Mitől halnak meg a halaim?Kezdö akvarisztikus vagyok,60literes az akvárium.Kikértük a kisállatboltban a tanácsokat,kitakarítottuk,vettünk szumátrai márnákat(kezdöknek),de vmi nem stimmel,már a 3.hal halt meg.Van szűrő,levegőztetö,fütö.
Lehet a halak betegek.
Nézz utána neten, hogy hány fokos víz stb ideális nekik.
Nagyon nehéz dióhéjban összefoglalni, mi mindenre van szükség. Vegyél víztesztet, klórtalanítsd a vizet mielőtt belekerülnek a halak, állítsd be a vízhőmérsékletet a halaknak megfelelő tartományba, ellenőrizd a teszttel a vízkeménységet, ph értéket. Heti rendszerességgel csinálj 30%-os vízcserét, telepíts növényeket, tápozd őket.
Bejárattad az akváriumot? Ha nem, nézz ennek utána. Szükség lesz mellé mindenre, a halakon kívül, 2 de inkább 3 hétig tart majd, mire készen áll majd az akvárium, hogy a halak is megéljenek benne.
Szumit 60 literbe... az oszt igen!
Új év, régi szar - nem is lehet mást várni.
Kéne minden az aksiról. Gépesítés, élőlények, karbantartás, indítás ideje...
A semmiből nyilván nem lehet kitalálni mi lehet a baj.
Eddig annyit tudunk, hogy 60 literbe tettél szumit. Ez nyilvánvalóan nem működőképes, de hirtelen halálra nem ok.
Tünetek, milyen halak voltak, indítás után mikor lettek belerakva, most milyen, mennyi élőlény van benne... állatok, növények, minden.
Gépek pontos márkája, típusa, teljesítménye.
Mielőtt bármilyen halat telepít az ember egy induló akváriumba, ildomos megvárni míg a szűrőbaktériumok elszaporodnak benne, hogy legyen biológiai szűrés, és így a halak ne mérgezzék meg magukat! :)
Ez nagyjából 3 hét üzelemést jelent bekapcsolat szűrővel.
A szumátrai pedig nem való 60 literbe, szóval én a helyedben visszavinném a halakat a kereskedésbe, és újrakezdeném az egész dolgot, mondjuk sok sok olvasgatással, hogy olyan akváriumot tudj összeállítani amivel nem csak a nyűg lesz.
A sok-sok olvasás margójára:
[link] , [link] , [link] , [link]
A kezdőknek szóló cikkekkel kezd, utána jöhet minden más.
A sumi nem való 60 literbe, hanem a duplájába minimum 8-10 fős létszámmal. Viszont mint ahogy mondták ez önmagában nem ok a hirtelen halálra.
Továbbá tényleg kellene MINDEN az akváriumról, pl: milyen szűrés (típus, márka stb), a szűrőt hogyan tisztítod, mennyi s milyen élőlény van (pontosan, fajonként), az akváriumot hogyan s milyen időközönként takarítod, mivel etetsz s mennyit, milyen a növényzet/ milyen a világítás stb-stb. Mindent írj le részletesen.
És boltba csak vásárolni menj, ne tanácsot kérni mert ez lesz a vége.
Megkaptam a privát üzeneted. Ha nem bánod kimásolom ,hogy mások is lássák mi a helyzet, így többen-jobban tudunk segíteni:
“Nagyon sajnálom,hogy elkapkodtam,olyan cukik és szomorú vagyok,hogy meghaltak.Igazából én nem akartam akváriumot,de megörököltem,kidobni meg nem volt szívem.Megígérem,hogy sokat fogok olvasgatni,de őket már szeretném megtartani,ha van rá mód és nem állatkínzás...A szürő ősrégi,kb.6-8 éves Rena Filstar.Ki lett benne a szivacs cserélve.Lehet,hogy túl tisztítottuk,mert 2 naponta kiporszívoztuk az alját és töltöttünk bele vizet. :p( Hogy és mivel tudom a ph értéket mérni és mi az optimális?köszi”
Sajnos 60 liter kevés a sumiknak szóval ígyis-úgyis el kellene ajándékozni. Helyettük tarts olyan fajokat amiknek elég az akváriumod, ekkora helyre max 2 fajt ajánlok.
