Menhelyre lehet leadni kis kutyát ha nem találtam neki gazdit?
10 hónaposan ivartalanították a szuka kutyámat. Sok mindent el lehet mondani róla (pl. hogy egy utolsó tolvaj gazember.... őőőő akarom mondani, gaz kutya, megjegyzem, 10 évesen!) de azt nem, hogy kedvetlen lenne.... Ezt az írást melegen ajánlom a figyelmedbe:
"Homeopatricia Állatorvosi Rendelő és Kutyakozmetika
március 31., 22:34 ·
Ha annyi pénzem lenne, amennyi marhaságot hallottam a témában, most valószínűleg éppen Johhny Depp-pel szörpikéznék a Karib-szigetek egyikén…
Nem célom megmondani a tutit, inkább a saját tapasztalataimról írnék Nektek.
1. Az állatorvosi rendelőben a 6-8 éves kor feletti szuka kutyusok 70 %-ának emlőjében rákos daganatot találunk. Ez az arány az ivartalanítottakban 10% alatti. Elgondolkodtató.
2. Ez a világ már nem a régi. Egykoron tüzeltek és szültek a kutyák, a masszív, jó házőrző kiskutyákat az emberek nagy becsben adogatták egymásnak. Kőkemény szelekció (válogatás) folyt, szaporodni csak a legjobbaknak lehetett. Emberek és állatok tartalmas, tápanyagban gazdag talajon nőtt növényeket, és legelő állatok ízletes húsát ették. Ma „konzervet és szárazat” kajálnak. Korábban nem volt „menő” az allergia és a rák, ma mindennapos.
3. A biológia könyörtelen. Amikor a kutyalány nem vemhesül, hormonszintje könnyen vakvágányra kerülhet, és petefészek-ciszta alakul ki benne, amely magas hormonszintet eredményez. A hormonoktól a szövetei megduzzadnak, a méhnyálkahártya kórosan megváltozik, és a kutya cicijében tejtermelés indul meg. A tartósan magas hormonhatás súlyos zavarokat okoz, daganatok képződését indítja el. Az emlődaganat nagyon gyakori, naív dolog azzal hülyíteni magadat, hogy a Te kutyád megússza!
4. A mi rendelőnk nyitása óta eltelt 4 évben megszámolhatatlanul sok kutyát láttam értelmetlenül meghalni emlődaganat és gennyes méhgyulladás miatt. Ivartalanítási műtét miatt egyetlen egyet sem.
5. A virágzó kutyaszaporítás áldásos következményeként nekünk, állatorvosoknak temérdek munkánk lett. Pajzsmirigyhormon-hiányos pulik, lövésfélő vizslák, emberre támadó német juhászok, diszpláziás labradorok, és szerintem estig sorolhatnám a listát. A magyarországi kutyák génállománya igen zárt, egy fajtán belül nagy eséllyel párosodnak egymással rokon kutyák. Ezt nagyjából olyan guszta dologként képzeld el, mintha egy röpke menettel felcsinálna a nagybátyád. A hasonló génrajzolat miatt az addig rejtetten megbúvó betegségek és hajlamok határozottan beírják magukat az utódokba.
6. Ma a kutyatartás drága kiváltság. Egy alom kiskutya felnevelése, ha csak a megnövekedett ennivaló-szükségletet számolod, akkor is alaphangon 50-60 ezer forint. Ha bármi másra is költened kell (márpedig igen) akkor az reálisan számolva, még ehhez az összeghez adódik hozzá. Gondolkozz előre, és kizárólag akkor fogj bele a kutyaprojektbe, ha ez a pénz rendelkezésre áll.
7. Az embereknek nem kell kiskutya. Mindenki szabadulni próbál tőle, a menhelyek dugig vannak. A megszülető kiskutyáidat nehéz biztonsággal, gondos gazdihoz elhelyezni. A fűt-fát ígérgető ismerősök végül (az utolsó pillanatban) mindig visszatáncolnak a kutyavállalástól.
8. Vannak dolgok, amikről nem lehet vitatkozni. Például vegyészmérnökökkel a homeopátia szépségeiről. Ilyen az, ha Te érzelmi alapokon kiskutyákat szeretnél. Ha ez így van, akkor is legyél felelős állattartó! Kizárólag stabil idegrendszerű, teljesen egészséges kutyát fedeztess. Végeztess szűrővizsgálatot annak biztonságos kiderítésére, hogy nincsenek rejtett fajtabetegségei (pl diszplázia, szem-, bőrbetegségek, stb). Legyél kritikus a kan kutya kiválasztásánál. Igyekezz minél távolabban élő lovagot választani, csökkentve a rokonság esélyét. Követeld meg, hogy az egészségét igazolni tudják. A kutyatenyésztés nem pénzkeresési forma, hanem egy drága hobbi. Ha Te nemcsak dumálsz, hanem valóban korrektul csinálod, törzskönyv nélküli kölykökért ne kérj el pénzt. Tudj nemet mondani, a kicsiket csak gondos gazdihoz add.
9. Add tovább a tudást, hogy minél több gazdi tanulhasson belőle."
De, nagyon is baj.
Ha nem találsz nekik gazdát, a menhelyen kötnek ki. Ha találsz is nekik, mi rá a garancia, hogy nem dobják ki fél/egy év múlva mert ráuntak? Mi rá a garancia, hogy elviszik orvoshoz, ha beteg, nem csak nézik ahogy szenved? Hogy elviszik ivartalaníttatni, hogy ne szaporodjanak ők is tovább?
Kedves kérdező, szerintem nem éri meg kérdéseket feltenni ebben a témában, hasznos tanácsot max. ha 1-2 tud adni, a többi nem is a kérdésre válaszol, csak szajkózza az ivartalanítást, meg hogy kutyát csak egy bizonyos szabvány alapján lehet tartani, mert aki nem úgy tesz, az egy "elmebeteg troll". Én már nem is teszek fel ezen az oldalon semmilyen kérdést, mert egy hasznoshoz minimum tíz idegbeteg, kéretlen válasz is társul :)
Egyébként szerintem már most kezdd el "reklámozni" a kölyköket, a legtávolabbi ismerőseidtől kezdve mindenkinek, a menhely csak a legvégső megoldás legyen, mert amúgy nem valószínű, hogy túlságosan megörülnek majd, ha megjelensz náluk egy kosár kiskutyával, arról nem beszélve, hogy a kutyáknak gazdira, és nem szállásra van szükségük...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!