Kezdőoldal » Állatok » Egyéb kérdések » Miért nem lehet az állatokat...

Nisku kérdése:

Miért nem lehet az állatokat megtanítani beszélni emberi nyelven?

Figyelt kérdés
Gondolom, máshogy működik az idegrendszerük, mint az emberé, de arra vagyok kíváncsi, hogy mi ez a különbség...

2014. máj. 12. 12:54
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
58%
Nem az idegrendszerük a kérdés, hanem a hangképző szervek. Jópár csimpánzt képesek voltak siketnéma jelbeszédre megtanítani az idők során (2-3 éves gyerek szintjén kommunikáltak asszem), de a hangképző szerveik nem alkalmasak az emberi beszédre.
2014. máj. 12. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
48%

Javítom magam, igazából nem jópár, de egy ilyen projekt biztos volt, ez:

[link]


Ha értesz angolul, szerintem olvasd el, mert elég érdekes. Azonkívül van Robert Merle-nek egy könyve (Majomábécé), ami ugyan fikció, de a valós Washoe-kísérleten alapul.

2014. máj. 12. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
14%

Miért nem lehet megtanítani az állatokat emberi nyelven beszélni? <- Ez a helyes szórend. Látod, még az embert sem olyan könnyű.


Miért nem tud az állatok nyelvén kommunikálni az ember?

Mi sem vagyunk rá képesek, pedig mi állítólag értelmesek vagyunk, sőt egyedüli értelmes lényeg a földön.


Az állatok ne éreznek állandó közléskényszert. "Beszédük" minimális információkra szorítkozik, s az sem mindig hangadás. Hiányzik belőlük az asszociációs képesség. Csak az létezik, amit éppen érzékelnek, s csak addig.

Ha mutatsz nekem egy fényképet, amin egy bögyös csaj látható, megmozdul bennem valami. Az állat csak egy lapos izét fog érzékelni. Nincs miről beszélgetnie.

Mindennel így van. Menj innen. Gyere ide. Vigyázz. Éhes vagyok. Kb. ennyi a "szókincsük". S ez elegendő is.

S mivel nincs többre szükség, az az adottság sem fejlődött ki, ami beszédhez kellene.

2014. máj. 12. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
41%

Kedves 3-mas!


Nem okítanám a kérdezőt, ha én sem tudnék helyesen írni...

Az ilyet annyira utálom, mikor a másiknak beszólunk, mert az hűű, de jó, holott a kedves beszólogatósak sem tudnak írni vagy/és beszélni értelmesen. Nem állítom, hogy én helyesen írok és beszélek, épp ezért nem okítok.

Szép napot!



A kérdésedre a válaszom annyi, hogy az állatoknak erre nincs szükségük. Képzeld el, hogy egy oroszlán elkezdne beszélni magyarul. Szerinted azt értené a többi oroszlán és a magyarul nem tudó emberek?

A többi válaszolóval is egyet kell értenem.

Neked is szép napot! :)

2014. máj. 12. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
79%

Ahogy már írták korábban, majmokat (gorilla, csimpánz) jelbeszédre lehet tanítani.


Nagyon kevés állat képes emberi hangképzésre, lényegében csak madarak közt találni ilyet, az ő többségük viszont csak utánoz, játszik, nem "érti" mit is mond.


Kivétel van, pl. az Irene Pepperberg által nevelt Alex nevű szürkepapagáj. Neki több, mint száz szavas szókincse volt, tudott számolni és egyszerű matematikai műveleteket végezni (igaz, csak 6-ig), formákat, anyagokat és színeket megkülönböztetni, megértette mit jelent a kisebb-nagyobb vagy a kevesebb-több, tárgyakat beazonosított, akkor is ha más formájuk vagy színük volt. Tudott kaját kérni (több fajtát is, attól függ mit kívánt), és panaszkodni meg durcázni, ha nem volt kedve gyakorolni, stb. Lényegében nagyon egyszerű módon de képes volt emberi kommunikációra, bár tény, hogy az amúgy kiemelkedően okos jákók közt is kivételes egyednek számított, a rekordját azóta egy madár se döntötte meg.


A másik probléma a hangképzésen kívül az összetett gondolkozás és intelligencia képessége, ami előfeltétele a nyelvhasználatnak, és aránylag kevés állat van olyan szinten, hogy alkalmas legyen rá. Megint más állatoknak a kommunikációja főleg szagokban és testbeszédben rejlik, a hangjelzéseknek kevesebb kommunikációs szerepet tulajdonítanak, így igen, az ő idegrendszerük nem erre van huzalozva - a kutya megérthet emberi szavakat és az emberi testbeszédet, de nem képes reprodukálni ezeket - értelemszerűen.

2014. máj. 12. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
32%
A majmok taníthatóságáról: a jelelés jeleire meg lehet tanítani, de nem fog jelelni. Azaz nem fog önmagától önálló gondolatokat közölni.
2014. máj. 12. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
0%

"Miért nem lehet megtanítani az állatokat emberi nyelven beszélni? <- Ez a helyes szórend. Látod, még az embert sem olyan könnyű"


Kedves válaszoló, aki ezt kifogásolta, s kedves kérdező: Nem bántó szándékkal, éllel írtam. Szerintem ez kiderült a folytatásból. Lényeg, hogy az állatok, s az ember nem tudja eltanulni egymás kommunikációját, legfeljebb utánozni tudja.

2014. máj. 12. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%
6, 7,olvassatok kicsit utána a jelelő csimpánzoknak, és ha már itt tartunk, az Alex nevű papagájnak is valóban. Mert most bizony csak az előítélet beszél.
2014. máj. 12. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
0%
Feltételes reflexek működtethetik a majmok jelelését. Meg lehet arra tanítani, hogy ha éhes, mit mutasson. De arra nem, hogy Hé, haver, baromira éhes vagyok, de a tegnapi banánból ne adj, mert már akkor is romlott volt.
2014. máj. 12. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Érdemes ezt is megnézni:

[link]

[link] (méghogy nem látja a képet)

2014. máj. 12. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!