A pH-val ne foglalkozz, annak a birizgálása nem kezdő szint de talán nem is haladó szint. Ami fontosabb az a keménység (összkeménység azaz Gh, váltózó vagy karbonátkeménység azaz Kh, szakoldalakon általában nk-ban van megadva). A helyi vízmű oldalán nézd meg, esetleg vehetsz csepptesztet (pl: Neptun olcsó s jó még ha nem is tökéletesen pontos. Papírcsíkosat ne, azok túl pontatlanok, nem éri meg).
A magyar csapvíz sokszor kemény (20 nk vagy fölötti) ezt nem bírják sokáig a lágyvizes fajok. Egyes lágyvizes fajok elvannak hosszútávon középkemény (kb 10-15 nk) vízben is.
Ami vízparaméterből fontos még a hőfok, de azt bármikor állíthatod. Érdemes a kiválasztott faj hőigényének a felső értékét megcélozni (szakoldalakon jellemzően egy tól-ig érték van). Vannak persze kivételek de a gyakoribb trópusi fajok jobban viselik a meleget mint a hideget, példa: egy betta (sziámi harcoshal) hőigénye a szakoldalakon 24-28 fok ami a gyakorlatban 26-28 fok. 24 fok az amit relatív sokáig elvisel de nem jó neki. Persze a kevésbé hőigényes fajok nincsenek ennyire “kiélezve”.
Karbantartás: olvass sokat a nitrogénkörforgásról, nitrifikáló baktériumokról. Miattuk nem szabad a szivacsot csap alatt kimosni, csakis akváriumból való vízben kinyomkodni.
Mivel most volt szivacscsere ezért kb 4-5 hétig 2 naponta csinálj 20-30% vízcserét azonos hőfokú, klórtalanított vagy egy napig pihentetett vízzel. Ezalatt keveset etess. Utána fokozatosan állj át a heti 2x 15-30%-ra és legalább heti 1x talajporszívózás. Ha rendeződött a telepítettség s megfelelő halak vannak megfelelő létszámban akkor lehet elég heti 1 ~30% vízcsere. Etetni elég napi egyszer, heti egy nap koplalónap.
Közben megint írtál, nem tudom miért jó ez a privátozás. Sokan csinálják de így a saját dolgodat nehezíted meg.
“naponta 1x esznek,egy csipettel,Vipan Nature főeledel.Egy fa van benne amit kiforráztunk,2 napig cseréltük a vizet rajta és utána damillal rákötöttük a zöldséget.. :p) hosszúkás levele van,nem tudom a nevét.Nincs aljzat,van egy barlang meg kövek benne,a vízmelegítő és a szűrő-levegőztető.6 márna van(már csak :p(),2 alga evő,kb.6-8 évesek és két harcsácska(valami pucolgató),bocsi a tudatlanságomért...”
Ha az algaevő anci (közönséges algaevő) akkor nekik is kicsi az akvárium. A harcsák is kérdésesek mind létszámban mind fajban.
Az ,hogy nincs aljzat sem épp a legjobb. Aljzatnak kb 0,5-3 mm (igen, mm nem cm) szemcseméretű cucc kellene, kb 5 cm vastagságban ,hogy ültetni is lehessen bele. Fontos ,hogy ne legyen színezett, mész alapú (a meszes dolgok oldódnak s felkeményítik a vizet), és a harcsák miatt éles szemcséjű se.
Levegőztető nem kell ha a szűrő fodrozza a vizet.
Kajának elsősorban fagyasztott vagy élő dolgokat kapjanak (pl: artémia, cyclops, szúnyoglárvák, vizibolha stb). Táp csak kiegészítésnek.
Én is kaptam privát üzit, de még mindig nem derült ki a szűrő kapacitása, pontos típusa. Ez adja a biológiai szűrést, és az egész rendszer stabilitását.
Ezen múlik, hogy lehet e egyáltalán bármit kezdeni az akváriummal, vagy csak az üveg használható belőle.
Baromi messze vagyunk attól, hogy halakról lehessen beszélgetni.
9-es vagyok.
Van egy aljzat nélküli (tehát még ott sincsenek baktériumok) akvárium, egy kis kapacitású szűrővel, amiben van egy steril szivacs.
Jó eséllyel le kell nullázni az egész aksit, alapjaiban átgondolni, akarod e ezt a hobbit.
Ha igen, akkor először is rendbe kell tenni az "akváriumot" , ez egyelőre csak egy vizes edény, nem véletlenül hullanak a halak.
Ez valószínűleg egy élhetetlen, mérgező környezet, nincs egyensúlyban, nincs beérve.
Halakról, meg etetésről ráérünk egy hónap múlva beszélgetni, kémhatásról meg jövőre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!