Miért van a százlábúnak, ennyire baromi sok lábra?
Azért, mert a százlábúak ott tartanak a fejlődésben, hogy ilyen egyforma tagokból épül fel a testük, és mindegyiken lóg egy pár láb. :)
Én azt csodálom, hogy tudják összehangolni.
Az evolúciónak nincs célja. Ennyiből azt is kérdezhetnéd, hogy nekünk, embereknek miért pont öt ujjunk van, miért nem hat, hét, vagy csak négy... Azért van a százlábúaknak sok lábuk, mert az evolúció így alakította őket. Cél nélkül, de a környezethez jól tudtak alkalmazkodni vele, így megmaradt ez a forma.
De ha nagyon le akarom egyszerűsíteni a trendet: kialakult a kétoldali szimmetria (hengeres férgek ősei), majd a szelvényezettség (gyűrűsférgek ősei), majd a szelvényenkénti lábpárok a mozgás megkönnyítésére (karmos féreglábúak ősei), majd ebből a teljes külső váz (százlábúak ősei), végül az egyszerűsödés során egyre több szelvény összeolvadása (rovarok ősei). A rovarok szájszervei, csápjai, stb mind láb eredetűek, ezek bizonyítják a régebbi szelvényezett felépítést. A fej pl hét szelvény összeolvadásából alakult ki náluk, a tor háromból (három pár láb = szelvényenként egy pár láb, a szárny nem ide tartozik, az a szelvények közti hártyákból alakult ki).
Ez nem jelenti, hogy bármelyik ma élő állat fejletlenebb lenne a másiknál, mert nem az. A ma élő állatok nem azok az ősök, melyeknél az evolúció anno kettévált, hogy kialakítsa ezt és ezt a törzset/osztályt/családot stb. A százlábúakra is ugyanúgy hat az evolúció, ők is fejlődtek az elmúlt évek alatt, és jelenleg a "saját evolúciójuk csúcsán állnak".
"Cél nélkül, de a környezethez jól tudtak alkalmazkodni vele"
Ezt te sem mondhatod komolyan. Pontosan azért alkalmazkodtak az állatok az élőhelyükhöz, környezetükhöz, mert az evolúció az volt a célja, hogy akalmazkodjanak és túléljenek. Ez a célja az evolúciónak, hogy egy adott faj alkalmazkodjon a megváltozott körülményekhez, és túléljen, valamint szaporodjanak is. Pl. a medvék evolúciója: Ázsiában a medvéknek lett egy hüvelykujjszerű kinövésük, hogy meg tudják fogni a bambuszt. Ezek lettek a pandák. Ezt én nem nevezném céltalan evolúciónak. Érdekes is lenne, ha csak úgy véletlenszerűen, céltalanul fejlődnének a fajok erre-arra.
ma 18:11:
Akkor meg fogsz lepődni: a fajok csak csak úgy véletlenszerűen, céltalanul fejlődnek erre-arra.
Lényegében az evolúció alapja (nagyon leegyszerűsítve, a reakciónormákat nem részletezve) nem más, mint egy véletlen mutáció egy génben, ami megváltoztatja annak működését. Így egy új fenotípus jelenik meg, ami vagy jobb az adott környezetben, mint a többi egyedé (ez a legritkább variáció), vagy semleges, vagy rosszabb. Aztán persze kiszelektálódik mindig a hátrányos fenotípus és elszaporodik az előnyös, így a fajok átalakulnak és új fajok jönnek létre. De hogy most éppen melyik génben milyen mutáció lesz előnyös, az a véletlen műve. Az evolúció nem döntötte el, hogy a pandáknak legyen egy hüvelykujj szerű bütykük, hanem egész egyszerűen egyszer véletlenül az egyik "ős-pandának" volt egy bütyke, így jobban meg tudta fogni az ételt, aztán elterjedt ez a változat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!