Hogyan tudnám leszoktatni a lovamat a rúgásról és a harapásról?
Szervusz!
Hogyha tényleg nálatok nőtt fel a ló, és nem érte rossz tapasztalat, akkor is kell lennie valaminek, ami kiváltja ezt belőle. Általában a lovak valamilyen félelemtől válnak agresszívvá, az vált ki belőlük ilyen reakciót, ha fenyegetve érzik magukat, és nem tudnak menekülni.
Milyen helyzetben harap/rúg a lovad? Nyergeléskor, pucoláskor, vagy már akkor is, ha csak meg akarod fogni?
Azt az okot kellene megtalálni, ami miatt fenyegetve érzi magát, és meggyőzni róla, hogy nincs mitől félnie, de ehhez sok-sok türelem kell (és a jó reflexek sem ártanak, ha esetleg félre kéne ugrani).
Persze, nem túl valószínű, de az is lehet, hogy úgy érzi, ő a "Jani", és meg akarja mutatni nektek, hogy ő az úr a háznál - nem írtad, milyen korú és nemű, fiatal csődörnél ez is elképzelhető. Ha erről van szó, akkor viszont egyszer s mindenkorra meg kell neki mutatni, hogy ki a főnök. Nem vagyok az agresszió híve, de ilyen esetben ha hagyjátok elkanászodni, még akár kárt is tehet később valakiben...
Remélem, tudtam segíteni valamennyit, bár ezek csak saját tapasztalatok (lassan 20 éve foglalkozom lovakkal).
Üdv
A ló azt hiszi, hogy ő a főnök. Elég kemény és hosszú munka lesz leszoktatni róla. :( Próbálj meg vele kinn "játszani" kapcsolatot teremteni, nem hagyni, hogy elbóklásszon, folyamatosan rajtad legyen a figyelme.
Hasonló problémánk volt a két éves csődör csikónkkal, a kovács még a lábához se nyúlhatott hozzá. szerencsére lóhoz értő ember (és nem olyan aki ilyen esetben fogja az ostort), tehát nekiállt a fentieket csinálni a lóval. A pacit meg elkezdte érdekelni, hogy "hémár miez?" :) Komolyan mondom ha nem a saját szememmel látom, nem hiszem el, kb 20-25 perc után a srác simán egyedül megkörmölte mind a négy lábra. Utána mondta, meg tanítgatott, hogy ilyenkor az a gáz, h nem tudja a ló, h ki a főnök, ki van felül a ranglistán :)
Szóval türelem és foglalkozás kérdése. És nem szabad hagyni hogy rádrúgjon a ló, mert akkor veszett minden. Ilyenkor oda lehet egy kicsit pöckölni neki (nem agyonverni!!), de tudod mint a ménesben, először jelzés kicsit, jelzés nagyon (amikor hátsó egy vagy két láb felemel, de még nem rúg ki), odarúgás...másodszorra már első jelzésnél észbe fog kapni :)
Hajráhajrá :)
Az enyémnek azért van annyi "esze" hogy ha kaját viszek neki, nem rúg meg. :) Ha kirúgta a vödröt a kezedből, amikor enni vittél neki, akkor én akkor nem adtam volna neki abrakot, csak szénát. Kiváncsi vagyok, másnap is kirúgta volna-e a kezedből...
Persze könnyű így másnak tippeket adni, de ez a helyzeten múlik.
Ajánlom figyelmetekbe a parelli-módszert. A rokonom lova is hatalmi problémákkal küzd, de csak a karámban. Nekünk jön, vicsorog, sunyít, elég félelmetes. A módszer lényege az, hogy csak annyira bántsuk a lovat amennyire ő minket. Te hát ha ránk rúg, mi is emelhetjük rá a lábunkat, vagy megcsaphatjuk kezünkkel, ez közel se fáj neki annyira, mintha a ménesben bántanák. Sokat kell vele játszani. Fel kell kelteni az érdeklődését, nem parancsolni, hanem kérni kell tőle. Nagyon sok időt és türelmet igényel, de én már láttam az eredményét. Nem egy "sárkányból" lett ló.
Itt egy cikk róla: [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!