van.


“Összkeménység: 7-14nk között van (csepegtetős teszttel 12nk)

Karbontát keménységem 6-10 (csepegtetőssel 9nk)”


Nem szikes a vized (tehát a Gh nagyobb mint a Kh ahogy annak lennie kell), ez jó.

Ez olyan kb közepesen kemény víz, a felsorolt halfajoknak többnyire mind jó vagy legalább is határeset.


“CL2 ??? Úgy tűnik, hogy 0,8mg/l vagy magasabb. Ez okozhat gondot?”


Klór ahonnan kerülhet az ugye a csapvíz. Viszont gondolom nem egyből a csapból csinálod a vízcseréket (annak azonnal jönnének a negatív hatásai, bár 240 literben 20 liter friss csapvíz meglehet könnyen eloszlana) hanem hagyod pihenni a vizet vagy használsz vízelőkészítőt stb. Szóval amennyiben rendeltetésszerűen készíted elő a cserevizet emiatt nem kell aggódni.


“CO2 KH/Ph alapján nem tűnik rossznak. Jól gondolom?”


Akkor van értelme mérni a CO2-t ha külön adagolod (lásd: high tech növényes akváriumok). Más esetben nem kell babrálni, a gázok körforgásával mozog az is.


“Ismerősöm azt javasolta,hogy tegyek 1 evőkanál jódozatlan sót 10l-enként a vízbe, a betegségek megelőzésére. Ezzel kapcsolatban van esetleg tapasztalat?”


Ez egy régóta ismert általános fertőtlenítés-szerűség. Csodát ne várj tőle de általában jobb a semminél, valamennyit segíthet. Az elevenszülők amúgy is szeretik ha picit sós a víz, viszont a többieknek lehet nem tetszene. De az is lehet ,hogy egyiküknek sem kottyan meg ennyi só.

Én lehet inkább nem kísérleteznék ezzel nehogy véletlenül többet ártson mint használjon. Inkább különítsd el a tüneteket produkáló halakat s használj rajtuk valamilyen általános fertőtlenítést (pl: metilinkék, malahitzöld, ilyesmik). A fő akváriumot egyelőre ne gyógyszerezd. Azért gyanakodom fátyolbetegségre mivel ha minden igaz néha előfordul (főleg elevenszülőknél) ,hogy csak az összetapadt úszók a betegség jelei. Viszont jó vízértékek mellett egészséges hal nem lesz beteg ezért próbálok olyan tanácsokat adni ,hogy az egészségesnek látszó halakat ha nem muszáj ne vonjuk bele a kúrálásba.

Lásd például:

[link]

2022. nov. 10. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm! A betegnek tűnő halakat elkülönítem és külön fogom őket kezelni.


Reménykedtem benne, hogy valamelyik víz paraméterrel van probléma és ez okozza a fonal algák megjelenését. De így egy kicsit tanácstalan vagyok, hogy mit tegyek ellenük. Csipesszel próbálom eltávolítani őket, de sziszifuszi munkának tűnik. Este, illetve a sötét időszakokban visszanő.

2022. nov. 11. 09:49
 7/7 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Az algák elken próbálhatsz carbo kezelést. Kikapcsolod a szűrőt ,hogy ne fújja szét azonnal, majd valami fecskendővel carbo-t nyomsz az algára. Ez megöli az algát amit rendszerint az elszíneződése jelez, utána könnyebben eltávolítható.

Esetleg ha van lehetőség rá s valamilyen tereptárgyon van (ha növényen van rajta akkor ezt ne csináld mert az a növényt is kikezdi) akkor kiveheted s töményebb carbo-víz keverékben áztathatod.

Természetesen pár perc elteltével visszakapcsolhatod a szűrőt, illetve ez arra jó ,hogy pillanatnyilag eltüntessük az algát viszont előtte a kiváltó okot kell megszüntetni különben visszajön. Ha jól tudom a fonál algák szeretik a nitrát-foszfát eltolódást, a rossz fényt (ha a növényzet jól fejlődik akkor ez rendben kell legyen) és a rossz vízminőséget (a mért értékek alapján ez sem játszik).

Viszont ritkán van úgy ,hogy rossz bolygóállás miatt vagy csak úgy merő bib@szásból vagy mit tudom én miért megjelennek (s maradni is akarnak) pedig minden mért érték jó 🤷 Szóval amolyan B. Tervként számolni kell vele ,hogy ha nincs belőle túl sok akkor egyszerűbb lesz megszokni a látványát. Persze nem lebeszélni akarlak, csak megemlítettem ,hogy van ilyen is. Nem ez az általános/ jellemző, de létezik.

2022. nov. 13. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!