Kezdőoldal » Állatok » Egyéb kérdések » Írnátok nekem a vadászgörények...

Írnátok nekem a vadászgörényekről? Tudom, hogy büdös de ez csak a természetes szaga és ha nem ijesztünk rá akkor nem fog büdöset eregetni. :DD

Figyelt kérdés
Ha felnőtt leszek szeretnék majd a kutyám mellé tartani egy vadászgörényt.Na most én itt olyan embereket kérdezek akik tartanak/tartottak görényt és néhány hasznos tanáccsal eltudnának látni engem.Például mivel etessem őket milyen környezetben tartsam őket mire vigyázzak velük.Ha lehetséges akkor szeretnék kettőt tartani.Hallottam,hogy a vadászgörénnyel vadászni is lehet!:D Menyibe fog két/egy vadászgörény eltartása?Ha tényleg lehet vadászni vele akkor szeretnék rágcsálókat irtani vele illetve amilyen kisvadra lehet görénnyel vadászni.Köszönöm,hogy elolvastátok!

#vadászgörény #görény tartása
2014. febr. 6. 17:00
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Mi tartunk, bár ő egyedül van (úgy voltunk vele, kezdőként inkább egyet rontsunk el, de nagyon sokat foglalkozunk vele, talán ha "megérettünk rá" kap egy barátot is). Társaságban tartani célszerűbb, lefoglalják egymást, játszanak, jobb a szocializáció is (a mienk kicsit antiszoc, de az embereket imádja).

Általában ivarosan nem szoktak görényt tartani (a szaga miatt sem), illetve testvérpár hím-nőstényt én az egyidőben kezdődő ivarzás miatt sem vállalnék be elsőre. Az ivaros hím tényleg büdös, a nőstény nem túl erős. Pézsmás bundaszaga van alapvetően, ha büzzent (nem csak ha megijesztik, a mienk állandóan izgalomba jön és csinálja), az kellemetlen, de szellőztetés megoldja.

A környezet... ööö... amit megengedhetsz. :) Nem mindenki tud külső-belső húsz négyzetméteres kennelt biztosítani egy pár görénynek, általában egy elég nagy (pontos számokat nem tudok, sok helyen le van írva, 60x60x100 talán a minimum egynek) ketrec elegendő. Ha mellette sokat vannak kint és randalírozhatnak, az nekik tökéletes. Kisebb ketrec akkor jó, ha csak aludni járnának be oda. Szóval a legjobb, ha sokat tudsz velük lenni, ezért pl. az egyik szobában vannak, de külső nagy ketrec is ideális, ha van kert. Hálószobába nem érdemes ketrecet telepíteni (ha éjjel vakarózni támad kedvük, zeng az egész), nappaliba a falak és a szőnyeg védelme miatt nem, de ez általában nem vészes. A legjobb az előszoba, főleg a meleg nyarak miatt, az nem tud felhevülni (főleg ha kő van lent, plusz általában védett a napfénytől). Ha akadályozná a járást, inkább az egyik szoba.

Környezetről még: ha van kert, kiváló. Sok görény imád a függönyön mászkálni, így ha emeleti lakás, akkor az ablakok megfelelő védelme szükséges lehet. Ugyanígy az erkélyre is ügyelni kell. A konyhába én nem engedem be a mienket, mivel nem tudjuk megoldani a hűtő és a sütő hátuljának védelmét. Jobb, ha nem koszol ott, ki sem tudnánk szedni, ha baja van. Az ilyen "görénybiztos tippek" több honlapon is olvashatóak, ezt nézd meg jó előre, nem árt felkészülni. A másik a fürdő, WC... ide sem jöhet be, mert nincs rendes fürdőszoba bútorunk, és ne játsszon a hipóval, de ha ez a veszély nem fenyeget, és nem zavar, hogy a görényt a lefolyóból, túlfolyóból vagy a WC-ből kell kihalászni, ezt nyugodtan engedheted később. Szeretik a vizet. (Kivétel, amelyik nem. A mienk utálja, de a hóért megőrül.)

