Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Kezdokent mikre figyeljek?

Kezdokent mikre figyeljek?

Figyelt kérdés

Lassan koltozok es szeretnek egy akvariumot, erdekel a vizi elovilag. Viszont teljesen analfabeta vagyok hozza, most kezdtem el olvasgatni rola. Leegyszerusitem, nehany dolog van amit mar tudok es elkepzeltem. Kezdetben egy 54 litereset szeretnek, szurovel, vilagitassal, illetve futovel, hozza valo allvannyal, fokepp neonhalakat es zebradaniokat tartanek. Nekem nem is a nagy egzotikus halak inkabb az osszkep tetszene, amit az akvarium nyujt. Es akkor terjunk a kerdesekre.


Problema, ha nem tartok igazi novenyt benne, csak műt, es ha nincs benne igazi, mire kell figyelni?


Reszleges vizcseret kb. Hetente azt tudom, teljes vizcsere milyen idokozonkent?


Levegozteto es vizpumpa szuksegeltetik-e, ha igen milyen erdemes egy 54 literesbe?


Olvastam valami bakterium haztartasrol az elejen vagy mi a répa, ezt le tudna valaki forditani magyarrol magyarra? Mik ennek a lepesei, illetve milyen ertekekre kell figyelni, kezdokent mennyire fontos ez az elejen?


[link]


Ezt neztem ki akvariumnak, ez jo minosegu?


Nem ismerem a szakzsargont, kerlek probaljatok valahogy egyszeruen leirni, utobbi napokban olvasgattam csak rola, sik hulye vagyok hozza, azert erdeklodok. :D



2021. okt. 21. 08:31
 1/6 anonim ***** válasza:
Jó lesz, ajánlom ezt az oldalt elég korrekt: [link]
2021. okt. 21. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Először is hatalmas pacsi amiért előre kérdezel s azután vásárolsz! Sokan fordítva csinálják aztán jön a sírás és az egész rendszer újratervezése, tákolása.


Ezeket ajánlom:

[link] , [link] , [link] , [link]

Minden hasznos infót megtalálsz, de természetesen nyugodtan kérdezhetsz.


“Problema, ha nem tartok igazi novenyt benne, csak műt, es ha nincs benne igazi, mire kell figyelni?”


Mindenképp igazi vízinövények kellenének. A műnövényekből, műanyag díszekből idővel könnyen kioldódhat festék vagy valami mérgező na meg nem is túl természetesek. Majd ha más nem előz meg akkor éri tőlegesen kitérek a fényre, növényekre stb.


“Reszleges vizcseret kb. Hetente azt tudom, teljes vizcsere milyen idokozonkent?”


Ekkora méretben ha nincs túltelepítve elég heti 1x max. 30% talajporszívózással (léteznek un. talajporszívók/ iszaplopók de házilag is elkészíthetőek), teljes sosem kell legfeljebb extrém, indokolt esetekben.


“Levegozteto es vizpumpa szuksegeltetik-e, ha igen milyen erdemes egy 54 literesbe?”


Nem szükséges, elég ha a szűrő fodrozza a vízfelszínt.


“Olvastam valami bakterium haztartasrol az elejen vagy mi a répa, ezt le tudna valaki forditani magyarrol magyarra? Mik ennek a lepesei, illetve milyen ertekekre kell figyelni, kezdokent mennyire fontos ez az elejen?”


Lebontó- vagy más szóval nitrifikáló baktériumok. Elsősorban a szűrő szivacsában (és a talajban) telepednek meg, ezért kell az akváriumot mindennel de halak nélkül üzemeltetni kb 3-4 hétig ,hogy elszaporodjanak. Ilyenkor kell egy kis halkaját szórni a vízbe ,hogy legyen amin elszaporodjanak. Ők bontják le a halak végtermékéből származó ammóniát nitritre majd nitrátra. Ez utóbbi a legkevésbé mérgező nitrogénvegyület, egy részét felszívja a növényzet, másik részét a vízcserével távolítjuk el így nem tud felgyülemleni. A baktériumok miatt nem szabad csap alatt, klóros vízben kimosni a szűrőt.


“Ezt neztem ki akvariumnak, ez jo minosegu?”


Szettet ne vegyél mert abban rendszerint gyenge a technika. Inkább minden tartozékot külön.


Illetve egy standard 54 literes jó lehet kezdőknek, de ne neonhalat meg zebradániót tarts. Nekik kicsi a hely, na meg ekkora helyen amúgy se tarts 2 vízközt úszó rajhalat.

