Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Elég egy 85 literes akváriumba...

Elég egy 85 literes akváriumba: - 2db Vitorláshal - 3db sárga zebradánió - 4db "sima" zebradánió - 5db Tetra - 2db Cápamárna - 2db Paradicsomhal - 2db Bicolor - 3db algaevő? Kezdő akvarista.

Figyelt kérdés
Arra várom a választ, hogy ennyi hal elég e egy ekkora akváriumba? (Van levegőztetőm[Eheim 2210], vízmelegítőm)
2008. nov. 24. 18:41
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
100%
Kicsit sok. Legfőképp ha még kifejletlen egyedekről beszélsz amik még nőni fognak. Ha lehet kezdőként inkább igénytelenebb halakkal foglalkozz (guppi, molly) és ha van már tapasztalatod, akkor jöhet a többi is. Esetedben szétnéznék a környékemen és tapasztalt akvaristáknak is megmutatnám az akváriumomat. Biztos sok hasznos tanácsot tudnak adni.
2008. nov. 24. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 kzs ***** válasza:
100%

Bocsi, de erre nem tudok csak "igen"-nel vagy "nem"-mel válaszolni.

Egyetértek az előttem szóló válaszával. Ez a létszám SOK.

Rögvest elárulom, miért nem jó a választásod. Ugyanis a helyes össznépesség - általában véve - így néz ki: 1 cm/ 1 liter. Vagyis egy 1 cm-es hal átlagosan 1 liter vizet igényel. Ez persze nem azt jelenti, hogy számológéppel pontosan kiszámolom az értéket, Merthogy minden esetben gondolni kell a megfelelő úszótérre is - ami egy halnak fontos.

Röviden kiegészíteném a tudnivalókat ezekről a halakról:

- Vitorláshal: kifejlett mérete 16-18 cm-es magasság (kifeszített úszókkal). Azonkívül párválasztóak, amiért is legalább 6 darabot kell belőlük tartani. A szakkönyv által ajánlott akvárium mérete nekik: legalább 100 liter, de inkább több!

- Zebradánió: kifejezetten csapathal, ami azt jelenti, hogy minél többet veszel belőlük, annál jobban érzik magukat. 3, illetve 4 darab belőlük: nagyon kevés.

- Tetra: Pontylazacok családjába tartozik, ez is csapathal.

- Cápamárna: nagyon nagyra nő, és - mint a többi márnafaj - ez is csapathal.

- Paradicsomhal: Igénytelen, de kiszámíthatatlan. Általában csak a fiúk verekedősek, de hallottam már arról - nem csevegő fórumból! - hogy a lány is rosszalkodott. A szakkönyv kizárólag hasonló nagyságú halakkal ajánlja: zebradániók mellé nem igazán jó.


A "csapathal" szó azt jelenti, hogy abból a bizonyos fajból legalább 8-10-et kell tartanod belőlük, hogy jól érezzék magukat. A Zebradániónál még ennél is jobban kifejezett ez a csapat-viselkedés!

Ezt érdemes figyelembe venned, mert ha nem a fajnak megfelelő feltételekkel tartod a halaidat, stressz váltasz ki, ami apátiás (letargiás) viselkedést, színek halványodását, étvágytalanságot, betegségek kialakulását, és elhullást is eredményezhet.


Azonkívül mindig vedd figyelembe a hakak viselkedését: a Vitorláshal nyugodt, de pl. a Cápamárna élénk.

Mindegyik békés, de a Paradicsomhal kiszámíthatatlan - főleg nála kisebb halak (pl. Zebradánió) társaságában - ez szintén stresszt válthat ki a halak közt.


Különben nem biztos, hogy a díszállat-kereskedő is ezen a véleményen van. De hadd mondjak valamit: a kereskedőnek ez az egész csak üzlet. Ő elad és kész. Aztán majd kínlódhat az illető odahaza, ahogy akar.

