Betta mellé, kezdőknek milyen növényt ajánlotok?
Mekkora akvárium és milyen világítás? Mert mondjuk a hólyagos/ fodroslevelű vizikehely jó kezdő növény, de egy 30-40 literesbe ormótlan nagy.
Ha feltételezünk egy gyenge-közepes világítást akkor ami elsősorban eszembe jut az anubias-félék, kisebb cryptocoryne- és echinodorus-félék, páfrányok, mohák, hínárfélék s hasonlók mint az indiai vízicsillag, kocsánynélküli ambúlia, érdes tócsagaz, argentín átokhínár, valiznéria stb., lebegő/ úszó mint a békalencse, kagylótutaj stb.
Ezeken az oldalakon találsz a növényekről és igényeikről is szakszerű leírást:
Szóval 15w egy 54 literesre, az nem sok viszont mivel LED ezért talán a lumen mérvadóbb. De feltételezem szettről van szó, tehát lumenben is hasonló értékek jönnének ki mert így wattal ez most kb 0,27 w/l ami a gyenge-közepes (de sokkal inkább gyenge) kategória. Lumenben a 20-40 lm/l számít közepesnek, wattnál a 0,4-0,5 w/l a közepes.
Amik valószínüleg megélnek alatta az azok amiket felsoroltam, azokból válogass kisebb fajtákat, az ajánlott oldalakon írják ,hogy melyik átlag mekkorára nő. A “hínárfélék és hasonlók”-ból sokan több fénynél szebbek, jobban fejlődnek, de sokukat lehet lebegtetve tartani s így közelebb lesznek a fényforráshoz de 15w alatt nem fognak növekedéssel megnyerni egy olimpiai futóversenyt.
A világítás napi kb 8 legfeljebb 10 órában menjen, érdemes időkapcsolóra rakni.
Egyébként alapjáraton nem támogatom a szetteket de egy 54 literes elég 1 bettának, a lehető legdúsabb növényzet mellett. Arra ügyelj ,hogy nem árt heti 2x 15-30% vízcsere azonos hőfokú, klórtalanított vagy pihentetett vízzel, legalább heti 1 talajporszívózással egybekötve. A víz legyen 26-28 fok körül, de rendszeresen ne ingadozzon 1 foknál se többet s fedett legyen az akva. Eleségnek elsősorban élő és/vagy fagyasztott kaját adj neki, heti 6 nap esetés 1 nap koplalónap.
Ami még jól jöhet az egy fekete háttér, biztonságérzetet ad a halnak, ad egy mélységet az akváriumnak s kiemeli a benne élőket.
Ne feledjük a Beta labirintkoportyús, tehát kedveli a jó állott vizet, nem szereti a sokszori vízcserét, ezért javasolt a fél-vízcsere, ha mindenképp szükséges. Ázsiai hal lévén, szereti a sok növényzetet, faágakat (vasfa, szőlőtőke). Sajnos enni is szereti a növényeket, de sok hal van így. Ehhez az akvaristának kell alkalmazkodnia. (jó esetben másik aksiban termelődik a növényzet, én havonta annyit szüretelek le, hogy egy másik aksiba elég lenne) Ami nem ajánlott (lényegében egyik akváriumba sem) az a víz felszínén lebegő növények! Elfogják a fényt, a labirintkoportyúsokat pedig akadályozzák a felszíni lélegzésben.
3-as! Ott a pont! :-)
#5
Egyetértek veled de azért engedelmeddel hadd kössek bele ebbe-abba, vagyis inkább a pontosítás végett :)
“nem szereti a sokszori vízcserét, ezért javasolt a fél-vízcsere”
Mit értesz fél-vízcsere alatt? Egyszerre 50% csere? A ritkább de nagyobb léptékű vízcsere is járható út de szerintem a halakat ez picit jobban stresszelheti. Inkább kicsit többször kevesebbet s akkor a nitrogénvegyületek sem halmozódnak fel annyira két vízcsere közt, valamivel könnyebb fenntartani az egyensúlyt kezdőként. Persze ,hogy általában zavarja a halakat ha ott bent matatunk de ha nem teszünk hírtelen mozdulatokat, kicsit előzékenyek vagyunk akkor nem okozunk számottevő streszt.
“Sajnos enni is szereti a növényeket, de sok hal van így.”
Ez nekem kicsit új, mármint betta esetében ami alapjáraton ragazodó. Elhiszem ,hogy van akinél szokott csipegetni a növényekből is de emlékeim szerint nem rendez akkora pusztítást mint mondjuk egy 20+ centis aranyhal.
“Ami nem ajánlott (lényegében egyik akváriumba sem) az a víz felszínén lebegő növények! Elfogják a fényt, a labirintkoportyúsokat pedig akadályozzák a felszíni lélegzésben.”
Végső soron igaz amit írsz, ezért nem szabad dugig legyen a felszín. Ettől függetlenül ajánlott valamennyi lebegő/ úszó illetve felszínre érő növény mert ez nagy biztonságérzetet ad a halnak/ halaknak. Ha sok ilyen növénye van az embernek akkor célszerű árnyéktűrő fajokat telepíteni az alsóbb régiókba.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!