Hogyan tudnék bérelni egy standot/büfékocsit/bódét a balaton déli (siófok és zamárdi) strandján?
Előbb bázis telephelyet keress, ahonnan engedik egyáltalán kitelepülni a büfékocsit (előkészítőkkel, öltözővel, bőolajas sütőzsiradék 60 literes hordókkal,használt olaj szállítás szerződéssel, stb).
Utána ugyanez mehet büfékocsira is, haccp kémiai kockázatbecslés, érintésvédelem, stb.
És utána nézz szét pl az üzemeltetők pályázatai között, van e kiadó hely még.
.
Nem. Gyakorlatilag egy üzlethelyiség vagy telephely jelleget kell bérelned és haccp szerint kialakítani, meg engedélyeztetni ahol a külön engedélybe kéred, hogy kitelepülhess a büfékocsival a telephelyről.
Itt az előírás a bázis telephelyre, ahogy ki kell alakítani meg a büfékocsira is.
Telephely:
büfékocsi:
Meg pár adalék infó, mert sokat leírtuk már itt is:
https://www.gyakorikerdesek.hu/uzlet-es-penzugyek__sajat-val..
Pályázat kiírva egyébként idén is volt pl. Balatonra:
Mert nem úgy kell elképzelni, mint egy otthoni konyhát.
Külön helyiségekbe kell végezni különböző tevékenységet, büfékocsiban pl nem tárolhatsz mondjuk lilahagymát, mert az földesáru, annak külön földesáru raktárban kell lennie, onnan zöldség előkészítőbe vinni ahol van kézmosó, mosogató és miután ott megvagy akkor mehet konyhakészen a kocsiba vagy a telephelyi feldolgozóba. Ugyanígy minden zöldség, saláta, uborka, paprikát pl nem csumázhatsz , csak előkészítőben. Ezek így le vannak írva a Nébih meg betartatja. Ha nincs előkészítőd és engedik az időben elhatárolást, akkor meg nyitás előtt kell elvégezni ezeket a feladatokat és ha kifutottál napközben pl a paradicsomból, nem nyúlhatsz oda, hogy akkor csumázol, és vágol még fel párat. ( amit egyébként képtelenség lenne )
Kocsit is mosni kell, a vizes tartályokat is. Előírás, hogy a telephelyen úgy kell tudni beállni, hogy legyen szennyvíz elvezetés a mosás után, meg hogy minél kevesebbet kelljen mozogni az áruval.
Telephelyen nagy medencés mosogatónak kell lennie, amibe a legnagyobb edény is bele tud férni. Büfékocsiba helyhiány miatt, max kisebb eszközt, késeket jó ha elmosol, pláne ha nincs is vezetékes vízrendszerre való csatlakozási lehetőség, csak tartályos megoldás.
Emellett pedig nem olyan nagy egy büfékocsi sem, hogy mindenből végtelen mennyiséget le tudj tárolni, pláne nem szakosítva ( külön tej, külön csak húsos hűtő, külön zöldség, töltelékáru, szószok öntetek stb).
Ezek mind le vannak /lesznek írva a haccpbe meg kémiai kockázatbecslésbe folyamatok leírásokkal is, mit hol hogyan kell végezni, hogyne legyen büntetés, vagy bezáratás a vége, illetve egyáltalán kapjál rá működési, kitelepülési engedélyt.
Ha standot nézel, ott is érdemes, ezeket megnézni, hogy van e egyáltalán, pl. kis mobil faházba ugyanúgy nem fogják engedni ezeket, de egy pl. azt hiszem a linkek között is volt, büfé meghirdetve tegnapi határidővel pályázatra, igaz 2,5 millió + áfa a minimum licit egy szezonra, ahol ha ezek ki vannak építve, akkor nem kell külön telephely.
Nekem is van olyan, ami 20 nm-es előkészítő nélküli pavilon jelleg, de csak úgy kapta meg a a működésit, hogy én pl a másik, nagyobb telephelyről hozom át a cuccokat, ahogy pl a pavilonos termékekkel ki se engedtek települni a foodtruckkal, csak a nagyobb telephelyről külön feltételekkel, hiába hogy a haccp minden megvolt rá.
Legtisztább az lenne, ha szereznél releváns szakképesítést,- pl. szakács és vendéglátó üzletvezető + némi gyakorlatot ebben, utána indítanál csak ilyen tevékenységet, mert sok apró buktatója van.
Meg kell ismerned a haccp-t, az előírásokat, a napi rutint azok betartására, hogy ne büntessenek rommá.
Meg kell tanulni gazdálkodni, készlettel, árkalkulációkat készíteni, allergén és gyártmány lapokat/anyaghányad kalkulációt csinálni, a kötelező jelöléseket, stb.
És leginkább tudni pörögni, úgy hogy közben mindennek meg is felelsz :-)
Emellett jól meg kell tudni tervezni pénzügyileg is, mert önmagában a szezonban horror áron adnak bérbe, míg mondjuk egy éves szerződés esetén lehet hogy kevesebbre jössz ki bérleti díjba, emellett pedig egy szezon alatt, kellene az éves fenntartásodat kitermelni, ami nem feltétlen életszerű és akkor nem beszéltünk még beruházásmegtérüléséről sem. 1 szezon alatt ez nem fog menni.
De ha már évesben gondolkodsz, akkor működhet az is, hogy a közelben, pl. falusi, vagy coopos üzletet bérelni, büfé, pub, vagy vendéglő jelleggel, - fillérekért adnak bérbe ( [link] ami évközben is tud működni és kialakítható bázis telephelynek, ahonnan meg bérelt, vagy 2-3 év alatt már lízingelhető, vagy hitelre is vehető a vállalkozás nevére saját büfékocsival kitelepülsz szezonra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!