Sokkal jobb, ha a fórumhoz fordulsz tanácsért, mert a fórum pártatlan, érdekek nélküli.

2008. nov. 24. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 A kérdező kommentje:

Először is köszönöm a válaszokat.

Van 1 akvrista barátom, megpróbálok neki adni néhány halat, hogy a maradék jól érezze magát, és azokat a halakat oda adni amik ilyen harcosak!Lehet, hogy veszek még 1 akváriumot, hogy jobban el férjenek, de ez még kérdéses.

Minden esetre ha problémám lesz, ide írom a kérdésemet, mert itt az emberek nem a cégük érdekét nézik, hanem pusztán segíteni szeretnének. Még egyszer köszönöm a válaszokat. Üdv

2008. nov. 25. 20:57
 4/20 kzs ***** válasza:
100%

Szia!

Örülök, hogy így látod a helyzetet.

Hidd el, egy ekkora akváriumba ez a halmennyiség - tényleg sok lett volna.

Annak érdekében, hogy a halaid jól érezzék magukat (és ezáltal sok örömöt hozzanak Neked) - a felsorolt halakat, és az akvárium nagyságát tekintve - a tetrákból vennék jó sokat, pontosan azért, mert a tetra (mint pontylazac) csapathal. Bár - hogy őszinte legyek, sok más pontylazac sokkal színesebb és mutatósabb, mint a tetra - de ez az én személyes véleményem.

Ami a zebradániókat illeti, ez lehetne a másik megoldás- Ebben az esetben ezekből kéne jó sokat venned (bár igaz, hogy ezek mindig az akvárium felső rétegében tartózkodnak).

Algaevők: attól függ, milyen. Az acistrus pl. viszonylag nagyra nő, emellett hajlamos arra, hogy leszokjon az algaevésről, és áttérjen a többi halnak szánt kajára.

Aymonieri: Ez is egy algaevő hal. Hatékony is (algaevés szempontjából). Kezdetben aranyosak, barátságosak, élénkek. Viszont hatalmasra nőnek, és nagyobb korukban rendszerint "megbolondulnak". Ekkor agresszívvé válhatnak, amiért is élénk, és nagyobb méretű halakkal tarthatók csak.

Pleco: Na ezek a leghatékonyabb algaevők. Nagyon barátságosak, viszonylag kis halakkal is jól tarthatók. Viszont hatalmasra nőnek (elérhetik a 40cm-es hosszúságot), amiért is legalább 300 literes akvárium kell nekik.

Ezért számodra inkább az "OTOCINCLUS AFFINIS"-t ajánlom. Ez egy aranyos, 4 cm-re megnövő, igen békés halacska. Azonban kifejezetten csapathal, amiért is TÉNYLEGESEN csapatban kell tartani, olyan talaj mellett, mely nem túl érdes és kemény (nagyon jó neki a finomszemcsés gyöngykavics).

A többi - általad felsorolt halat én hagynám.

Nagyon figyelj arra, hogy ne népesítsd túl az akváriumot, és lehetőleg azonos (vagy hasonló) igényű halakat tarts. Tehát pl. NE bettát és aranyhalat (mert a Betta melegvizi, az aranyhal viszont hidegvizi hal).


Különben tudám Neked ajánlani a "Barbus" nemzetség közül a Szumátrai és a Rózsás díszmárnát. Ezek nem tetszenek Neked? Aontúl, hogy csapathalak, nagyon szépek, élénkek, és jó az étvágyuk is. Sok növény között - ekkora akváriumban, mint a Tiéd - könnyen tarthatók, és ahogy kergetőznek, játszanak egymással - felejthetetlen élményt nyújtanak! Én magam nagyon szerettem ezeket a halakat (szaporítottam is őket).

De a cápamárna egész egyszerűen túl nagy ahhoz, hogy egy 85 literes aksiban tartsd (pláne hogy csapathal ez is).


Azt írod, lehet hogy beállítasz még egy akváriumot.

