Van egy szép Bettám (sziámi harcoshalam) mióta mollikat raktam mellé be vannak pöndörödve a az úszóji. Mi az oka? Mit kell tennem és van-e köze a mollikhoz?
Black molly?
Hát elég vadóc teremtés ez a black molly.
Szeret csipkelődni.
Sajnos megvan ez a kellemetlen tulajdonsága.
Úgyhogy javaslom, gondold végig: vagy molli, vagy betta.
/Az előbbi válaszadó vagyok/
Nincs feltétlenül egyenes arányosság a betelepített mollik és a Betta behúzott úszói között.
Könnyen lehet, hogy a molli rosszalkodott (amit el is hiszek róla!), de nem feltétlenül csak ez lehet az oka.
A Betta nagyon melegigényes. Könnyen meglehet, hogy nem volt kiegyenlítődve a hőfok a víz különböző részei között, és megfázhatott. Vagy esetleg, amikor levegőt vett, akkor hideget lélegzett be a fenti légkörből.
Ugyanígy probléma lehet a víz terheltsége is. Mikor cseréltél utoljára vizet?
/A kommentedre válaszolva/
Ne haragudj, de nagyon rosszul választottál.
Először is: ez az akvárimméret legfeljebb szaporító medencének elfogadható. Nagyon kicsi, éppen ezért a biológiai folyamatok kialakítása és fenntartása nagyon nehéz, kezdőknek csaknem lehetetlen. Minél kisebb tehát egy akvárium, annál nehezebb ápolni: a káros anyagok sokkal hamarabb felgyülemlenek benne, mint egy nagy akvárium esetében (még szűrővel is), valamint nagyon hamar átveszi a kinti légkör hőmérsékletét - mármint a kis akvárium. Éppen ezért pl. a SERA tájékoztató legalább 80 cm hosszú akváriumot ajánl, ami - barátok közt is - legalább 80 litert jelent.
Pont azért, hogy az illető ne minduntalan az akvárium vizével bíbelődjön, hanem ténylegesen örömöt okozzon az akvarisztika - hosszú távú értelembe véve!!
Azonkívül: egy 25 literes akvárium ennyi halnak bizony sok.
Ha csak a Bettát és a mollikat számítjuk, akkor is megvan az elfogadható össznépesség, ami átlagosan így néz ki: 1 cm hal/ 1 liter víz + az úszótér nekik.
Ja, és minden esetben a várható kifejlett méretet vesszük figyelembe.
Namost ez a Te esetedben valahogy így néz ki:
- Betta-fiú: 10 cm (ha lány Bettáról van szó: 5 cm)
- Zebradánió: 4,5 cm
- Molli: a fiú 7 cm, a lány 10 cm
- Aranyhal: kb. 15 cm
Számold össze...! Nagyon sok!
Azonkívül: a Zebradánió kifejezetten csapathal, igen erős társ-igénnyel. Ezért mindenképp többet kell tartanod belőlük. Határozottan igaz: minél többen vannak, annál jobban érzik magukat.
A mollikra és az aranyhalra is jellemző a csapatmagatartás - nem annyira kifejezett mint a dánióknál, de azért megvan.
Ja... aranyhal. Méretét tekintve a szakkönyvek legalább 150 literes akváriumot javasolnak neki. Azonkívül speciális táplálékot igényel. És akkor még nem szóltam arról, hogy a Betta melegvizi hal (optimális hőmérsséklet neki: min. 26 fok), az Aranyhal ellenben hidegvízi (neki az optimális a 22-23 fok).
Innentől kezdve ez a két faj (a Betta és az Aranyhal) semmiképp sem rakható össze!
Javaslat: NAGYOBB (lényegesen nagyobb) akváriumot vegyél, és/vagy csökkentsd a halak számát.
Növények: nagyon fontos a szerepük a biloógiai körforgásban. A Te esetedben (vagyis az, hogy nincs élő növényed) azt eredményezi, hogy nincs ami a nitrogén tartalmú káros anyagokat kivonja a vízből, valamint a halak kilégzésekor keletkező CO2-t hasznosítaná.
Épp ezért javaslom: amennyiben szeretnéd megtartani az aranyhalat (amit kifejezetten helytelen tartani egy ekkora akváriumban, pláne 1 db aranyhalat /lévén, hogy csapathal/), akkor vegyél vastagabb szálú és levelű élő növényt, azért, hogy az aranyhal ne egye meg!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!