Saját készítésű termékek értékesítése?
Teljes munkaidős foglalkoztatásom mellett eddig csak saját célra készítettem ló- és kutyafelszereléseket, bőrárukat, most viszont igény mutatkozott arra, hogy megrendelés alapján is készítsek termékeket, a jogi útvesztőben viszont nehezen igazodom el. Egyéni vállalkozóként a megfelelő teáor kód bejegyzése végzettséghez kötött, ami nekem nincs, így a vállalkozói út kizárva. Adószámom ingatlan bérbeadás kapcsán már van.
Nyugtát/számlát tudok adni az eladott termékeimre vagy ezt a tevékenységet előzőleg külön be kell jelentenem?
A bevételem éves szinten nem fogja meghaladni a 600e Ft-ot, így adóznom nem kell?
Honlapot készíthetek-e a termékeimről, webshop nélkül?
Köszönöm a válaszokat!
"Természetesen ezek lehetnek új cuccok is,"
még ez is igaz, mert van olyan, amit kaptam, de nem tetszik vagy nem jó rám és még címkés - ezzel nincs gond, amíg 1 db-ot árul belőle az ember. "
Mondjuk olvastam már olyat, hogy gyerek használt ruháit árulta a tag, majd eladott egy újat is, amiért a nav megbüntette. Szóval újként feltett termékről mindig adok majd nyugtát. A hirdetés megfogalmazásától is függ...
"rendszeresen, haszonszerzés céljából árulja, és ez már ÜZLETSZERŰ kereskedelem. Vállalkozói kell hozzá, nyugta/számla adás és adóköteles."
A nav nem tudja a rendszerességet definiálni, a teljes képet nézi. Szigorúan véve mindenki vállalkozó kéne legyen, mégis létezik az adószámos magánszemély kategória... A közel nullás jövedelmemből és munkavállaló létemből remélem egyértelmű lesz, hogy ez a tevékenység elsősorban nem anyagi haszonszerzésre irányul, hanem csupán hobbi.
Ha egy 14 éves gyerek csinál egy nyakláncot 500 Ft-ért, és felteszi a jófogásra a kézműves, hobby rovatba, nem fog történni semmi, vállalkozóit meg nem válthat ki.
Amit én írtam, kérdező, az három dolog, három jogállás vagy mi. A jófogáson meghirdetheted. Az biztos, hogy vállalkozói kell a webshophoz, mondjuk pont akkor voltam előadáson, mikor 2014-ben változott a szabályozás, akartam webshopot, de végül nem lett, holnapot meg nem akartam. Abban igaza van annak, aki írta, (csak én tegnap nem gondoltam erre, csak általánosságban), hogyha azt írja ki a honlapra, hogy egy nyakörv 2000 Ft és itt lehet rendelni, írj nekem, akkor nyilván árulja. Tehát az üzletszerűséget aki írta. Szerintem ez meg jófogáson nem bukik ki. Mert gondolom, ha nem éri meg vállalkozónak lenni (valahogy úgy érzem, hogy pár érdeklődőd van), akkor három darab nyakörvet (elnézést, példa) a jófogásra is feltehetsz. Személyes árusításnál, tehát ha vásározol, akkor egy termékből 10 db alatti mennyiség van, akkor nem minősül kereskedelemnek, 10 db-tól igen, amennyiben saját készítésű a termék. Ha ugyanis annak minősül, akkor kereskedelmi végzettség kell hozzá. Az internetes kereskedelemhez meg nem kell kereskedelmi végzettség, semmi. És én elkalandoztam, mert ez nyilván nem egyenlő az üzletszerűséggel, viszont a honlapot én anno meg sem kérdeztem. Tehát akkor a fejtegetés végén a kérdés, hogy honlaphoz milyen feltételek kellenek? Ha ott van, hogy x termék x forintért itt rendelhető, akkor nyilván árulod. Ha ott van, hogy xy vagyok képzeljétek ezeket a tárgyakat csináltam, akkor az olyan mint egy blog, viszont nem tudják meg az emberek, hogy rendelhető. A kiskapu amúgy a facebook. Ahol szintén nem mindegy, mit csinálsz, mert a nav nyilván rákérdezhet, de hogy a facebookot nem kötik vállalkozóihoz, az tuti, és lehet facebook áruházat nyitni.