Ez nyilván a saját lehetőségeidtől függ, én mindenesetre jó ötletnek tartom.

Jó ha tisztában vagy a következővel: minél nagyobb egy akvárium, annál könnyebb ápolni. Annál könnyebb a biológiai körforgást kialakítani, valamint azt fenntartani.

Igaz ugyan, hogy kezdetben egy nagy akvárium többe kerül, mint egy kisebb (hiszen kell hozzá egy megfelelő állvány, a vastagabb üveg miatt drágább, stb.) ugyanakkor a későbbiekben lényegesen könnyebb a fenntartása. Azonkívül több halat is tudsz benne tartani, és a tágas úszótér miatt könnyebben és jobban megfigyelheted őket - sokkal dekoratívabb tud lenni, mint egy kis akvárium.

2008. nov. 26. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 kzs ***** válasza:
100%

/az előbbi válaszadó vagyok/

Jól döntesz, hogy a közeljövőben nagy hangsúlyt fektetsz ennek (és más) akvarisztikával foglalkozó internetes fórumnak. Igazad van: a fórum pártatlan, ellenben a kereskedőnek az üzlet a lényeg: adjon csak el minél többet, Te meg hadd bíbelődjél otthon. Aztán majd menjél vissza hozzá a problémáddal, ő meg megvetet majd veled valamit, ami közel sem biztos, hogy megoldja a gondodat, de a lényeg megvan: vásároltál tőle!!!

/Tisztelet annak, aki nem ilyen, de manapság sajnos mikroszkóppal kell keresni olyan kereskedőt, aki TÉNYLEGESEN a veveő érdekeit nézi./

Mondott már nekem akkora sületlenségeket egy díszállat-kereskedő, hogy... hadd ne folytassam!

A szakkönyv sem minden. Nem szabad "készpénznek" venni valamit, csak azért mert le van írva! Legtöbb tartalmát szelektálni kell.

Szóval, tényleg jobban jársz, ha Magad nézel utána (a fórumon keresztül) az akvarisztikai témájú dolgoknak.

2008. nov. 26. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 A kérdező kommentje:

Hello.

Az akváriumvétel ötletet elvetettem, mert jelenleg nincs pénz egy nagyobbra (most maximum 20-30 literest tudnék venni), "kicsikbe" pedig nem akarom őket kínozni!

A halakra rátérve: a 3 algaevő alatt értek egy Ancistrust, és 2 Kékpajzsos páncélosharcsát.

A cápamárnák tudom, hogy nagyra nőnek, de nagyon tetszenek, és mivel nincs hova tennem őket, el adni/ajándékozni nem tudom, így maradnak,amíg lehet.

OTOCINCLUS AFFINIS : ezt a halat nem ismerem, de rákérdezek a boltban, hátha találok ilyet.

Tetszenek a Szmátrai, és a Rózsás díszmárnák is, de már így is túl van zsúfolva az akvárium. tehát most nem tudok ilyen halakat tenni bele.

Idővel biztosan el fog hullani pár hal, őket nem fogom pótolni, had legyen úszótér is.

Ha valami problémám adódik, ide fogom megírni azt!

Köszönöm a segítőkész, részletes választ.

Üdv, szép napot.

2008. nov. 27. 19:00
 7/20 kzs ***** válasza:
100%

Szia!

Örülök hogy segíthettem.

Amiket írtál, azokkal egyetértek, egyet kivéve:

A Kékpajzsos páncélosharcsa (Corydoras aeneus) csapathal. Nam annyira kifejezett ez az ösztöne, mint pl. a pontylazacok esetében, de igényli a társak meglétét. Ez annyit jelent, hogy legalább 6-ot tartanod kéne belőlük.


/Ez a csapatviselkedés igen kifejezett magatartás a Razbóra, a Díszmárna, a Pontylazac és a Dánió nemzetségeknél. Az ő esetükben minél többet tartasz belőlük (ugyanabból a fajból), annál jobban érzik magukat. Ők fokozottan csapathalak.