Etetés: van, aki a tápra esküszik, mert a megfelelő vitaminbevitel így oldható meg a legjobban, nem romlik, bármikor adható, könnyen adagolható. Mások a táp ellen vannak, hiszen nem használja rendesen a fogát, fogköves lehet, nem a legjobb az emésztésének sem, nem természetes. Az igazság valahol a kettő között van: alapvetően egyen pl. csirkealkatrészeket, de kapjon tápot is, mert a melegben a nyers hús könynen rohad, szállítani sem lehet stb. Ha hús, akkor van, aki főzve adja, mások nyersen, sok olyat olvastam, hogy félig főve, ez leginkább tőled függ. A görényeknek alapvetően mindegy, nyersen "egészségesebb". (Többet rág, ez a természetes neki. De ha meleg van, ez nem a legjobb megoldás, ugyanígy kétes helyről beszerzett húsnál nem érdemes kockáztatni.) Az etetésről oldalakat lehet írni, nagyon sok helyen megtették már.

Mire vigyázz: harapnak. Nem vicc, tényleg vigyázni kell erre, tiltani, méghozzá korán, leszoktatni erről. A picik mindent megharapnak (így ismerkednek a világgal), de nagyobb korában is így vizsgálja az ismeretlen tárgyakat. Egy rendesen kézhez szoktatott görény nem harap (csak annyit, amennyit engednek neki), de azt el kell érni. A karma, ha hosszú, nagyon fájdalmas tud lenni, főleg egy csípős hidegben történő sétáltatás közben. (Véresre karmolta a kezemet, pedig nem akart rosszat.) Felmásznak mindenhová, így ha vannak értékes tárgyaid, érdemes egy jó vitrinbe beruházni. Nincs magasságérzetük (nem túl jó), ezért a halálugrás kedvelt közlekedési formájuk. Nem fáj nekik, sokat eltűrnek, de azért nem jó nézni.

A vadászat: hobbi célokra szánt görényt nem adnak el neked vadászati célra. Ezekt szelídek, eleve kézhez szoktatják őket pici koruktól, nem szabad harapniuk. Nem fogsz velük vadászni. Van vadász célú kennel, de azok az állatok vadásznak, nem szobagörények. Ha ráharapnak valamire, azt szorítják, szájzár, hiszen ez a lényegük. Hogy az egy patkány vagy a kezed, mindegy. A legtöbb tenyésztő megkérdezi, mik a cáljaid, ha vadászni akarsz, nem kapsz tőlük görényt, ez biztos. Úgy tudom, itthon egy rendes vadász kennel van, ők rágcsálókra és nyulakra mennek az állatokkal. Azt hiszem, mást igényel a kisrágcsáló, mint a nyúl, teht vagy az egyik, vagy a másik, de ezt meg kell kérdezni tőlük. Ha eleve vadászni szeretnél velül, természetesen másképp kell tartani az állatokat. Kinti ketrec (jó nagy), nem szobacirkálók, a kézhez szoktatás ki is eshet, hiszen agresszívnek kell lenniük, kis koruktól vadászni kell velük, nyers hús az etetés, főleg olyan, mint amit szeretnél vadászni (fontos, hogy ne legyen ízaverzió később), kemény tanítás, hogy visszajöjjön, téged megismerjen, a kezed ne támadja, ha lehet. Valószínűleg másokkal szemben agresszív lesz. A választás is más, hiszen egy szobagörénynél az a fontos, hogy "cuki" és szófogadó, egy vadászatra szánt görénynél eleve a vadászathoz méred a jellemét, testalkatát.

A lényeg: nem fogsz egyszerre szobagörényt és vadászatra szánt görényt kapni. Egyszerre sem tarthatsz. Döntsd el, melyik kell: simogatni akarod vagy rágcsálót irtani.

