Egy csimpánz vagy, egy bonobó lehet olyan okos mint egy 10 éves embergyerek?
Egy átlagos csimpánz valamivel okosabb egy 4 éves gyerektől!!
Egy átlag ember IQ szimtje 100,
viszont olyan emberek is vannak akiknek 200-at is eléri!!!!
Csimpánzok között előfordolhat hogy, ilyen géniuszok születnek??
Remélem érthetően meg fogalmaztam!! 😃
"Ebbe nem lennék olyan biztos"
Én viszont igen, ugyanis nyelvész vagyok. A csimpánzok nem fognak neked nyelvi rekurziót produkálni példának okáért, kettős rétegzettségről, meg absztrakcióról nem is beszélve, míg egy 4-5 éves röhögve produkálja akármelyiket. Semmilyen más állat nem. non-verbális IQ teszten elképzelhető, hogy egy nagyon fejlett csimpánz tud hasonló produkálni, mint egy 3-4 éves kisgyerek, de sok esetben az inkább operáns-kondicionálás, meg utánzásos tanulás, nem valódi intelligencia. Egy csimpánz egészen máshogy intelligens, mint egy ember, pl. adaptív, eszközöket használ, stb. Ha valahol ilyet olvasol, hogy "intelligensebb mint egy 4 éves" akkor biztos lehetsz benne, hogy az nem hiteles forrás.
"Csimpánzok között előfordolhat hogy, ilyen géniuszok születnek??"
Persze, de mivel sokkal kevesebben vannak, mint az emberek, így sokkal ritkábban esik meg. Amúgy meg az IQ egy viszonyító szám, amelynek segítségével kimutatható, hogy a vizsgált személy pillanatnyi értelmi képessége (értsd: intelligenciája) és az azonos életkorú, átlagos értelmi képességekkel rendelkező személy szellemi teljesítménye között milyen mértékű pozitív vagy negatív eltérés tapasztalható. (forrás: [link]
Ebből kiindulva a csimpánzok között is lehet 200-as feletti IQ-val rendelkező egyet, bár ilyet magas értéket még emberek között sem mutattak ki, 170 felett nem igazán lehet mérni.
Nyilván nem a csimpánzok nyelvi készségeit vizsgálják.
Hanem a matematikai intelligenciájukat és megoldóképességüket.
De...
Azért, hogy egy állat főemlős besorolást kapja, fejlett kommunikációval kell rendelkezni-e. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy egy olyan bonyolult, szavakból álló nyelvet kell felépítenie, mint a magyar, német, vagy az orosz. A csimpánzok és bonobók kommunikációja bizonyítottan fejlettebb, mint a kutyáé, vagy mint a hörcsögé. Ez tény.
Viszont, annak ellenére, hogy mi intelligensebbek vagyunk egy kutyánál, nem jelenti azt, hogy amikor a kutya rád morog, vicsorít és ezzel azt mondja, hogy hagyd békén a területét, a kajáját, te nem tudod hangjelzésekkel és nonverbális kommunikációval kifejezni, hogy meghunyászkodsz és békén hagyod, úgy mint egy kutya, egy olyan kutyának, aki még soha életében nem beszélt magyarul. Igen, egy intelligens ember testbeszéde képes ezt üzenni egy kutyának, de nem úgy, mint egy másik kutya. Ha elkezdesz ugatni, vagy morogni azt viszont valószínűleg a kutya nem érti meg.
Ellenben egy kutya, amelyik mondjuk 10 éve a tiéd képes megérteni jó néhány dolgot. Ellenben annak ellenére, amikor kimondod a nevét nem fog magyarul válaszolni, mert nem alkalmas ennek a kimondására.
A csimpánzzal is hasonló a helyzet. A csimpánz megérti amit mondunk, de nem képes a mi nyelvünket elsajátítva válaszolni. Mi megértjük a csimpánzok alap kommunikációját, ha elég időt vagyunk velük, de mi sem válaszolunk "csimpánzul" nekik.
Ez a bonobókra még inkább igaz.
Azzal nem vitatkozom, hogy egy vad csimpánz nem érti meg az embert. Az ember nonverbális készségei nagyon alacsony szinten vannak a többi társas emlőshöz képest.
A kutya megérti, ha a nevét mondod és még jó néhány dolgot (például trükkök), megtanulja, hogy mi jelentenek azok a szavak, amiket gyakran mondasz neki.
Egy csimpánz és főleg egy bonobó okosabb egy kutyánál.
Abban igazad van, hogy egy fogságban tartott csimpánz sem fogja megérteni az adott nyelv minden szavát, de ha kicsi korától fogságban van tartva, rengeteg szót megért.
Gondolom a "professzor" úr más véleményen van, sajnálom, hogy ilyen elvakult emberek vannak. Az ilyen emberek miatt van annyi állatkísérlet.
Az állatok nem alsórendű létformák.
A csimpánzok gondozói sem értik meg mindig a csimpánzokat. Egy kevésbé intelligens fajtól sem várhatjuk el, hogy mindent megértsen.
Igen, mi okosabbak vagyunk. De mi is ugyanúgy az evolúció eredménye vagyunk. Mi is ugyanúgy érzünk és ugyanúgy különbözőek vagyunk. Ne gondold, hogy az, hogy mi gondolkodunk egyedi dolog.
Csak a többi állat agya másképp működik.
Nekünk szerencsénk volt.
Ha 65 millió éve nem halnak ki a dinoszauruszok, a szárazföldi emlősök apró a földben, vagy a fákon élő kisállatok lennének.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!