Kevésbé jellemző ez a viselkedés a Páncélosharcsa és az Elevenszülő nemzetségek esetében - de azért ők is igénylik a társakat, amiért is nem lehet őket sem párossával tartani. Ők nyugodtam tarthatók fajonként csak 6 db-os létszámmal./

2008. nov. 27. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 A kérdező kommentje:

Hello.

Sajnos mostanára meghalt pár halam(4db).

Ezek helyére akkor veszek pár darab Páncélos Harcsát, a meglévő 2 mellé remélem elég lesz még 4 db??!!

Láom, hogy a növények kezdenek gyökeret ereszteni, ezért lassan beültetem őket az aljazatba(3mm-eres gyöngykavics).

A 27 C-fokos víz megfelel ezen halak számára??!

Előri is köszönöm a választ.

Üdv

2008. nov. 28. 20:47
 9/20 kzs ***** válasza:
95%

/Páncélos harcsák/

Igen, jó ötlet: mindenképp vegyél még hozzájuk 4 db-ot (de UGYANABBÓL a fajból!).


A gyöngykavics jó nekik, de a köveket nézd át, nehogy valamelyik kő felsértse a szájukat - abba ugyanis belepusztulnak.


Ami az etetésüket illeti: nem élnek meg maradékokon. Ők is - csakúgy,mint a többi hajfaj - változatos és jó minőségű kajákat igényelnek.

Vannak kifejezetten az igényeikhez gyártott eleségek:

1. TABLETTÁS ELESÉGEK (ezek vízben nehezen oldódnak):

ilyen a SERA "Vipachips", a "Plankton Tabs", az "O-Nip", a "Spirulina Tabs", a "Wels-Chips" és a "Viformo".

De ide tartozik a TETRA "WaferMix", és a "TabiMin" is.

/ezek használata egyszerű: csak be kell nekik dobni a vízbe - amúgy könnyű figyelemmel kisérni, hogy mennyi kell belőle, hiszen látod, hogy fogy a tabletta/

2. Diszkosz-tápok (pl. a SERA "Discus granulat"): Különlegesen jó minőségűek, azonnal lesülleyednek a talajra. Viszont nagy szemcsések, ami miatt harcsák számára - egy kis tálkában - össze kell törni.

3. Granulált tápok (pl. a SERA "Granulat-menü"): ezek is lesüllyednek a talajra, ahol is könnyen összeszedhetik a harcsák.


Mint látod, igen széles a választék eleségek terén - talajlakó halak számára. Azonban vigyázz, nehogy túladagold az eleséget - sokkal praktikusabbak a különböző tablettás tápok (ha ezekkel etetsz, nagy valószínűséggel könnyebben meg tudod figyelni, mennyi nekik az "elég").

Ne csak egyféle tápt adj. A tápok összetételükben különböznek, más-más értékes összetevőket tartalmaznak. Épp ezért törekedj a változatos táplálásra, és a harcsikáid meghálálják ezt: szépen fejlődnek majd, élénkek, erős színezetűek lesznek, és - amennyiben a többi hal nem zavarja őket, és rendszeresen kapnak részleges vízcseréket is - a közös akváriumban is ikráznak. (az ikrákat azonban mindig vedd el tőlük)


A 27 fokos víz jó nekik, bár 25 fokos vízben is tökéletesen jól érzik magukat. Tegyél nekik lapos köveket, és (ha tudsz) szélesebb levelű növényeket - hadd válogassanak. Ugyanis a harcsák szeretik ezekre tenni az ikráikat.

2008. nov. 29. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 kzs ***** válasza:
93%

/Előbbi válaszíró vagyok/

Ami a növényeket illeti: ültesd le őket feltétlenül, úgy,hogy a gyökérnyak egy kicsit szabadon maradjon.

Dugj le nekik - a gyökér közelébe - tablettás növénytápot (pl. "SERA Florenette A").

2008. nov. 29. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!