Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Mi lehet a baja a halaimnak?

Mi lehet a baja a halaimnak?

Figyelt kérdés

60 literes akvárium, ebből leszámolva az aljzatot, 50 liter az úszófelület. A lakók: 4 hím endler guppi 5 törpe villásfarkú kalászhal (4 nőstény, 1 hím) 2 hím stiphodon, még viszonylag kisebbek. (1 hónap múlva át lesznek költöztetve 120 literbe). 4-5 csiga, kisebb méretű. Rengeteg, tippre 40 red cherry shrimp. Szűrés: atman ef-1 400 l/h. Belső szűrő nincs, ezért hetente többször cserélek vizet, és minden alkalommal mulmozok. Ami fontos még, hogy a kiáramló ág fodrozza a vízfelszínt, és nyitott a vízfelszín, de el tudom képzelni, hogy a víz oxigénhiányos. Nem biztos, mert egy dzsungel van benne gyorsan növő növényekkel, de lehetséges. Így hetente 2-3 alkalommal cserélek tíz liter vizet alkalmanként. Ozmóvíz van benne, keverve csapvízzel (karsztvízzel). Minden nap másfél milli tropical macrot, háromnaponta másfél milli plantert nyomok, és minden nap 1-2 milliliter carbot, ezt érzésre szoktam.

Fagyasztott rákikrákkal etetek (nem mindig olvad fel rendesen, ez baj lehet).


2 kalászhalam is ugyanolyan tünetekkel pusztult el, és látom egy harmadikon is a tüneteket. Rángatózó mozgás (úszás közben jobbra-balra), a végstádiumban úszásképtelenség, felfordulás, háton/hason úszás, ezután 5 órával halál. Ugyanezek a halak erősen pipáltak is (de csak ezek).


Ammóniamérgezésre gyanakodtam, de a teszt nem mutatott ki ammóniát, és nitrát/nitrit is alacsony. Van békatutajom, és viszonylag több gyorsan fejlődő növényem, úgyhogy ezt ez alapján is kizártam.


A következő ötletem a megfázás, mert van, hogy a felolvasztott kaját akkor teszem be, amikor még hideg.

A másik ötletem az oxigénhiány, vagy túl sok szén-dioxid. Megjelent pár növényen az ecsetalga, úgyhogy biztos, hogy van valamennyi szén-dioxid ingadozásom.


Most a harmadik halon látom a rángatózó, kezdeti tüneteket (imbolyogva úszik), de a csepptesztekkel nem megyek semmire. Van ötletetek?



2020. jún. 3. 15:07
 1/7 anonim válasza:
100%
Nekünk is voltak halaink. 3 ötletem van. Vagy oxigén hiány, (ez csak akkor, ha nincs elég növény) vagy pedig sz hogy túl sok faj van egy kisebb akváriumban, illetve emellett az hogy egy fajból túl kevés van mert ha jól tudom ezek rajokban élnek és hogy ha nincs mellettük még 8-10 egyed akkor rosszul érzik magukat és könnyed depressziósak lehetnek. Remélem tudtam segíteni:)
2020. jún. 3. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Nem igazán, írtam, hogy rengeteg a növényem. Összesen 2 faj van (guppi, kalászhal), növelem az egyedszámot, de a depresszió nem magyarázza a mozgást, csak az idegi gyengülést, ami miatt fogékonyak egy adott betegségre, azt akarom megfejteni.
2020. jún. 3. 16:28
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Egyéb tüntet nem látsz? Halak nem lettek fakóbbak? A kopoltyúkon nincs elszíneződés? Pipálás? Étvágytalanság? Hirtelen félősség? Valami?


"nitrit is alacsony"

A nitrit is ugyanolyan mérgező az ammónia, és egy rendes biológiai körforgással rendelkező akváriumban a nitrit is ugyanúgy nulla, mint az ammónia. Ez indokolna egy soron kívüli vízcserét.


"Fagyasztott rákikrákkal etetek"

Csak?

Nem vág egybe a leírt tünetekkel, de a halak is nagyon igénylik a változatos etetést. Kellene néhány fél fagyi kaja még a rákikra mellé (sórák, vörös szúnyoglárva, fehér szúnyoglárva, vízibolha), akár egy jobb minőségű haltáp is. Alkalomadtán mindkét faj örül némi zöldségnek is (minden ízesítés nélkül főtt borsó, cukkini, forrázott spenót stb.)


A "törpe" villásfarkú kalászhal alatt őket érted? [link]

No, ezeknek a feje nálam 112 literben (80 cm úszótér) is kopogott az üvegen. Nem értem, hogy miért ajánlja minden ragyaverte weblap 60 literbe őket.

2020. jún. 3. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Utolsó, köszi. A nitrit mérhető sajnos, de nem tudom megmondani, hogy pontosan hány ppm. Végeztem vízcserét, de valamennyi mindig van/lesz, pedig elég nagy a szűrőtérfogatom, és van előszűrőm is. Klórt ezek sose láttak.


Egyéb tünet nincs, amiket írtál, kimondottan figyeltem. A végstádiumban nem ettek (mentek volna a kaja felé, de a testük mozgása miatt képtelenek voltak rá). A kopoltyúk nem lettek vörösek/lilák (de ezt nem tudom megállapítani, mert alapból is vöröses színük van), szóval lehet, hogy csak nem veszem intő jelnek. A pipálást írtam, azért következtettem oxigénhiányra (de csak a "beteg" halaknál).


A fagyasztott ikra mellett kapnak fagyasztott vörös szúnyog lárvát, cyclopsot (ezt nem nagyon eszik meg) és morzsolt száraz tápot. Egyebet nem nagyon tudok adni, mert olyan kicsik, hogy pl. a tubifexet és a lárvát alig tudják megenni. Artémiával is próbálkoztam, az nem kellett nekik.


Igen, azokat tartom. De elvileg ugrálós halak, a természetben sokat ugranak a vízszint fölé, szóval nem csak a kis úszótérrel magyarázható a kopogás. Viszont a mechanikai sérülés okozhatja azt, amit írtam? Mert nálam is kopognak néha.


Így van tipped, hogy mi lehet?

2020. jún. 3. 19:34
 5/7 A kérdező kommentje:
Azóta megfigyeltem, hogy a furcsa mozgás összetapadt farokúszók miatt van, ezek fehéresek is
2020. jún. 3. 21:42
 6/7 A kérdező kommentje:
Dörgölőzés, összetapadt úszók, még egy hal csinálja. Mit tegyek, hogy kezeljem?
2020. jún. 8. 11:40
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

A fagyasztott kajától nem fognak megfázni. Ha meg tudják enni, akkor már nem fagyott.

Furcsa, hogy a cyclopsot nem eszik. Ebből inkább arra következtetek, hogy túl annak etetve és ez rontja a vizet. Ne etess 1-2 napig!

2020. jún. 8. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!