Az adószámos magánszemély: igen, ehot is fizet. EGyszer elmondattam a navval, elég bonyolult, egyszerűbbnek gondoltam, és nyugdíjasra mondattam el. Szóval ha te három havonta egyszer vásározol, akkor csak abból az egy vásározásból keletkezik jövedelmed, amit be kell vallanod, és minden kötelezettséget az után kell csak fizetni, amit aznap kerestél. Talán három havonta kell beadni bevallást, azt hiszem, ha volt abban a három hónapban bevételed. Adószámos magánszemélyként tudsz nyugtát venni, kiállítani, természetes személyként nem tudsz, magánemberként. A tev kört csak ötletadásként gondoltam, hogy megnézem, mert én is kézműves voltam, tudok benne gondolkodni, meg már beleettem magam ebbe a vállalkozósdiba, de mindent meg kell kérdezni attól még hivatalos helyen. Az adószámos msz-t a navnál is megint. És kell legyen egy könyvelőd. Nekem nem volt, hibáztam is párat, meg agybajt kaptam a papíroktól.
Összegzésképpen szerintem meg kellene kérdezned ezeket a variációkat (nav ügyfélszolgálat személyesen, van ilyen pult, ahol mindennel foglalkoznak, jobb, mint a telefonos, +önkormányzat, ja és vállalkozóként iparűzési adót is fizetni kell, meg évi ötezret az iparkamarának), és ha megkérdezted, utána át kell gondolnod, hogy milyen tevékenységet akarsz, mennyi terméket akarsz csinálni, mennyi vevőd van/volt/lesz, tehát van-e kereslet, mennyiért tudod eladni (anyagbeszerzés+munkadíj+haszon) és hogy megéri-e így adószámosnak lenni valamilyen formában. És ha van még kérdés, újra bemenni a hivatalba, megkérdezni, és kialakul. Mivel ingatlan bérbeadással meg hivatalosan foglalkozol, ezért a kutya meg lókellék lehetne egy másik tev kör. Tényleg: ingatlan bérbeadással milyen jogviszonyban foglalkozol? Hogy van adószámod is.
Nézd leírtam az idevonatkozó dolgot.
Nekem van könyvelő a családban.
A NAV-nál egy igaz dolog van, amit mondanak a 102-s irodában már a 103-s irodában nem igaz. És fordítva.
Csinálhatod úgy is, ahogy te szeretnéd, és ők mondták.
Viszont a bizonyítási kényszer rajtad lesz, mikor behívnak ellenőrzésre. Ezért, ha a NAV ki is ad írásos állásfoglalást, abban külön megjegyzik, hogy azt az ellenőr bármikor felül bírálhatja.
Ha rám hallgatsz úgy csinálod, ahogy szeretnéd, mi jót akartunk neked.
Ezért írtuk, amit írtunk.
A NAV meg bevételt szeretne. Gondold el mekkora üzlet 100 ezer ft termékért megbírságol 1 millióra.
4 órában katásnak lenni és havi 25-öt befizetni felérne egy öngyilkossággal ha azt nézzük, hogy
1. még semmit nem adtam el
2. egy-két érdeklődő van két-három darab termékre, aminek a jövedelme (bevétel-kiadás) lesz cirka 10e ft.
Ha erre a nav azt mondja, hogy legyek mellékállásban vállalkozó akkor ideje ebből az országból elköltözni. :) Nyilván akik eladnak havi 5 db 2000 Ft-os karkötőt és lesz belőle 5e Ft jövedelmük, szintén egyéni vállalkozóknak kellene lenniük... Na, ezért van az adószámos magánszemély kategória. De mindegy, én nem győzködni akarlak titeket, csak feltettem egy kérdést nektek is és a navnak is, majd megírtam, hogy mit írtak, hátha ez segítség annak, aki hasonlóban gondolkodik és megtalálja ezt a kérdést.
Hát de nem értem. Te kezdted a vállalkozóit felemlegetni, nem mi. Te írtad, hogy honlapot készíthetsz-e? Te kérdezted a 600 e Ft összeghatárt? Tényleg nem valószínű, hogy három termék meghaladja.
:O
Én meg pont leírtam, hogyha két-három érdeklődő van, akkor minek vállalkozás? Ha a két három érdeklődőnek mindenképp szeretnél nyugtát adni, akkor adószámos magánszemélynek kell lenned. És majd egy könyvelővel csináltasd meg a bevallásod, mert szerintem nem lesz egyszerű.
Igen, kérdeztem az összeghatárt, hogy jól értettem-e, hogy addig adómentes a használt termékek után befolyt jövedelem és nem mondjuk 30 ezerig.
Attól, hogy nem alsónadrágot készítek, amit kéthavonta vesznek, még lehet honlapom, ahol akit érdekel a dolog, megtalálhat, hiszen a termékeim egy szűk rétegnek szólnak. Vállalkozásról soha nem beszéltem, azzal kezdtem az egészet, hogy nem is lehetek vállalkozó, végzettség hiányában. És igen, 2-3 vásárlónak is szeretnék nyugtát, számlát adni, mert így hivatalos. Komolyan nem értem, mintha a válaszolóknak fájna, hogy ez így jogilag megfelelő.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!