2014. febr. 6. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Az előttem szóló nagyon jól leírta a dolgokat. Kiegészíteném pár dologgal.

Mindenképpen tenyésztőtől vedd. Nem lesz olcsó. De megtérül az orvosi költségeken. Az én dögim nem tenyésztőtől van. Több havi fizetésemet ráköltöttem, hogy kiderüljön mi a baja, miért pisil folyamatosan. A műtét, amivel meg lehetne gyógyítani, többszázezerbe kerül és csak külföldön végzik el. A túlélési esélye 2%. Úgyhogy maradt a pisi, és a bőrirritácó kezelése. Meg az alvósrongyok sűrűbb cseréje. Tehát tényleg hivatalos tenyésztőtől vedd.

A fiúk és lányok között is van különbség. A lányok sokkal kisebbek, aktívabbak. Kevesebbet esznek. Viszont kötelező ivartalanítani! Ha elkezdett tüzelni, akkor azonnal doki és ivartalanítás. Előbb ne, mert akkor nem fejlődik ki rendesen a kis teste és később súlyos problémái lehetnek. Én éppen elvesztettem a munkám, amikor ivartalanítani kellett volna... A speciális problémái miatt a dokik 40ezres összegeket mondtak... Nagyon nagyon sírtam. Végül találtam egy dokit, aki nagyon olcsón, 12ezeréert elvállalta. Ekkor már elkezdődött a túltüzelés. Kiszáradt a bőre, sokat vakarózott, elkezdett hullani a szőre és olyan volt, mintha sárga korpás lenne. Szerencsére műtét után hamar rendbejött, azóta már 3 éves :-)

Nálunk a lakásban van. Elzártam előle mindent, ami árthat neki. Amikor itthon vagyunk, akkor kint lehet. Néha sétálni is elviszem. H-hámot használok, mert ez a legbiztonságosabb.

A kezdő ketrece egy tengerimalac ketrec volt, hogy össze tudjam gyűjteni a pénzt egy nagyobbra. Most Furet XL ketrece van. Újonnan nagyon drága, de szerencsére én használtan egy 20asért meg tudtam szerezni. Alomtálból célszerű többet beszerezni. És a göri nem oda fog kakilni, ahova az alomtálat teszed. Neked kell oda tenni az almot, ahol ő szeret kakilni. Balesetek így is elő fognak fordulni, főleg ha megsértődik :-)

Szeretnek gyűjtögetni. Az én manóm kupak és zacskómániás. Minden cipőből ki akarja szedni a betétet, és minden táskában turkál.

Vissza az orvoshoz: szopornyica ellen mindenképpen oltani kell. Veszettség ellen csak akkor, ha nem teljesen szobagörény. Én a biztonség kedvéért oltatom mindkettő ellen.

Enni magas hús és fehérjetartalmú ételt kapjon. Hogy a tápot vagy a húst vagy vegyesen választod, azt tőled és a görénytől függ. Én a húst részesítem előnyben, de őgörénysége a tápot szereti. Húst ritkán eszik. Inkább eldugja a zoknijaim közé.

Én a speckó problémája miatt normál esetben havonta fürdetem görénysamponnal. Minden séta után samponos fürdés van. Illetve, ha sikerül beleesnie a kakijába vagy úgy alszik, hogy mindene csupa pisi, akkor is fürdetés van, de szennyezettség mértékétől függően ilyenkor tiszta vízes öblítés is elég. Egy egészséges görényt csak a vedlésnél vagy csak ha nagyon koszos, kell fürdetni. Inkább árt a gyakori fürdetés, mint használ.

Ja és még egy fontos dolog. A kutya ellen nincs esélye! Soha ne hagyd felügyelet nélkül jól nevelt kutyával kettesben. Önfejű kutya mellet még felügyelet mellett sem tanácsos tartózkodnia.

Mást nem tudok így hirtelen... Remélem így is hasznos volt :-)

2014. febr. 7. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!