Legyen egy faj alul (pl: panda páncélosharcsa kb. 6 példány VAGY ázsiai vonalon mozogva esetleg egy csapat csokicsík vagy párduccsík, ilyesmi, szintén 6 példány), meg egy faj vízközt (pl: szivárványos vagy endler guppi jó kezdő halak, 4-6 hím elég VAGY platti hasonlóan 4-6 hímmel). Melléjük mehetnek kisebb csigák.

2021. okt. 21. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Idemásolom egy másik kérdéshez írt válaszom egy részét:


“A szűrés típusát már említettem. Karbantartani majd úgy kell ,hogy ha már nagyon megrakódott akkor az akváriumból vett vízben kell kinyomkodni a szivacsot. Ne csap alatt klóros vízben mert azzal megölöd a nitrifikáló baktériumokat (lásd: nitrogénkörforgás).


Kelleni fognak még élő növények és nekik fény. Ez is elég nagy téma de csak érintőlegesen: elég max. közepes fényerő ami wattban mérve 0,4-0,5 w/l (watt osztva liter), ugyan ez lumenben 20-40 lm/l. LED-eknél inkább lumenben számolunk, fénycsöveknél még elmegy a w/l. Érdemes picit túllőni a fényt is meg a szűrést is mert utólag könnyebb a többől levenni mint a kevéshez adni. Színhőmérsékletre olyan 6.000-6.500 kelvin legyen, ez ad egy színhelyes látképet. Napi ~8 óra világítás elég szokott lenni, érdemes időkapcsolóra állítani.


Növényekből ami eszembe jut az hínárfélék és hasonlók mint az argentín átokhínár, kocsánynélküli ambúlia, indiai vízicsillag, tüskéshínár, valiznéria; kisebb cryptocoryne- és echinodorus-félék; kisebb anubias-félék; mohák; páfrányok; úszó/ lebegő mint a békalencse, kagylótutaj, úszó májmoha.

Ezek a növények megmaradnak közepes fény alatt spéci táptalaj nélkül, esetleg olyan “gyökérorientáltaknak” mint a crypto-k lehet gyökértablettát beszúrni. Alájuk, jó mélyre ,hogy nehogy feljöjjön.

Megvannak az olyan egyszerű talajban is mint a rostált sóder, gyöngykavics stb-stb. Ezekből kb 5 cm vastagon ,hogy lehessen bele ültetni és szemcseméretre olyan 0,5-3 mm körüli legyen.


Majd ha minden megvan akkor járatni a rendszert mindennel de hal nélkül úgy 3-4 hétig s szórni kell egy kis halkaját a vízbe ,hogy legyen amin elszaporodnak a baktériumok.


Egyelőre, nagyvonalakban/ érintőlegesen csak ,hogy legyen amin elinduljatok ennyi lenne.”

2021. okt. 21. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Koszonom a valaszokat. :)


Ha kozvetlenul a csapbol kloros vizet ertelemszeruen nem onthetunk az akvariumba vizcserenel, akkor hagyni kell allni a vizet, mig a klor “eltunik” belole, vagy ezt mikent valositom meg? Illetve a halakat akkor ki kell szedni, vagy maradhatnak, mert ez nekik stressz lenne?

2021. okt. 21. 10:06
 5/6 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Nagyobb stressz ha mindig kihalászod őket. Nyugodtan maradhatnak, egy idő után megszokják a mozdulataidat.

A vizet állni kell hagyni legalább egy napig, pl: ha tudod ,hogy másnap vízcsere lesz akkor előző nap előkészíted s egész éjjel állhat. Célszerű olyan vödröt/ edényt/ lavórt használni amit csak erre használsz s semmi másra (a levett “szennyvíznek” is külön tároló, jó az még növényt öntözni meg wc-t öblíteni). Léteznek klórtalanítók és vízelőkészítők, rajtad múlik ,hogy használsz-e ilyesmiket. Minden estre nem árt a vízelőkészítő, de nem kötelező elem.

2021. okt. 21. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Haltartás linkek. A kezdéshez és a későbbiekre. Olvass el párat. Ha akarod lementhetet őket egyszer még jól jöhetnek.



Kezdők nek

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]


Haladóknak

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]


Sós vízi akvárium

[link]

[link]

[link]

[link]


Remélem hasznos lesz neket ezekkel el tudod kezdeni.

2021. okt. 21. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!